ساماندهی بیش از ۴۰۰ قلاده سگ در ۶ ماهه نخست سال/ شهرداری قزوین اولین سازمان اجراکننده طرح زند‌ه‌گیری در کشور است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 148267
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین عنوان کرد
شاخص : مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین گفت: شهرداری قزوین تنها سازمانی است که در سطح کشور کمپ جمع آوری حیوانات را راه‌اندازی کرده و از روش زنده گیری  استفاده می‌کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص نیوز؛ این روزها شاهد داغ بودن موضوع سگ‌های ولگرد و بلاصاحب در سطح شهر قزوین و حاشیه شهر هستیم که گاها هم حادثه‌ساز می‌شود و نارضایتی شهروندان را به دنبال دارد.

گاهی هم حوادثی مبنی بر حمله سگ به شهروندان بخصوص کودکان خبرساز می‌شود که در برخی موارد هم متاسفانه برحسب سهل‌انگاری والدین یا مسوولان شاهد حوادث خونین و مرگ کودکان بی دفاع توسط این حیوانات هستیم.

با توجه به قرارگیری در فصل سرما و گرسنه بودن این حیوانات، این امر موجب می‌شود که در معابر شهری شاهد پرسه زدن سگ‌ها برای سیر کردن شکم خود یا پیدا کردن سرپناهی باشند و این امر در برخی مواقع موجب رعب و وحشت شهروندان می‌شود.

خبرنگار اجتماعی شاخص به منظور بررسی موضوع و کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اقدامات صورت گرفته توسط مسوولان به گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین پرداخته است.

شهرداری قزوین تنها سازمان در سطح کشور که کمپ جمع آوری حیوانات را راه‌اندازی کرده است

مجتبی منتظری مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین درباره رسیدگی به وضعیت سگ‌ها در سطح شهر اظهار کرد: دو کمیسیون در استانداری و فرمانداری جهت ارائه گزارش و رسیدگی به وضعیت جمع‌آوری حیوانات از سطح شهر تشکیل شده است.

وی افزود: بر اساس دستورالعمل ها علاوه بر شهرداری حدود ۸ سازمان دیگر از جمله دامپزشکی، علوم پزشکی و محیط زیست هم در این زمینه دارای مسئولیت هستند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین عنوان کرد: بر اساس این دستوالعمل شهرداری‌ها و فرمانداری‌ها ملزم هستند تا حیوانات بخصوص سگ‌ها را از سطح شهر جمع آوری کنند.

این مسوول با بیان اینکه طریقه جمع‌آوری به روش زنده‌گیری است گفت: در سال‌های گذشته شیوه جمع آوری به طریق استفاده از تیر مستقیم و سلاح گرم بود اما از سال ۹۳ شهرداری قزوین تنها سازمانی است که در سطح کشور کمپ جمع آوری حیوانات را راه‌اندازی کرده و از روش زنده گیری  استفاده می‌کند.

منتظری با اشاره به اینکه کمپ توسط افرادی از تشکل‌های حامیان این حیوانات اداره و هدایت می‌شود گفت: اتفاقاتی که در کمپ می‌افتد در راستای نگاه تشکل‌های حمایت از این حیوانات است.

وی یادآور شد: در بسیاری از شهرداری‌ها به علت عدم تخصیص اعتبار و امکانات در این بخش یا جمع آوری این حیوانات متوقف شده و یا همچنان با روش‌های سنتی انجام می‌گیرد که چالش‌های زیادی را به دنبال دارد.

حدود ۴۰ قلاده سگ به علت بیماری از چرخه حذف شدند

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین عنوان کرد: در حال حاضر توسط  بخش خصوصی و پیمانکار، زنده‌گیری از سطح شهر را شروع کرده‎ایم که در ۶ ماهه ابتدای سال جاری نزدیک به ۴۵۰ قلاده سگ از محدوده شهر قزوین و نواحی منفصل جمع آوری شده است.

این مسوول توضیح داد: این زنده‌گیری می‌تواند از طریق سلاح بیهوشی و یا با استفاده از تور باشد و حیوانات پس از جمع آوری توسط دو دستگاه ماشین مخصوص که دارای آرم و نشان هستند به کمپ حیوانات در سایت محمدآباد منتقل می‌شوند.

منتظری با بیان اینکه پیمانکاران دارای مجوز سازمان محیط زیست است افزود: این افراد خود از حامیان حیوانات هستتد و نظارت و کنترل کافی از طریق تشکل‌ها و سازمان‌های مربوطه مانند دامپزشکی، محیط زیست و علوم پزشکی بر روند کار وجود دارد.

وی در ادامه گفت: سگ‌های جمع‌آوری شده در داخل کمپ تحت معاینات دامپزشکی قرار گرفته و غربال‌گری می‌شوند و پس از تشخیص پزشک حیواناتی که بیمار بوده و مشکلات انگلی و ویروسی دارند طریق مرگ با ترحم (یوتانایز) از چرخه حذف و لاشه آن‌ها به وسیله آهک و مواد ضدعفونی‌کننده بسته‌بندی و در جایگاه ویژه دفن می‌شود.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین ادامه داد: مابقی سگ‌ها که پزشک سلامتی آن‌ها را تایید کرده است، مراحل واکسیناسیون، انگل تراپی و عقیم‌سازی روی این حیوانات انجام گرفته و در کمپ نگهداری می‌شوند تا اینکه متقاضی برای دریافت مراجعه کند.

این مسوول با بیان اینکه افراد متقاضی می‌توانند دامدار، گله‌دار و یا حتی نیروهای انتظامی باشند گفت: از افراد رسید گرفته می‌شود که این حیوانات در شهر رها نکرده و تحت حفاظت و نگهداری قرار گیرند، همچنین هر ۶ ماه یک بار جهت واکسیناسیون و معاینات پزشکی مراجعه کنند.

منتظری با بیان اینکه بر اساس گزارش‌های مردمی و تماس با ۱۳۷ پیمانکار برای جمع‌آوری حیوانات در محل موردنظر اقدام می‌کند افزود: از ۴۵۰ قلاده سگ جمع‌آ‌وری شده حدود ۴۰ قلاده به دلیل آلودگی حذف شده‌اند.

۸۰ درصد از جمع‌آوری‌ها از طریق تلفن گویای ۱۳۷ است

وی توضیح داد: ۸۰ درصد از جمع‌آوری‌ها از طریق تلفن گویای ۱۳۷ بوده و ۲۰ درصد دیگر توسط گشت‌هایی است که عوامل اجرایی نیز در سطح شهر و محدوده شهری دارند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین با بیان اینکه به طور متوسط حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار توان برای هر قلاده سگ هزینه می‌شود اضافه کرد: امسال حدود ۱۵۰ میلیون تومان اعتبار از سوی شهرداری قزوین برای این طرح اختصاص یافته است.

این مسوول با اشاره به اینکه بر اساس بودجه‌ای که هر سال شورای شهر برای این طرح تعیین می‌کند از ظرفیت بخش خصوصی استفاده می‎کنیم عنوان کرد: برای اینکه طرح نیمه کاره رها نشود با مصوبه و اعتباری که از هیات مدیره و شهرداری دریافت می‌کنیم، می‌توانیم این اقدامات را هر ساله استمرار دهیم.

منتظری با بیان اینکه کمپ محمدآباد ظرفیت پذیرش ۲۰۰ قلاده سگ را در یک زمان را دارد تصریح کرد: هیچ‌گاه نه کمپ این حیوانات تعطیل خواهد شد و نه خدمات مربوطه مختل می‌شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ما به همه شهرداری های استان اعلام کردیم می‌توانیم خدمات مربوطه در کمپ را به شرط پرداخت هزینه به پیمانکار، در اختیار آن‌ها قرار دهیم.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین ابراز کرد: وظیفه دیگری که سازمان برعده دارد مقابله با موش‌ها است و طعمه‌گذاری در جوی‌های آب، کانال‌ها و نهرها از طریق گزارشات مردمی که به ۱۳۷ داده می‌شود، انجام می‌گیرد.

دامداران سگ‌ها را بلاصاحب رها نکنند

این مسوول با بیان اینکه طعمه‌های به کار برده شده برای موش‌ها از نوع ضد انعقاد خون است گفت: از شهروندان خواستاریم که حتما درصورت مشاهده این حیوانات موزی و یا لاشه آن‌ها در معابر و نهرها از طریق ۱۳۷ به شهرداری اطلاع دهند تا اقدامات لازم صورت گیرد چراکه این حیوانات کانون بسیاری از بیماری‌ها هستند.

منتظری اضافه کرد: طعمه‌ها خطری برای شهروندان ندارند اما با این حال بنرهایی را جهت اطلاع مردم از وجود طعمه در مسیرها نصب می‌شود و سال گذشته حدود ۵ میلیون تومان در این زمینه هزینه شد.

وی در ادامه با بیان اینکه اطلاع رسانی به موقع موجب پیشگیری می‌شود گفت: برای امسال حدود ۱۰ میلیون تومان اعتبار برای مقابله با حیوانات موزی پیش بینی شده و تاکنون دو محور براساس گزارشات مردمی طعمه‌گذاری شده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری قزوین در حال حاضر وضعیت موش‌ها کنترل شده است یادآورشد: همچنین در هر محوری که بنا به خواسته مردم طعمه گذاری می‌شود نیز از شهروندان نظرسنجی به عمل می‌آید تا میزان رضایت یا نارضایتی آن‌ها مشخص گردد.

این مسوول تحویل سگ به متقاضیان در کمپ محمدیه به طور کامل رایگان است خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در برخی از نواحی منفصل شهری دامدارن بنا به نیازی که برای نگهبانی از گله دارند از سگ‌ها استفاده می‌کنند، اعلام می‌کنیم در صورت عدم نیاز به آن‌ها یا طوله‌های سگ به هیچ عنوان این حیوانات را بلاصاحب رها نکنند و از طریق تماس با شهرداری نسبت به تحویل آن‌ها به کمپ اقدام کنند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار