Iranjb.ir

سرنوشت حج پس از قطع رابطه با عربستان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 88536
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۸
شاخص : سخنگوی وزارت ارشاد گفت: اگرچه حج یک مساله دینی است و خارج از مسائل دیپلماتیک تعریف می‌شود، اما به طور طبیعی، قطع روابط سیاسی بر حوزه‌های دیگر نیز تاثیر می‌گذارد.
۳۹۷۹۲۹۸_۸۹۶
شاخص نیوز: «حسین نوش‌آبادی» در نشست خبری هفتگی با اهالی رسانه در پاسخ به سوالی درباره واکنش وزارت ارشاد به اقدامات دولت عربستان، با توجه به اتفاقاتی که پیش از این برای حجاج ایرانی در منا رخ داده بود و همچنین ماموران خاطی و متعرض به دو نوجوان ایرانی گفت: اقدام عملی جمهوری اسلامی در برابر هتک حرمت دو تن از هموطنان ما و گستاخی و جسارت دو تن از ماموران سعودی این بود که حج عمره را به نوعی تعطیل کردیم و شرط هم گذاشتیم تا زمانی که ماموران خاطی مجازان نشوند، مجددا حج عمره را راه‌اندازی نکنیم.
وی اظهار کرد: تا امروز هم خواهان این مساله بوده‌ایم و خواستار این بودیم که حداقل خواسته‌ی جمهوری اسلامی که تنبیه آن دو فرد خاطی بود‌، عملی شود؛ اما متاسفانه حکم صادره شده برای این دو مامور خاطی ضعیف بوده و تا امروز هم اجرا نشده است.
نوش‌آبادی افزود: اتفاق جدید منجر به قطع روابط دیپلماتیک از طرف عربستان شد و به تبع آن، این موضوع بر روابط فرهنگی و اعزام در حج عمره و تمتع تاثیر می‌گذارد. گرچه سیاست سازمان حج و زیارت بر این بوده که خودش را درگیر مسائل سیاسی و روابط دیپلماتیک نکند، چون حج یک مساله دینی است و خارج از مسائل دیپلماتیک تعریف می‌شود، اما به طور طبیعی، قطع روابط سیاسی بر حوزه‌های دیگر نیز تاثیر می‌گذارد و ما فعلا نمی‌توانیم اظهارنظر صریحی درباره برنامه‌های حج و زیارت داشته باشیم که آیا در اعزام‌های حجاج عمره‌گزار و تمتع سال آینده تاثیرگذار خواهد گذاشت یا نه.
سخنگوی وزارت ارشاد همچنین در پاسخ به سوالی درباره موضوع حمله عده‌ای به سفارت و کنسولگری عربستان نیز گفت: چون این مساله به حوزه سیاسی مربوط می‌شود، از پاسخگویی دقیق به این مساله پرهیز می‌کنم، اما آنچه که وجود دارد این است که این مساله مشکوک بوده و اقدام از طرف مردم صورت نگرفته است. این اتفاق ممکن است طراحی و سناریوی کسانی باشد که دنبال ایجاد تنش هستند. چون به هر حال مراکز دیپلماتیک در همه کشورها مصونیت دارند. عناصری هم که در این اتفاق مشکوک بودند، شناسایی و بازداشت شدند و پرونده آنها به نهادهای قضایی ارسال شده است تا با بررسی‌ها مشخص شود که انگیزه کسانی که در مقابل سفارت و کنسولگری عربستان رفتار غیرمتعارف داشته‌اند چه بوده است.
او افزود: حمله به سفارتخانه‌ها و تعرض به آنها یک رفتار خلاف عرف و غیرمنطقی است؛ خودِ تجمع قانونی بوده، اما تعرض به سفارت و کنسولگری‌ها غیرقانونی است و عواملی که در این قضیه ذینفع بوده‌اند، بازداشت شده‌اند و موضوع رسیدگی خواهد شد.
منبع:ایسنا

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

پربازدیدترین ها
 • لبخند رضایت شهروندان سختی‌ها را از یادمان می‌برد/ مسوولین وضعیت کارکنان قراردادی و پیمانی را ساماندهی نمایند
 • خانه مطبوعات حمایت ملموسی از اصحاب رسانه ندارد/ چرا از دردهای مردم نمی‌نویسیم؟/ روزنامه‌های مرده ما را زنده کنید!
 • عملکرد دولت در زمینه تحصیل کودکان کار ضعیف است
 • اصلاح بی‌سوادی دغدغه همه دستگاه‌ها باشد
 • دولت توان اجرای برخی پروژه‌های عمرانی را ندارد
 • میزان امید به زندگی در شهروندان قزوینی ۲سال بالاتر از میانگین کشوری است
 • راه‌اندازی خانه جوان تا پایان امسال در قزوین
 • مسئولین به سختی پاسخگوی مردم هستند/ ایجاد اشتغال برای جوانان در اولویت باشد
 • آغاز رقابت‌های لیگ واترپلوی نوجوانان کشور در قزوین
 • بسیاری از آسانسورهای قزوین تأییدیه ایمنی ندارند/ برای پلمپ آسانسورها دستور دادستان نیاز است
 • مشارکت ۷۰ درصدی خیرین استان در مدرسه سازی
 • کسب تندیس برترین مرکز فنی توسط صداوسیمای مرکز قزوین در سیزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه
 • آخرین اخبار