سبک زندگی فاطمی در جامعه کنونی مورد غفلت واقع شده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 95495
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۳
معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی قزوین
شاخص : معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی تاکید کرد: متاسفانه سبک زندگی فاطمی در جامعه امروز مورد غفلت واقع شده در حالی که حلال بسیاری از مشکلات امور خانواده است.

حجت‌الاسلام عباس نظری در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، در خصوص ابعاد شخصیتی حضرت زهرا(س) اظهار کرد: آن حضرت به عنوان یکی از ۴ بانوی برتر عالم شناخته شده است.

وی افزود: این برتری تنها به علت منتسب بودن به پیامبر اکرم (ص) نیست بلکه تلاش آن بانوی بزرگوار در مسیر زهد، پارسایی و بندگی خداوند است.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی بیان کرد: از آنجا که رشد معنوی و روحی یکی از مهم ترین ویژگی‌های انسان است، حضرت فاطمه (س) با اطاعت و بندگی خدای متعال این ویژگی‌ها را به تمام معنا کسب کرده و به مراتب بالایی از معنویت و تقوا رسیدند.

این مسئول با اشاره به اینکه هر کس در راه بندگی قدم بگذارد خداوند او را یاری می‌کند، گفت: آن حضرت در جایگاه بندگی وظایف و تکالیفی که بر عهده داشت را به بهترین شکل انجام می‌داد.

 نظری خاطرنشان کرد: خداوند میفرماید؛ “شما مرا اطاعت کنید من هم شما را یاری می‌کنم تا کاری خدایی انجام دهید” لذا وقتی حضرت در محراب عبادت قرار می‌گرفت مقام ربوبیت الهی آن چنان در حضرت اثر گذار بود که مایه مباهات خداوند می‌شد.

وی با بیان اینکه یکی از حقوق فرزندان بر گردن والدین تربیت مناسب است، یادآور شد: حضرت زهرا (س) وظیفه مادری و تربیت فرزندانش را براساس آموزه‌های دینی و شریعت اسلامی به درستی انجام می‌داد.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی در ادامه گفت: بر این اساس خداوند خیر کثیر و برکتی ناتمام از نسل حضرت فاطمه زهرا تا روز قیامت قرار داده است.

این مسئول تصریح کرد: بنابراین طبق احادیث و روایات دینی می‌توان به وظایف اجتماعی و خانواده به صورت مطلوب رسیدگی کرد.

نظری با اشاره به حضور همه جانبه حضرت زهرا (س) در همه زمینه‌ها تشریح کرد: آن بانوی بزرگوار زمانی که حضور در اجتماع را الزامی می‌بیند برای دفاع از اسلام، مظلومیت و قرآن خطبه‌ای جامع با بخش‌های مختلف در مسجدالنبی بیان می‌کند.

وی ابراز کرد: حجاب و عفاف به اندازه‌ای برای آن حضرت اهمیت و ارج داشت که حتی در مقابل نابینا هم این وظیفه شرعی خود را حفظ می‌نمود.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی با بیان اینکه در نظام اسلامی باری افراد حقوقی تعریف شده است، اضافه کرد: این بانوی بزرگوار اسلام در برآورده نمودن حقوق اعضای خانواده خود و دیگران کوتاهی نمی‌کرد.

این مسئول با بیان اینکه صرفه جویی و دوری از اسراف در زندگی حضرت زهرا (س) نهادینه شده بود، عنوان کرد: زندگی آن حضرت از تجمل گرایی و اشرافی‌گری به دور بوده و هیچ‌گاه امیرالمومنین را در تنگنای معیشتی قرار نمی‌دادند.

نظری تاکید کرد: اگر بخواهیم سبک زندگی فاطمی در جامعه نهادینه شود باید آن حضرت را الگو قرار داده و روش زندگی او را عملی کنیم.

وی با بیان اینکه امامت و شناخت آن یکی از اصول دین است، اذعان داشت: متاسفانه در جامعه به این نکته بی توجهی شده و عملا برنامه‌ای برای شناخت و ترویج سبک زندگی معصومین (ع) ارائه نشده است.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی با اشاره به ضرورت الگو قرار دادن شخصیت حضرت زهرا (س) برای زنان جامعه گفت:  شناخت امامان و انبیاء تنها به دانستن تاریخ ولادت و وفات آن‌ها محدود نیست بلکه شناخت ارزش‌ها و اهداف آنان باید مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار