سبکهای نامناسب مداحی در شأن اهل بیت نیست/ تمجیدهای بی‌جا و تعبیرات نامناسب به کار نبرید - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 76581
تاریخ انتشار: ۲ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۰۰
غفلت ها و غرورها
شاخص : درسالهای اخیر برخی مداحان عزیز از اشعاری استفاده می کنند که نه بر معرفت و اعتقاد مخاطبین می افزاید و نه موجب برانگیختن عواطف ایشان.

در قسمت اول یادداشت به مواردی ازقبیل فضای هیئت، کلاس درس بودن منبر، سکولار نبودن هیئت و مداح هیئت بعنوان شاخصه های یک هیئت مذهبی پرداختیم و به برخی آسیب های موجود در زمینه های مذکور پرداختیم.

غفلت برخی متولیان هیئات مذهبی از این شاخص ها و معیارها از یکسو و غرور برخی دیگر در نپذیرفتن انتقادات منطقی و مستدل بزرگان و خواص و همچنین عموم مردم مومن و بصیر، باعث بروز بدعت ها و آسیب هایی شده که معلوم نیست بتوان به راحتی و به این زودی ها از عواقب بد و ناگوار آن خلاصی یافت.

در این قسمت به برخی دیگر از شاخص ها و آسیب های موجود در زمینه آنها در هیئات مذهبی می پردازیم. همانند قسمت اول محور بررسی ما،بیانات رهبرمعظم انقلاب درباره معیارهای یک هیئت مذهبی پویا و اثرگذار در طی سالیان متمادی است.

اشعار مداحی

درسالهای اخیر برخی مداحان عزیز از اشعاری استفاده می کنند که نه بر معرفت و اعتقاد مخاطبین می افزاید و نه موجب برانگیختن عواطف ایشان.

با جستجوی ساده درفضای مجازی به نمونه های فراوانی ازاین دست ، بر میخوریم که گاهی به اندازه ای اشعار از منطق و عقل و شرع دورند که انسان درصداقت و نیت سراینده آن شک می کند:شاید برخی کلیپ ها و اشعار اینچنینی (مانند رقاصم و رقاصم ، رقاصه عباسم …) را دیده و شنیده باشید. بنظر شما از محافل اینچنینی می توان انتظار معرفت و محبت و عشق و ایمان به خدا و اولیای او و دشمن شناسی و… داشت؟

«شعر باید «محکم»، «قوی»، «خوش‌‌­مضمون» و «قانع‌کننده» باشد. اینها آسان و مجانى به‌دست نمى‌آید. انسان باید زحمت بکشد، کار و تلاش کند، شعر خوب را بیابد، آن را حفظ کند و بخواند. دارای مفاهیم اسلامی باشد و صرف قشنگ و جذاب بودن کفایت نمی‌کند.» بیانات در دیدار جمعی از مداحان – ۱۳۷۷/۰۷/۱۹

درخصوص تعبیراتی که برخی درباره بزرگان دین به کار می برند نیز مطلب بسیار است و ما به توصیه مقام معظم رهبری در این زمینه اکتفا می کنیم.

تمجیدهای بی‌جا و تعبیرات نامناسب و سبک به کار نبرید. «فرض کنید راجع به حضرت اباالفضل(سلام‌اللَّه‌علیه) صحبت مى‌شود؛ بنا کنند از چشم و ابروى آن بزرگوار تعریف کردن؛ مثلاً قربون چشمت بشم! مگر چشم قشنگ در دنیا کم است؟ مگر ارزش اباالفضل به چشم‌هاى قشنگش بوده؟! اصلاً شما مگر اباالفضل را دیده‌اید و مى‌دانید چشمش چگونه بوده؟! این‌ها سطح معارف دینى ما را پایین مى‌آورد.»

بیانات در سالروز ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) ۵مرداد ۸۴

سبک و آهنگ مداحی

«توجه به موسیقی اصیل ایرانی»و «پرهیز از تقلید غلط از سبک‌های غربی» وتوصیه به آهنگ سازی با وجود این همه ذوق و این همه هنر ازجمله بیانات معظم له در این زمینه است.

«آهنگ باید سنگین،متین و متناسب با محتوائی باشد که شما دارید عرضه میکنید؛ خدایی نکرده به سمت آهنگ های حرام و آهنگهایی که گناه است، سوق پیدا نکند. هر شعری، هر تصنیفی، هر ترانه و آهنگی که خوانده شد، قابل تقلید نیست. چیزهایی هست که خودش فی نفسه حرام است؛ اگر چنانچه وارد عرصه ی مداحی و بیان حقیقت و بیان خدا و پیغمبر شد، آن وقت حرمتش دو برابر خواهد شد.» بیانات در دیدار جمعی از مداحان- ۱۳۸۹/۰۳/۱۳

درسالهای اخیر،تنوع سبک ها و آهنگ های مداحی به قدری زیاد بوده است که به سختی می توان سبک های قدیمی و سنتی را به یاد آورد. گرچه نفس ابتکار و نوآوری در این مورد امری پسندیده و شایسته است ولی عموما بدلیل سختی و زحمتی که آهنگ سازی دارد،عمدتا مادحین عزیز سعی می کنند از سبک های تقلیدی مداحان ویا خوانندگان دیگر، استفاده نمایند

توجه به وقت مردم

توجه به وقت مردم نیز ازجمله مسایلی است که کمتر هیئتی برای آن ارزش قایل می شود و معمولا اغلب هیئتها یا درشروع و یا درپایان برنامه ،موجب اتلاف وقت عزاداران می شوند و برخی نیز مسئولیت این اتلاف وقت را نمی پذیرند.

کتابخوانی در جلسات هیئت

این مساله نیز از آن دست مسایلی است که با روش جاری اغلب هیئات نمی توان بدان امیدوار بود.حداقل انتظار از مداحان عزیز این است که سعی کنند روضه های خود را از روی کتابهای معتبری نظیر نفس المهموم یا لهوف و… بخوانند.مقام معظم رهبری در توصیه ای که به یکی از مسئولین هیئات مذهبی داشته اند نقل به مضمون فرموده بودند : در جلساتتان کتاب بخوانید : ممکن است این کتاب‌‌ها خاطرات رزمندگان باشد یا غیره. این باعث می‌‌شود که افراد به کتاب خواندن عادت کنند.

زیاده روی در عزای اهل بیت(ع)

این مساله نیز به دوشکل در حال رخ دادن است :

درشکل اول گاهی زمان برنامه برخی هیئات مذهبی به ویژه در ایام دهه اول ماه محرم، به قدری طولانی می شودکه درپایان مجلس ،جزچند نفر ازافراد ثابت و متولیان هیئت کسی حضور ندارد و این مساله باعث پایین آمدن شان هیئت عزاداری امام حسین علیه السلام می شود و متاسفانه کمتر کسی از مسئولان هیئات حاضر به قبول انتقادات و پیشنهادات در این زمینه است.

در شکل دوم نیز برخی هیئات مذهبی عزاداری و سینه زنی و نوحه خوانی را درمورد اکثر معصومین علیهم السلام و خاندان ایشان نظیر حضرت زینب کبری سلام الله علیها و…اجرا می کنند درصورتی که این کار ضمن اینکه با احادیث و روایات اهبیت علیهم السلام همخوانی چندانی ندارد،بعضا باعث خستگی و دلزدگی عموم مردم شده و نهایتا منجر به کاهش جمعیت هیئات مذهبی در ایام سفارش شده مانند دهه اول محرم واربعین و…خواهد شد.

«روضه‏‌خوانى و سینه‏‌زنى راه انداختن، مخصوص امام حسین است؛ حداکثر مربوط به بعضى از ائمه است . مثلاً در مورد حضرت موسى‏ بن جعفر (علیه‏ السّلام) – با این‏که وفات آن بزرگوار از وفات‌هاى داراى روضه‏ خوانى است – من لزومى نمى‌‏بینم که سینه‏ زنى بشود؛ یا مثلاً در سالگرد شهادت حضرت زهرا (سلام‏‌اللَّه‌‏علی‌ها) مناسبتى ندارد که ما بیاییم نوحه‏‌خوانى و سینه‏‌زنى کنیم.» بیانات در دیدار اعضای گروه ویژه و گروه معارف اسلامی صدای جمهوری اسلامی ایران – ‌ ۱۳۷۰/۱۲/۱۳

رعایت حدود شرعی

«محیط مدّاحی و خوانندگی دینی، یک محیط پاک و مطهّری است؛ نگذاریم آلودگی‌هایی که متأسّفانه در دنیای هنر در بین مردمان بی‌قید و بی‌مبالات رواج پیدا کرده است، به محیط هنر اسلامی و مذهبی در محیطهای مذهبی رسوخ کند و نفوذ کند؛ این را مراقب باشید. محیط، محیط پاکیزه، طیّب، طاهر، [همراه با] عفّت؛ این‌جور محیطی باید باشد» بیانات در دیدار جمعی از مداحان اهل بیت علیهم‌السلام – ۱۳۹۳/۰۱/۳۱

بی فایده بودن تکرارالفاظ

حتماتا بحال با حضور در هیئات مذهبی با این مساله مواجه شده اید که برخی از جوانان گاهی بصورت مستمر برخی الفاظ و اذکار و اسامی معصومین علیهم السلام را گاهی دهها باربدون اینکه درآن اندیشه نموده و متوجه مقام و منزلت آن ولی خدا باشندتکرار می کنند. و گاهی متاسفانه در حین تکرار بدون اینکه بخواهند تلفظ صحیح اذکار و اسامی را ادا نمی کنند و این مساله برای ناظر بیرونی خوشایند نیست.

« چقدر خوب است که در این نوحه‌‌خوانی‌‌ها مضامین اسلامی، مضامین انقلابی، مضامین قرآنی گنجانده بشود؛ یک وقت هست که سینه میزنند و صد بار با تعبیرات مختلف مثلاً میگویند «حسین وای»، خب این یک کاری است امّا هیچ فایده‌‌ای ندارد و هیچ چیزی از «حسین وای» انسان نمیفهمد و یاد نمیگیرد.» بیانات در دیدار اعضای ستاد مرکزی هیئت رزمندگان اسلام – ‌ ۱۳۹۲/۰۸/۲۰

صلاحیت مداح

«هر که شوق این کار را دارد، بسم‌اللَّه، خیلى خوب است؛ اما صلاحیتش را در خودش به وجود بیاورد.» بیانات در دیدار جمعی از مداحان – ۱۳۸۹/۰۳/۱۳

نکاتی که دراین یادداشت و یادداشت قبلی ذکر شد ، تنها بخشی از مهم ترین نکات و دقایق و ظرایفی بود که متولیان امر درهیئات مذهبی و سازمانهای مرتبط با هیئات ، می بایست نسبت به دقت و تامل درآن اقدام نموده و درصورتی که خود را پیرو ولی زمانشان می دانند،بدون درنظرگرفتن مصالح و منافع دیگر، امر اورا اطاعت نمایند و نگذارند حرف ولی شان به زمین بماند.

انتهای پیام/۱۴۰۴/ی۱

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار