سامانه پذیرش اهداکنندگان سلول‌های بنیادی، گامی موثر در جهت کمک به بیماران نیازمند است
کد خبر: 123760
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۷
معاون فنی اداره کل انتقال خون استان قزوین خبر داد
شاخص : معاون فنی اداره کل انتقال خون استان قزوین گفت: سامانه پذیرش اهداکنندگان سلول‌های بنیادی در قزوین کار خود را شروع کرده که گامی موثر در جهت کمک به بیماران نیازمند است.

دکتر مهرنوش احمدی معاونت فنی اداره کل انتقال خون استان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، درباره استقرار سامانه پذیرش اهداکنندگان سلول‌های بنیادی خونساز (سپاس) در استان اظهار کرد: این سامانه یک طرح کشوری بوده که حدود یک سال پیش راه‌اندازی شده است.

وی با اشاره به اینکه این سامانه حدود یک ماه است که در استان مستقر شده، افزود: سازمان انتقال خون قزوین از داوطلبانی که تمایل به اهداء سلول‌های بنیادی خونساز دارند ثبت‌نام به عمل می‌آورد.

معاون فنی انتقال خون استان قزوین توضیح داد: اهداء سلول‌های بنیادی در استان قزوین انجام نمی‌شود بلکه فقط از افراد پذیره‌نویسی و نمونه‌ها به تهران ارسال می‌گردد.

احمدی ادامه داد: افرادی که برای اهداء خون مراجعه می‌کنند در صورتی که شرایط صحت و سلامت را داشته باشند توسط پزشکان حاضر در سازمان مصاحبه و توضیحات کامل درمورد نحوه کار به آن‌ها داده می‌شود.

این مسوول تاکید کرد: کسانی که برای اهداء سلول‌های بنیادی داوطلب می‌شوند حتما باید از شرایط لازم برای خون‌دهی و سلامتی برخوردار باشند زیرا در غیر این صورت برای این کار انتخاب نمی‌شوند.

وی بیان کرد: از داوطلبان دو نمونه خون‌گیری و آزمایشات لازم برای بررسی مجدد صحت و سلامت از جمله هپاتیت B , C و HIV روی آن انجام می‌گیرد و نمون‌ها به تهران فرستاده می‌شوند.

معاون فنی انتقال خون استان قزوین اضافه کرد: طبق هماهنگی‌های صورت گرفته با ستاد مرکزی انتقال خون کشور نمونه‌های جمع‌آوری شده هفته‌ای یک بار به تهران منتقل می‌شود.

احمدی خاطرنشان کرد: نتایج حاصل از آزمایشات روی نمونه‌ها وارد بانک اطلاعاتی کشوری می‌شود.

این مسوول بیان کرد: اگر در کل کشور بیماری به سلول‌های بنیادی خون نیاز پیدا کند و در صورتی که HLA خون اهدا‌ء کننده با HLA خون بیمار سازگار باشد فرد فراخوان می‎شود تا مراحل خاص اهداء سلول‌های بنیادی را طی کند.

وی با بیان اینکه اهداء سلول‌های بنیادی از نظر جنسیت برای زن و مرد هیچ محدودیتی ندارد، اذعان داشت: خوشبختانه استقبال خوبی از این سامانه در استان شکل گرفته و هر هفته اهداء کنندگان در این زمینه به سازمان انتقال خون مراجعه می‌کنند.

معاون فنی انتقال خون استان قزوین در پایان یادآوری کرد: مشاوره و اهداء سلول‌های بنیادی در ۳ روز اول هفته انجام می‌شود و هر سه‌شنبه نمونه به تهران ارسال می‌گردد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار