سرطان دومین عامل مرگ و میر در استان/ خودمراقبتی اولین راه پیشگیری از بروز سرطان سینه در خانم‌ها - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 56740
تاریخ انتشار: ۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۵:۲۴
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین:
شاخص : معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین با بیان اینکه در سال گذشته 880 نفر در استان به علت بیماری سرطان فوت کردند، گفت: سرطان دومین عامل مرگ و میر در استان است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، سیدسعید اسکویی ظهر امروز در نشست با خبرنگاران جمعی استان قزوین به مناسبت هفته  که در سالن جلسات معاونت بهداشت و درمان برگزار شد با اشاره به شیوع سرطان و راهکارهای پیشگیری از آن با بیان اینکه ۳۰ درصد سرطان‌ها با تغذیه ارتباط دارند، اظهار کرد: باید مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها را افزایش دهیم تا رادیکال‌های آزاد در بدن ما که عامل ایجاد سرطان هستند از بیم بروند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین اضافه کرد: با مصرف مواد غذایی دارای ویتامین‌های A، E، D و C امکان ابتلا به سرطان کاهش پیدا می‌کند.

این مسئول تاکید کرد: مرکبات سرشار از ویتامین C هستند، ویتامین D از طریق نور خورشید جذب می‌شود و سبزیجات و میوه‌جات سرشار از ویتامین A و E  می‌باشند.

وی با بیان اینکه مصرف نوشیدنی‌های داغ امکان ابتلا به سرطان مری را افزایش می‎دهدف اذعان داشت: در مطالعات ثابت شده است که نیترات‌ها بسیار سرطان‌زا هستند و این در حالی است که در بعضی از مواد غذایی نیترات به عنوان نگهدارنده موجود است اما استفاده غیرمجاز و بیش از حد آن در بدن تجمع پیدا کرده و انسان را دچار مشکل می‌‌کند.

مصرف فیبر احتمال ابتلا به سرطان دستگاه گوارش را کاهش می‌دهد

اسکویی با اشاره به استفاده از ظروف یکبار مصرف تصریح کرد: لیوان‌های سفید فقط برای مصرف آب و نوشیدنی‌ها سرد هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: مصرف فیبر احتمال ابتلا به سرطان دستگاه گوارش را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

وی با اشاره به مضرات کشیدن سیگار خاطرنشان کرد: سیگار ۴۰ نوع ماده سرطان‌زا دارد موجب بروز سرطان لب، ریه، نای و مثانه در مصرف‌کننده‌ها می‌شود و یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در آقایان سرطان ریه است.

سال گذشته یک هزار و ۴۰۰ مورد سرطان در استان شناسایی شد

این مسئول در ادامه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در بانوان را سرطان سینه عنوان کرد و افزود: توصیه اول ما به خانم‌ها خودمراقبتی و معاینه ماهیانه خود است و در حال حاضر تمامی مراکز درمانی تست غربالگری سرطان سینه و ماموگرافی را انجام می‌دهند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین هم دومین علت مرگ را سرطان عنوان کردو گفت: سال گذشته یک هزار و ۴۰۰ مورد سرطان در استان شناسایی شد که از این تعداد ۸۸۰ نفر فوت کردند.

وی  با بیان اینکه ۷۰ درصد از سرطان‌ها قابل پیشگیری، تشخیص و درمان است یادآور شد:  به همین منظور مرکز درمان سرطان در بیمارستان ولایت راه‌اندازی شده است.

سعید اسکویی ادامه داد: بیماران شناسایی شده به این مرکزارجاع داده می‌شوند تا با انجام آزمایشاتی دیگر مراحل درمان آنها طی شود.

وی با بیان اینکه سرطان کلون (دستگاه روده بزرگ) ارثی است خاطرنشان کرد: در این مرکزبه منظور پیشگیری از این بیماری پرونده‌های این بیماران بررسی شده و ازخانواده‌های درجه یک آن‌ها خواسته می‌شود تا برای معاینه مراجعه کنند.

سرطان پوست، سینه و معده را بیشترین آمار را به خود اختصاص داده‌اند

اسکویی  با اشاره به کمبود ویتامین دی در مردم استان گفت: برای جبران این کمبود ویتامین دانشگاه علوم پزشکی قزوین اقدام به خریداری قرص ویتامین D کرده است.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان اظهار کرد: قرص‌های خریداری شده ابتدا در بین سالمندان، میانسالان و در بین دختران دوره راهنمایی و دبیرستان همراه با قرص آهن توزیع خواهد شد.

اسکویی با بیان اینکه سرطان پوست، سینه و معده را بیشترین آمار را به خود اختصاص داده‌اند، خاطرنشان کرد: ۳۰ درصد از سرطان‌ها با نوع موادغذایی و ۷۰ درصد با شیوه زندگی مردم ارتباط دارند به همین منظور از مردم خواسته می‌شود تا استفاده از موادغذایی بسته‌بندی شده و توجه به برچسب‌های آن‌ها، استفاده از میوه، مرکبات و سبزیجات را در اولویت مصرف موادغذایی خود قرار بدهند.

انتهای پیام/۲۰۰/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار