ایران جانبی

» اعتبارات مدیریت بحران قزوین بسیار محدود است/ سرمازدگی بیشترین آسیب طی سال‌های اخیر
کد خبر: 208432
تاریخ انتشار: 14 اکتبر 2020 - 9:06
مدیرکل مدیریت بحران استان:
شاخص : مدیر کل مدیریت بحران استان با بیان اینکه اعتبارت استان بسیار محدود است، گفت: در سال‌های اخیر بیشترین خسارت را از سرمازدگی داشتیم که مبلغ 1900 میلیارد تومان بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، از میان تمامی رخداد‌های طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان، گردباد، سونامی، تگرگ، بهمن، رعد و برق، تغییرات شدید درجه حرارت، خشکسالی و آتشفشان و بلایای دیگر هر ساله تعدادی از این بلایا به استان قزوین خسارات زیادی را وارد می‌کند یا استان را مورد تهدید قرار می‌دهد.

مسئله‌ای که در تصور ما شکل گرفته این است که سیل و زلزله تنها بلایای طبیعی هستند که ممکن است، رخ بدهد و ایجاد خسارت کند اما درواقع بلایای بسیاری وجود دارد که از آن‌ها غافل هستیم؛ برای مثال سرمازدگی یکی از این بلایا است که هر ساله خسارات مالی زیادی را به کشاورزان وارد می‌کند و کاهش خسارات این بلایا مستلزم یکسری پیش‌بینی‌ها و اقدامات پیشگیرانه است.

کرونا، بلایای طبیعی استان را به ۲۶مورد افزایش داد

قدرت اله مهدیخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با بیان اینکه استان قزوین یکی از استان‌های حادثه خیز کشور است، اظهار کرد: هیچ حادثه‌ای قابل پیش بینی نیست، استان قزوین از 33 حادثه که می‌تواند رخ دهد، 25 مورد آن را تجربه کرده که با شیوع کرونا تعداد آن به 26 مورد افزایش یافته است.

این مقام مسئول ابراز کرد: ما در بحث تکرار حوادث جزو پنج تا شش استان اول هستیم و نمی‌توان دقیقا معلوم کرد که احتمال رخداد کدام حادثه بیشتر است به همین دلیل باید برای مقابله با همه حوادث آماده باشیم.

وی با اشاره به گسل جنوب قزوین که در سال 1341 با هفت ریشتر فعال بوده و در سال 81 هم در آوج و آبگرم ادامه داشت، تصریح کرد: یکی از نگرانی‌های ما از بابت زلزله مربوط به گسلی است که در شمال استان وجود دارد و 800 سال است که هیچ فعالیتی از خود نشان نداده که امکان دارد هر لحظه فعال شود و ممکن است تا چند سال دیگر هم فعال نشود.

مدیرکل مدیریت بحران استان با توضیح اینکه گسل‌های تهران هم برای استان قزوین تهدید است، عنوان کرد: گسل جنوب تهران، بویین زهرا را تحت الشعاع قرار می‌دهد و گسل شمال که همان گسل “مشا” است نیز طالقان و شمال آبیک را تهدید می‌کند؛ پس اگر این دو گسل در تهران فعال شود استان ما را هم درگیر می‌کند.

وی با بیان اینکه دو سال است که در استان وقوع سیل را تجربه می‌کنیم، اذعان کرد: علاوه بر سیل بحث فرونشست زمین هم در استان آغاز شده است؛ لذا ما نباید روی یک مورد خاص تمرکز کنیم و باید همه رخدادها را در نظر بگیریم و آمادگی لازم را برای مقبله با آن‌ها داشته باشیم.

مهدیخانی در رابطه با اعتبارات مدیریت بحران استان در سال گذشته اظهار کرد: در سال 98 مبلغ 113 میلیارد تومان اعتبار به ما داده شد اما این اعتبار، فقط در حوزه کشاورزی و متعلق به کشاورزانی که از حوادث غیرمترقبه آسیب دیدند بود.

بدهی ۲۰هزار نفر کشاورز در خسارت سرمازدگی پرداخت شد

این مقام  مسئول ادامه داد: یکی از موارد استمهال وام‌های بانکی بود که توسط کشاورزان اخذ شده بود و به دلیل خساراتی که از سرمازدگی و مشکلات دیگر  دیده بودند نیز قادر به پرداخت آن نبودند که مجموعا بدهی بیش از 20 هزار نفر از کشاورزان از یک میلیون تومان تا 150 میلیون تومان پرداخت شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان در رابطه با دیگر اعتبارات این حوزه اضافه کرد: در یک مرحله مبلغ شش میلیارد اعتبار به ما داده شد که برای لایروبی رودخانه‌ها و بازسازی پل‌هایی که آسیب دیده بودند به شرکت آب منطقه‌ای پرداخت کردیم.

وی افزود: مبلغ پنج میلیارد هم برای زیرساخت‌های شهری و روستایی گرفتیم که بخشی را به شهرداری‌ها و بخشی هم به بسیج سازندگی پرداخت کردیم تا برای روستاهایی که دچار آسیب در جاده، پل و رودخانه‌ها و دیگر موارد شده‌اند، استفاده شود.

مهدیخانی در رابطه با اعتبارات سال جاری تصریح کرد: تاکنون قول 30 میلیارد را از مدیرت بحران کشور گرفته‌ایم که قرار است در حوزه راه و ابنیه در اختیار ما قرار بگیرد و برای اعتبارات بیشتر قرار است در این هفته به همراه استاندار به وزارت کشور برویم.

این مقام مسئول با بیان اینکه اعتبارت استان بسیار محدود است، ابراز کرد: در وضعیت‌های اضطراری به استناد ماده 18 قانون مدیریت بحران، دستگاه‌ها می‌توانند از محل منابع داخلی خودشان به غیر از حقوق و دستمزد در حوزه کاری اگر شرایطی پیش بیاید که ما نیاز به اعتبار داشته باشیم و از تهران به ما تزریق نشود نیز از منابع خود با هماهنگی استاندار هزینه کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استان در رابطه با تدابیری که برای پیشگیری از زلزله اندیشیده شده اذعان کرد: تفاهم نامه‌ای با مرکز ژئوفیزیک تهران داریم و دو نیرو به ما داده‌اند که محلی را در ساختمان مدیریت بحران در اختیار این اعضای لرزه نگاری گذاشته‌ایم.

چهار دستگاه لرزه نگاری در استان مستقر است

وی افزود: اکنون ما چهار ایستگاه لرزه نگاری در استان و در مناطق طارم، الموت، تاکستان، آوج و آبگرم داریم که اگردر زمین تنشی اتفاق بیفتد این مراکز به صورت امواج رادیویی به مرکز لرزه نگاری در سازمان مدیریت بحران ارسال می‌کنند.

مهدیخانی با توضیح اینکه مرکز لرزه نگاری در سازمان مدیریت بحران به صورت 24 ساعته فعال و در حال پایش است، بیان کرد: اگر اتفاقی رخ بدهد، این مرکز به ما اطلاع می‌دهد و به صورت محرمانه از فرماندار درخواست می‌کنیم که به دستگاه‌ها آماده باش بدهند که اگر اتفاقی رخ داد، آمادگی لازم را داشته باشیم.

این مقام مسئول در بحث سیل عنوان کرد: سال گذشته ما شش میلیارد تومان اعتبار در اختیار سازمان آب منطقه‌ای گذاشتیم و بحث لایروبی‌ها در حال انجام است و در بحث تصرفاتی که در بستر رودخانه‌ها انجام گرفته نیز در حال پیگیری هستیم و مجوزهایی به شرکت آب برای رفع این تصرفات داده شده است.

وی ادامه داد: امسال بخش‌هایی از زمین‌های کشاورزی اطراف رودخانه‌ها که توسط کشاورزان تصرف شده بود را بازگشایی کردیم که یکی از آن‌ها انتهای روستای یالیان به سمت کوچار به میزان دو کیلومتر بود.

مدیرکل مدیریت بحران استان در رابطه با اقداماتی که توسط این سازمان در موضوع کرونا انجام گرفته تصریح کرد: مدیریت بحران در همه حوادث به عنوان دبیرخانه ورود می‌کند، در بحث کرونا هم همین طور است که در اکثر جلسات ستاد مدیریت بحران کرونا حضور داریم و ارسال صورت جلسات توسط ما انجام می‌شود.

مهدیخانی با بیان اینکه جلسات ستاد مدیریت بحران کرونا در ساختمان مدیریت بحران انجام می‌گیرد، اذعان داشت: تا هفته گذشته حدود 40 جلسه و بالغ بر 850 مصوبه داشتیم که بحث پیگیری مصوبات هم بر عهده ما است.

۱۲شهرک صنعتی استان هم فرصت و هم تهدید است

این مقام مسئول در توضیح اقدامات میدانی سازمان مدیریت بحران در بحث کرونا ابراز کرد: برخی بازدیدها را خودمان می‌رویم و اگر نیاز به به پیگیری بیشتر باشد، اقدامات مربوطه را انجام می‌دهیم به عنوان مثال اخیرا بازدیدهایی از مطب پزشکان، بازار و برخی از اصناف داشتیم.

وی در رابطه با مشکلاتی که شهرک‌های صنعتی برای استان بوجود می‌آورند اظهار کرد: 12 شهرک فعال داریم که بودنشان از طرفی فرصت و از طرف دیگر تهدید محسوب می‌شوند، به همین دلیل چند سالی است که ما مطالعه خطرپذیری صنایع در رابطه باواحدهایی که در حوزه مواد شیمیایی فعالیت دارند را آغاز کردیم و اگر مسائل ایمنی را رعایت نکنند، می‌تواند برای استان چالش ایجاد کند.

مدیرکل مدیریت بحران استان ادامه داد: در این زمینه هر هفته به اتفاق تعدادی از دستگاه‌های استان از این صنایع بازدید داریم و ایراد و اشکال واحدها را اول به صورت مکتوب به آن‌ها اعلام می‌کنیم که نسبت به رفع آن اقدام کنند و در نامه به آن‌ها گفته می‌شود که اگر ایرادات را برطرف نکنند، بحث پیگیری قضایی پیش می‌آید.

مهدیخانی در پایان با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر بیشترین آسیب ما ازسرمازدگی بوده است، گفت: با اینکه سال گذشته 300 تا 400 میلیارد تومان از وقوع سیل خسارت دیدیم اما بیشترین خسارت را از سرمازدگی داشتیم که مبلغ 1900 میلیارد تومان بود و بخشی از آن به بی احتیاطی کشاورزان نیز بازمی‌گردد که از بیمه استفاده نمی‌کنند.

انتهای پیام/ 1100

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار