ایران جانبی

» سامانه ثبت نشانی محل سکونت راه‌اندازی می‌شود
کد خبر: 180053
تاریخ انتشار: 23 دسامبر 2018 - 10:40
مدیرکل ثبت احوال استان قزوین:
شاخص : مدیرکل ثبت احوال استان قزوین گفت: به زودی سامانه اعلام تغییر نشانی در سال جاری راه اندازی می‌شود.

حسن وفایی دیلمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: در صدمین سال تاسیس سازمان ثبت احوال قرار داریم و این سازمان در سال ۱۲۹۷ هجری شمسی در تهران کار خود را آغاز کرد  و در سال ۱۳۰۴ در استان قزوین با صدور سند برای احمدخان خدایاری شروع به خدمت کرد.

وی افزود: ثبت احوال جایی است که انسان‌ها در آن شخصیت و هویت می‌گیرند چراکه اولین سند برای ولادت و آخرین سند برای وفات هر شخصی در این سازمان ثبت می‌شود و در واقع یک انسان در طول زندگی حداقل دو بار به ثبت احوال مراجعه دارد.

مدیرکل ثبت احوال استان قزوین گفت: امروز سازمان ثبت احوال سعی کرده همزمان با گسترش تکنولوژی و فناوری پیشرفت کند و از جمله دستگاه‌های پیشرو در تحقق دولت الکترونیک محسوب می‌شود.

وفایی دیلمی بیان کرد: ثبت احوال بزرگترین پایگاه اطلاعات جمعیت کشور است و به عنوان پایگاه مرجع برای احراز هویت مورد استفده همه دستگاه‌ها قرار می‌گیرد.

وی ابراز کرد: دولت اخیرا در زمینه حذف کپی مدارک، دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرده که در عرض یکسال خود را تجهیز کنند تا مردم دیگر نیازی به ارائه کپی نداشته باشند.

این مسئول گفت: با توجه به اینکه سازمان ثبت احوال کشور یکی از سازمان‌های قدیمی و ۱۰۰ساله در کشور است و از ارکان مهم حکومتی به شمار می‌رود؛ به زودی سامانه اعلام تغییر نشانی در سال جاری راه اندازی می‌شود.

مدیرکل ثبت احوال استان قزوین گفت: علاوه بر ثبت وقایع چهارگانه ولادت، وفات، ازدواج و طلاق نیز ثبت نشانی محل سکونت هم به وظایف سازمان اضافه می‌شود و این حتی سامانه را در گوشی تلفن همراه می‌توان نصب کرد.

وفایی دیلمی اضافه کرد: این سامانه می‌تواند بسیاری از مشکلات مهاجرتی که اکنون اطلاعت متقنی در این مورد نداریم را حل کند؛ یکی از مشکلات جدید آماری ما مهاجرت است و اینکه هر ۵سال سرشماری انجام می‌شود به دلیل نبود این اطلاعات است.

وی ادامه داد: هم اکنون آمار جمعیتی ما بر اساس سرشماری سال ۹۵ است و درواقع دو سال عقب هستیم در حالی که با سامانه ثبت اعلام تغییر نشانی می‌توان اطلاعات را به‌روز داشته باشیم.

این مسئول افزود: آخرین جمعیت استان با احتساب ولادت و وفات و براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ تا شهریورماه سال ۱۳۹۷، یک میلیون و ۳۰۰هزار و ۸۶۷ نفر است که ۶۶۳هزار و ۱۰۹ نفر پسر، ۶۳۷هزار و ۷۵۸ نفر دختر، ۹۷۳هزار و ۴۸ نفر شهری و ۳۲۷هزار و ۸۱۹ نفر روستایی هستند.

مدیرکل ثبت احوال استان قزوین بیان کرد: در کشور مهلت قانونی ثبت ولادت ۱۵ و وفات ۱۰ روز است که در استان بیش از ۹۹ درصد ولادت‌ها در مهلت قانونی و بیش از ۹۸درصد از وفات‌ها در استان به ثبت می‌رسد که از متوسط کشوری بالاتر است و یکی از شاخصه‌هایی است که بر اساس ان توسعه یافتگی کشورها را ارزیابی می‌‎کنند.

وی افزود: در ۸ماهه ابتدای امسال ثبت ولادت در کشور نسبت به سال قبل ۷درصد منفی بوده و در استان قزوین ۹درصد منفی بود؛ در ۸ماهه ابتدای سال ۱۳۹۶ نیز

۱۴هزار و ۲۷۹ واقعه ولادت در استان به ثبت رسید اما این عدد در همان بازه زمانی سال ۱۳۹۷، ۱۲هزار و ۸۶۶ مورد است.

وفایی دیلمی گفت: ولادت ۶هزار و ۶۳۵ نفر پسر و ۶هزار و ۲۵۱ نفر دختر در ۸ماهه امسال در استان به ثبت رسید.

این مسئول بیان کرد: محبوبترین نام‌های پسر در کشور” محمد، علی، حسین، مهدی و رضا” و محبوبترین نام دختران “فاطمه، زهرا، معصومه، مریم و زینب” است که این اسامی در استان قزوین به ترتیب شامل “علی، محمد، حسین، مهدی و رضا” و ” فاطمه، زهرا، معصومه، مریم و روقیه” است.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار