سوء مدیریت مانع اصلی پیشرفت کشور در بخش کشاورزی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 76584
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۹:۲۳
مشاور وزیر جهاد کشاورزی در همایش کشت پاییزه گندم قزوین تاکید کرد:
شاخص : مشاور وزیر جهاد کشاورزی گفت: کلی نگری و سوء مدیریت بعضی کشاورزان و مسئولین موجب عدم پیشرفت، فقر و تنگدستی کشور در صنعت کشاورزی می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، همایش کشت پاییزه گندم با حضور مشاور وزیر جهاد کشاورزی و گندم‌کاران نمونه در سالن اجتماعات جهاد کشاورزی استان قزوین برگزارشد.

اسماعیل اسفندیارپور مشاور وزیر جهاد کشاورزی در این مراسم با اشاره به سخنی از شولتر اظهار کرد: هنگامی که فرصت سرمایه‌گذاری و انگیزه‌های موثر وجود داشته باشد کشاورزان خاک را به طلا تبدیل می‌کنند.

وی در ادامه گفت: توجه خاص به تولیدکنندگان، واگذاری امور به خود کشاورز و نهادینه کردن جامعه روستایی با خواست و تدابیر آن‌ها از رموز موفقیت کشاورزان است.

اسفندیار پور با اشاره به منابع غنی و مناسب در کشور افزود: کلی نگری و سوء مدیریت بعضی کشاورزان و مسئولین موجب عدم پیشرفت، فقر و تنگدستی کشور در صنعت کشاورزی می‌شود.

این مسئول بیان کرد: ما باید به عنوان یک اصل بپذیریم که تولیدکنندگان و کشاورزان صاحبان اصلی کالا و تولید هستند و زمینه کاری را برای آنها فراهم کرده تا بتوانیم از ظرفیت کشاورزان با توجه به تجاربشان در جهت افزایش تولید استفاده کنیم.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه میانگین عملکرد گندم در کشور کاهش پیدا کرده، تصریح کرد: با محدودیت آبی موجود باید در کشت گندم به صورت دیم و آبی نگرش خاصی را در پیش گرفت.

وی در ادامه با توجه به ضعف در برخی بخش‌ها توضیح داد: در بخش تغذیه گیاهی در سال ۸۵ خوب عمل کرده بودیم که متاسفانه در حال حاضر در حد کفایت نیست و این در حالی است که وضعیت پتاسیم و کود بیشترین مصرف را دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه عمق کشت در رشد گندم موثر است بیان کرد: مقدار خاکی که بر روی بذر ریخته می‌شود باید یکنواخت باشد چراکه عمق کشت با بیشتر از عمق کلوئپتیل در اجزای مختلف گندم نقش متفاوتی دارد.

اسفندیارپور با بیان توجه بیشتر مجریان به کشاورزان اضافه کرد: جهاد کشاورزی با برنامه‌ریزی مناسب سابقه تولید برنامه مناسب برای کشاورزان را دارد چرا که با توجه به روند تولید و خرید طی ۲ سال گذشته و کاهش بارندگی ما روند افزایش تولید را داشتیم.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به بذر گندم دیم اظهار کرد: تا جایی که مقدور است ما اختیاراتی لازم را به  وزارت خانه متبوع واگذار کردیم تا آنها نیز در در اختیار کشاورزان جدید قرار دهند چراکه استان قزوین ظرفیت تولید بذر گندم  دیم را دارد.

این مسئول با بیان عملکردهای مناسب برای بهره وری و انتظارات عنوان کرد: تغذیه گیاهی، مدیریت آب و خاک مناسب، کنترل علفهای هرز و آفات و بیماریهای گیاهی، مدیریت برداشت و استراتژی بازار و غیره از عوامل تاثیرگذار در بهره وری هستند.

اسفندیاری در پایان گفت: امیدواریم با همت و تلاش بیشتر کشاورزان بتوانیم کار را بهتر از این پیش ببریم.

انتهای پیام/۱۰۰۳/پ۱/و

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار