سفری که در تاریخ قزوین ماندگار شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 153416
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۸:۳۹
به بهانه دهمین سالروز سفر رهبری به قزوین؛
شاخص : خبرگزاری شبستان: 25 آذر ماه مصادف با سالروز سفر رهبر معظم انقلاب به استان قزوین است، روزی که تاریخ قزوین را به عطر ولایت، عطرآگین کرد و برای همیشه در تاریخ این خطه ماندگار شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، بیست و پنجم آذر ماه یادآور روزی پرخاطره برای مردم استان قزوین است، رهبر فرزانه انقلاب در سال ۸۲ و در چنین روزی قدم به استان قزوین گذاشتند و با حضور خود خیر و برکت را برای این استان به ارمغان آوردند.
سفر چهار روزه مقام معظم رهبری به قزوین، برکات فراوانی را برای رشد و پیشرفت استان و افزایش روحیه و دلگرمی مردم به دنبال داشت و فرمایشات رهبری در این سفر نقشه راهی را برای مسئولان استان تعیین کرد.
مقام معظم رهبری در ابتدای سفر خود به این استان، در جمع مردم قزوین حاضر شدند، مردمی که لحظه شماری می کردند تا مولا و رهبر خود را از نزدیک زیارت کرده و عشق و ارادت خود را به نظام و ولایت ابراز کنند.

رهبری در ساعت ۹:۵۰ دقیقه صبح وارد شهر قزوین شده و در جمع مردم قزوین حضور یافتند و سخنان ارزشمندی را تقدیم مردم این دیار کردند که یادآوری بخشی از این سخنان، تداعی کننده لحظات ناب آن روزها است: “مردم قزوین را، چه در قضایاى انقلاب و چه در همه حوادث بعد از انقلاب، مجموعه ‌اى از انسان هاى وفادار و مؤمن یافتیم؛ مردمى متدیّن، داراى مناعت طبع، فداکار، سخاوتمند، اهل شرکت در کارهاى بزرگ و کارهاى خیر، این مطالب، خُلقیّات مردم قزوین از دیرزمان است؛ مخصوص دوره خاصى نیست. وقتى به تاریخ مراجعه مى‌کنیم، مناقب قزوین و منطقه قزوین و اهل قزوین را به‌ صورت چشمگیرى مشاهده مى‌کنیم؛ اینها اهمیت دارد. فرق است بین ملتى که داراى پیشینه تاریخى و فرهنگى است و در تاریخ ریشه دارد، با ملتى که هیچ ریشه‌ اى در تاریخ ندارد؛ هیچ سابقه و سلسله نسب فرهنگى ندارد. ملت بزرگ ایران با همین سابقه ‌هایى که نمونه آن را در شهر کهن و پُرعمق شما مشاهده مى‌ کنیم، توانسته است در میان ملت هاى دنیا به‌عنوان یک ملت ریشه‌ دار و کهن معرفى شود.”
رهبری در فرمایشات خود به ویژگی های قزوین نیز اشاره کردند و فرمودند: “من وقتى به گذشته قزوین نگاه مى ‌کنم، مى‌ بینم هزار سال پیش یک جغرافیدان معروف دنیاى اسلام که از شهر قزوین بازدید کرده است، این شهر را مرکز فقه و فلسفه معرفى مى‌کند. نهصد سال قبل از این، شخصیت دانشمند معروفى مثل «عبدالجلیل قزوینى» از این شهر برخاسته است. هشتصد سال پیش، دانشمندى درباره قزوین کتابى نوشته است به نام «التدوین» که سه جلد است. در آن تاریخ، سه جلد کتاب شرح حال شخصیت هاى علمى و فرهنگى و دینى و سیاسی قزوین را تهیه کرده است. این سوابق، خیلى حائز اهمیت است. آن زمان که خیلى از شهرهاى ایران روستاى کوچکى بود یا اصلاً نبود، در قزوین آن‌ قدر عالم و شخصیت و چهره معروف وجود داشت که سه جلد کتاب «التدوین» درباره شرح حال اینهاست”.
سفر رهبری اگرچه سفری کوتاه به استان قزوین بود ولی نقطه عطفی برای توسعه و حرکت این استان شد به طوری که به گفته مسئول پیگیری مصوبات سفر مقام معظم رهبری استان قزوین، در پی این سفر پرخیر و برکت ۲ هزار و ۹۵ میلیارد ریال به این استان اختصاص یافت که ۷۰۷ میلیارد ریال از منابع ردیف سفر رهبری، ۵۰ میلیارد ریال منابع دفتر مقام معظم رهبری، ۱۸۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی و مابقی تعهدات وزارتخانه ها در جریان سفر بود.
ابوالفضل یاری افزود: این میزان اعتبار برای اجرایی شدن ۳۶۴ پروژه هزینه شد که بالاترین تعداد پروژه مرتبط به جهاد کشاورزی با ۸۰ پروژه، راه و ترابری با ۶۶ پروژه و آب و فاضلاب روستایی با ۶۵ پروژه بود و شاخص ترین پروژه هایی که دستاورد این سفر پرخیربرکت به استان قزوین است نیز شامل احداث استادیوم ۱۵ هزار نفری قزوین، احداث ۵۰ زمین ورزشی روستایی، احداث هتل ورزش، احداث بیمارستان ۲۰۰ تختخوابی، احداث ۱۲ خانه بهداشت روستایی، احداث راه قزوین- الموت – تنکابن، احداث محور بوئین زهرا – قزوین، احداث محور قزوین – تاکستان، احداث مجتمع های فنی و حرفه ای شهرستان ها، احداث مدارس شبانه روزی در سطح استان، احداث مجتمع های فرهنگی و هنری، احداث مسکن زوج های جوان در بیدستان، احداث بیش از ۲۰۰ واحد مسکن روستایی برای محرومان، احداث یک هزار و ۷۰۰ واحد مسکن استیجاری، اجرای بیش از حدود ۸۰ پروژه آب رسانی و کانال آبیاری روستایی، احداث سد مخزنی طالقان، آغاز مطالعات اجرایی شش سد مخزنی در استان، شروع مطالعات عملیات انتقال آب الموت رود به قزوین، احداث شهرک ۳ هزار هکتاری خرمدشت، توجه به بازسازی صنایع فرسوده استان و غیره است.
اگرچه ۱۰ سال از سفر پرخیر و برکت رهبری به قزوین می گذرد ولی آرزوی مردم این دیار همچنان این است که بار دیگر عطر حضور ولایت را در این استان استمشام کنند؛ به امید روزی که آرزوی مردم این دیار رنگ حقیقت به خود گیرد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار