سخنرانی‌های محرم چگونه به "دستِ ظریف" رسید؟ - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 77717
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۹۴ - ۹:۰۰
استنادهای تاریخی پناهیان و نقویان
شاخص : از سویی، پناهیان تاکید دارد حضرت اباالفضل(ع) با دشمن دست ندادند و از سوی دیگر، نقویان تصریح می کند، امام حسین (ع) با عمرسعد دست داده‌اند.
به گزارش پایگاه شاخص،مطابق پیش بینی، علاوه بر برداشت‌های متفاوت از مذاکره امام حسین(ع) با عمرسعد، ماجرای دست دادن ظریف و اوباما در حاشیه اجلاس سران سازمان ملل در نیویورک، هم به سخنرانی های واعظان در عزاداری های محرم کشیده شد.
به گزارش گروه سیاسی صراط، علیرضا پناهیان در شب تاسوعا، بی آنکه نامی از وزیر امورخارجه ببرد، به انتقاد از دست دادن وی با اوباما پرداخت. او گفت: برخی می گویند چون دست و چشم عباس به آبی خورد که به دست امام حسین نرسید، چشم و دستش فدای امام حسین شد. اما ای عباس تو با دشمن دست ندادی و خدا دستان تو را قبول کرد. جانم به فدای دست های عباس که به دشمن دست نداد. به دشمن با غضب نگریستی و خدا چشمات را قبول کرد. عباس جلوی دشمن سر خم نکرد و خدا سر او را قبول کرد.

پس از این سخنان، ناصر نقویان در مراسم شب عاشورا در منزل صادق خرازی پاسخ پناهیان را داد. او گفت: چه کردند این روزها درباره دست‌دادن. اما اگر عکس و فیلم بود آن روزها نشان می‌دادیم. روایاتش اما هست که امام حسین (ع) در این روز با عمر سعد هم حداقل یک‌بار دست داد.

نقویان سپس در گفت و گویی جداگانه گفت: در کتاب «ارشاد» شیخ مفید یکی از کتب معتبر روایی تاریخی نقل شده است که امام حسین(ع) با عمر سعد سه ملاقات داشته است. یکی به درخواست عمر سعد و دو دیدار به درخواست امام حسین(ع). ایشان که اسطوره ادب و احترام و کرامت است، قطعا وقتی با کسی ملاقات می کند، عقب عقب نمی رود و به او پشت نمی کند، بلکه مثل آقا با فردی که دیدار کرده دست می دهد.

وی با تاکید بر اینکه صرف دست دادن، دلیلی برای چیزی نیست، از دیدار پیامبر اکرم(ص) با ابوجهل یاد کرد و افزود: بنا بر آنچه در کتاب «امالی» شیخ صدوق آمده پیامبر هم در آن دیدار با ابوجهل دست داده است.

به این ترتیب، سخنرانی های اخیر محرم، تحت تاثیر اظهارات این دو روحانی منتقد و موافق رفتار ظریف قرار گرفت. از سویی، پناهیان تاکید دارد حضرت اباالفضل(ع) با دشمن دست ندادند و از سوی دیگر، نقویان تصریح می کند، امام حسین (ع) با عمرسعد دست داده‌اند.

فارغ از این ماجرا، و اینکه آیا چنین مقایسه ای درباره رفتار ظریف درست است یا خیر، موضوع از بعد دیگری هم قابل تامل است؛ اینکه آیا دست دادن ظریف و اوباما در نیویورک اتفاقی بود یا خیر. وزارت خارجه به صراحت آن را تصادفی دانسته اما منتقدان دولت به سختی می توانند چنین فرضیه ای را باور کنند. چراکه این ماجرا در نهایت به انحراف مبحث اصلی در آن زمان، یعنی نحوه بررسی برجام و نیز عملکرد انتقادآمیز وزارت خارجه در خصوص فاجعه منا کمک شایانی کرد!

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش
منبع:صراط

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار