سفر روحانی به پاکستان در فروردین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 97080
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۴ - ۹:۵۹
شاخص : رئیس جمهوری اسلامی ایران در هفته پایانی ماه جاری میلادی(نیمه اول فروردین) به اسلام آباد سفر خواهد کرد و موضوع افزایش صادرات برق ایران به پاکستان یکی از موضوعاتی است که مقامات پاکستانی قرار است در این سفر مطرح کنند

به گزارش شاخص نیوز،  تسنیم به نقل از پایگاه خبری بیزینس ریکوردرنوشت:  احتمالا در جریان سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به پاکستان در هفته پایانی ماه جاری میلادی، اسلام آباد موضوع تامین مالی پروژه انتقال ۱۱۰۰ مگاوات برق از ایران را مطرح خواهد کرد.
منابع رسمی گفتند، پاکستان از قبل ۷۴ مگاوات برق از ایران برای تامین نیاز منطقه گوادر وارد می کرده است و توافقنامه واردات ۱۰۰ مگاوات دیگر به امضا رسیده اما به دلیل تحریم ها علیه ایران اجرای آن به تعویق افتاده است. بر اساس موافقتنامه ای که بین دو کشور به امضا رسیده، ایران باید پروژه انتقال ۱۰۰ مگاوات برق را تامین مالی کند.
این اولین سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به پاکستان بعد از لغو تحریم هاست و پس از سفر اخیر نواز شریف، نخست وزیر و راحیل شریف، فرمانده ارتش پاکستان به عربستان صورت می گیرد.
منابع رسمی گفتند: «ما از رئیس جمهوری ایران خواهیم خواست تا اکنون که تحریم ها لغو شده، این پروژه را تامین مالی کند.»
پاکستان همچنین به دنبال تامین مالی پروژه ۱۰۰۰ مگاواتی انتقال برق است. نهاد رگولاتوری نیروی برق پاکستان (نپرا) قبلا با تعرفه های واردات برق از ایران موافقت کرده است. هزینه شبکه انتقال ۱۰۰۰ مگاوات برق متفاوت از خطوط انتقال پروژه های ۱۰۰ و ۷۴ مگاواتی خواهد بود.
این منابع افزودند: «۷۰ درصد تامین مالی پروژه های انتقال برق ۱۰۰ و ۷۴ مگاواتی باید توسط ایران انجام شود و سهم پاکستان هم ۳۰ درصد خواهد بود. ما از ایران درخواست می کنیم که تامین مالی لازم را انجام دهد تا پاکستان بتواند سایر اقدامات را انجام دهد.»
در سفر روحانی همچنین قرار است موضوع نحوه پرداخت پول ۷۴ مگاوات برق نیز مطرح شود. قبلا پاکستان پول برق خریداری شده از ایران را به روپیه پاکستان می پرداخت و ایران آن را به دلار یا هر ارز دیگری که می خواست تبدیل می کرد.
اکنون که بعد از لغو تحریم ها کانال های بانکی باز شده، پاکستان پرداخت ها را از طریق کانال های بانکی عادی انجام خواهد داد.
اما دو کشور مکانیزم پرداخت ۱۰۰ میلیون دلار بدهی معوق پاکستان از بابت واردات ۷۴ مگاوات برق را نهایی خواهند کرد. تلاش ها برای نهایی کردن یک قرارداد تهاتری در این زمینه ناموفق بوده است.

منبع: صراط

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار