سرگردانی زباله‌ها در کوچه و خیابان شهر/ سیستم مخزن زباله‌ها در برخی نقاط قزوین مطلوب نیست - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 81477
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱:۲۱
شاخص گزارش می‌دهد:
شاخص : سیستم مخزن زباله‌ها در سطح شهر مطلوب نیست و گاهی زباله‌های رها شده آرامش و سلامت شهروندان را به مخاطره می‌اندازد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، ضرورت حفظ بهداشت محیط زندگی و جامعه یکی از موضوعات بسیار جدی و اساسی امروز جوامع انسانی است.
اگر الزام به حفاظت از محیط زیست انسانی فراگیر نباشد و از طرف آحاد شهروندان جدی تلقی نشود و کسانی بخواهند محیط زندگی را آلوده سازند و یا زباله ها از راه‌های صحیح و بهداشتی جمع آوری نشود، زباله ها کانونی برای آلودگی محیط زیست و به خطر افتادن سلامت مردم خواهند بود.
از جمله مسائلی که مورد توجه اسلام بوده و هست، نحوۀ زندگی اجتماعی و محیط زیست او است. از آن جا که “آب” و “هوا” از عوامل بسیار مهم و فوق العاده حیاتی اند و استفاده از آب و هوای پاک و سالم یکی از نیازهای ضروری انسان شمرده شده است، طبق دستورات اسلام آلوده کردن آنها حرام و از گناهان بزرگ تلقی می شود.
ضرورت حفظ بهداشت محیط که یکی از موضوعات بسیار جدی و اساسی امروز جوامع انسانی است و هر آنچه که جوامع مدرن و صنعتی امروز به اهمیت آنها پی برده، از مسائلی است که دین اسلام و پیشوایان ما در حدود ۱۴۰۰سال قبل آن‌ها را متذکر شده اند و برای حفظ و نگه داری محیط زیست و بهداشت آن، راهکار نشان داده اند.

حفظ نظافت محیط زندگی از نگاه اسلام

زباله ها کانون انواع میکروب ها و محل پرورش حشرات و عوامل بیماری زا است؛ به همین جهت است که پیامبر اسلام (ص) می فرماید: “زباله ها را شب در خانه های خود نگه ندارید و آن را روز به بیرون از خانه منتقل کنید؛ زیرا زباله جایگاه شیطان است.
پیامبر (ص) در حدیق دیگری فرموده‌اند: “خداوند پاک است، شخص پاک را دوست دارد، پاکیزه است و پاکیزگی را دوست دارد”.
در مکتب حیات بخش اسلام و تمام ادیان الهی، جان آدمی دارای ارزش و حفظ آن واجب است. بر همین اساس قرآن کریم به مسلمانان سفارش می کند که با کارهای خود موجبات هلاکت و نابودی خویش را فراهم نکنید: “خود را با دست خود به هلاکت نیفکنید”.
بنابراین، در شرع مقدس اسلام، انسان مجاز نیست، با اعمال و رفتار خود محیط زندگی خود و دیگران را آلوده کرده و در برابر ضروری ترین مسائل بهداشتی بی تفاوت باشد و با سهل انگاری های خود محیط اجتماع را از زندگی سالم محروم کند.

جریمه زباله‌ریزها در دیگر کشورها چگونه است؟

برخورد با زباله‌ریزهای شهری شاید در نظر بسیاری از شهروندان ساده و کم‌اهمیت به نظر برسد، اما در بسیاری از کشورها جریمه ریختن زباله در سطح شهر آنقدر سنگین است که اگر آن دسته از معدود شهروندان متخلف ما در آنجا زندگی می‌کردند، شاید مجبور بودند بابت پرتاب‌کردن زباله در سطح شهر بخش قابل‌توجهی از حقوق‌شان را بپردازند.
برای مثال در سنگاپور جریمه ریختن زباله در خیابان در بار اول ۱۰۰۰ دلار است و اگر تکرار شود تا ۵۰۰۰ دلار باید جریمه پرداخت شود.البته فقط این نیست و اگر بار سومی هم وجود داشته باشد، علاوه بر جریمه شخص مجبور است که نشانی را به تن کنند که بر روی آن نوشته شده: «من آشغال ریختم.»
اگر کسی در سنگاپور آدامس خود را جایی جز سطح زباله بیندازد محکوم به پرداخت ۱۰۰ دلار است و اگر شخصی سیفون دستشویی عمومی را نکشد هم باید ۵۰۰ دلار جریمه دهد. تمامی این قوانین سخت‌گیرانه است و اصلا فکرش را نکنید که می‌توانید از پرداخت آن شانه خالی کنید! حاصل کار نیز مشخص است: سنگاپور یکی از تمیزترین کشورهای دنیا است.
چندی پیش در منطقه «زی‌لاند» کشور هلند مردی که سیب خورده و آن را از ماشین بیرون پرت کرده بود به ۲۲۰۰ یورو جریمه محکوم شد و جالب‌تر این که شبکه‌های مختلف تلویزیونی ده‌ها بار تصویر او را نشان داد!
در کشور کره جریمه ریختن اندکی زباله در خیابان برابر با ۱۱ تا ۱۳ درصد پایه حقوق یک کارمند است!
در انگلیس نیز پلیس رانندگانی را که از خودرو زباله به بیرون پرتاب می‌کنند، جریمه می‌کند.
در ژاپن هر کس که کوچک‌ترین زباله یا حتی آب دهان را در معابر عمومی بریزد ۸۰ تا۱۶۰ ین جریمه می‌شود.
البته همیشه هم قرار نیست جریمه‌های سنگین وجود داشته باشد تا شهری تمیز باشد. شهر کینگالی پایتخت روآندا است و به خیابان‌های تهی از زباله خود می‌نازد. کینگالی شهری زیبا نیست اما به دنبال شرایطی خاص به یکی از تمیزترین شهرهای آفریقا تبدیل شده است.
میدان‌های این شهر از تمیزی برق می‌زنند و چمن‌های خیابان نیز کاملا تمیز هستند. زمانی که مردم در ترافیک هستند، برخی از خودرو خود پیاده می‌شوند تا با فضای سبز کنار خیابان عکس بگیرند.

۲۰۱۵۱۱۱۵_۱۶۴۸۳۴

وضعیت نظافت شهری و رعایت حقوق شهروندی در قزوین

متاسفانه با توجه به گزارش‌هایی که از سوی شهروندان به شاخص رسیده است بر این دلالت دارد که برخی از همشهریان نسبت به رعایت بهداشت محیط و حفظ نظافت عمومی کوتاهی می‌کنند.
یکی از شهروندان در گفت‌گو با خبرنگار اجتماعی شاخص نیوز، ابراز کرد: بعضی همسایگان ما زباله‌ها را در خارج از وقت مقرر از منزل خارج می‌کنند و باعث انباشته و پخش شدن آن‌ها طی روز در کوچه و خیابان می‌شوند.
شهروند دیگری عنوان کرد: عده‌ای فقط به فکر خودشان هستند و به قیمت تامین آرامش خودشان سلامت دیگران را سلب می‌کنند و نسبت به آسایش همسایگان بی‌توجه هستند.
یکی دیگر از شهروندان از سیستم سطل زباله‌ها شکایت کرده و گفت: سطل‌های موجود مجهز به درب بودند و این خیلی خوب بود اما بیشتر مردم بلند نمودن درب و انداختن زباله در داخل سطل خودداری می‌کردند و زباله ها را در کنار مخزن رها می‌کردند.
وی اضافه کرد: شهرداری اقدام به برداشتن درب مخزن‌ها کرد اما مشکل دوچندان شد! چرا که باعث تجمع گربه‌ها شده و سر و صدای آن‌ها موجب ناراحتی شهروندان می‌شود. پیش از این که درب داشتند، زباله‌ها در جلوی مخزن جمع می‌شد و الان هم که سطل‌ها بدون درب هستند باز هم همان وضعیت را دارند.
خانم شهروند دیگری با اشاره به این‌که در زمستان و تابستان مشکلات این مخزن‌ها فروان است، اظهار کرد: گویا برداشتن درب به منظور سهولت در بارگیری زباله‌ها از سوی شهرداری انجام شده اما متاسفانه در روند پاکیزگی محیط تاثیر نداشته است، در بعضی موارد شست و شوی این مخزن ها به موقع انجام نمی‌شود و در بعد از نظافت هم محتویات حاصل از این شست‌ و شو در کف خیابان و کوچه قابل مشاهده است.
این شهروند با تقدیر از زحمات شهرداری ادامه داد: در فصل تابستان هنگام تخلیه زباله‌ها، آب و مایعات داخل مخزن‌ها به زمین ریخته و بوی تعفن ایجاد می کند؛ مردم هم تفکیک زباله را به نحوه صحیح انجام نمی‌دهند و جمع‌آوری زباله‌های تفکیک شده در تمام محله‌ها صورت نمی‌گیرد.

photo_2015-11-18_03-28-08

تدابیر مسئولان چیست؟

امروزه با پیشرفت فناوری و شهرنشینی و به وجود آمدن جوامع مصرف کنندۀ شهری، روزانه هزاران تن زباله تولید می شود که جمع آوری و دفع آنها به طریق بهداشتی، از مهم ترین مسائل بهداشتی است که باید به آن توجه شود.
با توجه به گلایه‌های شهروندان در خصوص وضعیت نامطلوب زباله‌ها در سطح شهر، شهرداری محترم استان قزوین باید با به کار گیری روش‌های نوین و مناسب در راستای بهتر شدن وضعیت پاکیزگی شهر تلاش کند.
از آن‌جا که تمیزی و نظم ظاهری شهر گویای فرهنگ مردمی است که در آن زندگی می‌کنند و زیبایی شهر موجب جذب گردشگر و توریست می‌شود، این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است.
با توجه به این‌که شهر قزوین از لحاظ فرهنگی و تاریخی غنی بوده و شهرداری هم در عرصه‌های گوناگون تمهیدات لازمی را برای بهبود وضعیت نظافت شهری انجام می‌دهد اما نقش رسانه‌ها از جمله رادیو و تلوزیون و روزنامه‌ها و… در اشاعه فرهنگ حفظ پاکیزگی شهر بسیار اهمیت دارد.
شاید اگر همان ‌طور که تخلف در برخی امور شهری جرایمی را به دنبال دارد، در زمینه ریختن زباله در سطح شهر و بی‌توجهی به نظافت هم با اعمال جریمه‌ با متخلفین برخورد شود بخشی از مشکلات حل گردد.
یا این‌که مخزن‌های زباله‌ها به شکل مناسب‌تری طراحی شود و با کارشناسی تخصصی در محل مناسب محیط زندگی شهروندان نصب شده و به جای نارضایتی مردم آرامش و رضایت آن‌ها را جلب کنند.
روش‌های جدید متناسب با تکنولوژی روز در خصوص مدیریت شهری به وجود آمده و در کشورهای مختلف به کار گرفته می‌شود که می‌توان با به کارگیری آن‌ها شهر خود را در گروه‌ تمیزترین‌ شهرها قرار داد.

انتهای پیام/۱۳۰۰/گ۱

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار