ایران جانبی

» سقوط از ارتفاع بیشترین عامل حوادث کار در استان قزوین است
کد خبر: 173692
تاریخ انتشار: ۱ مهر ۱۳۹۷ - ۹:۴۰
رییس بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قزوین:
شاخص : رییس بازرسی کاراداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان قزوین گفت: سقوط از ارتفاع و لغزیدن در کارگاه‌ها با 46 درصد بیشترین عامل حوادث ناشی از کار در قزوین است.

محمد علیخانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با بیان اینکه حوادث ناشی از کار سقوط در ۶ ماه سال جاری افزایش یافته است، افزود: همین عامل در مدت مشابه سال گذشته ۳۸ درصد از عوامل حادثه ساز را به خود اختصاص داده بود.

وی با اشاره به سایر علت های حوادث ناشی از کار در قزوین گفت: گیر کردن لای دستگاه و ماشین آلات، سوختگی و برق گرفتی،برخورد ماشین آلات و… از جمله دیگر عوامل حوادث کار در کارگاه ها هستند.

رییس بازرسی کار اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان قزوین با اشاره به چرایی علت وقوع حوادث اضافه کرد: نظارت نکردن کارفرمایان بر کارگاه ها و رعایت نشدن اصول ایمنی توسط کارگران با ۴۵ درصد، بی احتیاطی کارگران با ۳۰ درصد و شرایط نا ایمن کارگاهی با ۲۵ درصد به ترتیب مهمترین علت های وقوع حوادث کار بوده اند.

وی با تاکید بر نقش آموزش کارگر و کارفرما در این زمینه گفت: در سالجاری ۲ دوره آموزش کارفرمایی، سه دوره آموزش کارگری و ۲ دوره آموزش مسئولان ایمنی که همان نمایندگان کارفرمایان برای رعایت مقررات ایمنی هستند برگزار شد.

علیخانی با بیان اینکه خوشبختانه در نیمه نخست سال جاری آمار فوتی های حوادث کار کاهش یافته است افزود: میزان کارگران فوتی ۶ ماهه سال گذشته ۱۰ مورد بود که امسال این رقم به ۹ کشته رسیده است که نشانگر کاهش ۱۰ درصدی است.

رییس بازرسی کاراداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی قزوین گفت: از نظر شدت حوادث،حوزه ساختمان با پنج مورد بیشترین آمار فوتی را به خود اختصاص داده است که نسبت به سال گذشته با افزایش ۲ نفر فوتی متاسفانه در این بخش افزایش داشته ایم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: به شکل مستمر از کارگاه های مشمول قانون کار توسط بازرسان کاراین اداره کل بازدید و بازرسی می شود و اگراصول و مقررات ایمنی کار در آنها رعایت نشده باشد با اخطار به کارفرما برای رفع نواقص ایمنی اقدام خواهد شد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰/ د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار