ایران جانبی

» سواد رسانه بهترین پادزهر در برابر آسیب‌های فضای مجازی است/ اینترنت ملی درصد ناامنی‌ها را کاهش می‌دهد
کد خبر: 200422
تاریخ انتشار: 11 دسامبر 2019 - 9:05
کارشناس فضای مجازی:
شاخص : کارشناس فضای مجازی گفت: در کشور ما عدم مسئولیت‌پذیری و تقصیرات مسئولان دولت‌های مختلف موجب شده که اینترنت ملی راه‌اندازی نشود در حالی که با اینترنت ملی درصد ناامنی‌ها قطعا پایین خواهد آمد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، تلفن‌همراه ابزار ارتباطی و مفید است که در سایه غفلت والدین و متولیان فرهنگ و آموزش رفته رفته به یک وسیله خطرناک تبدیل می‌شود.

با وجود اهمیت تلفن همراه در زندگی روزمره، تحقیقات نشان ‌داده است که استفاده بیش از حد از تلفن همراه می‌تواند استرس‌زا باشد و همچنین برخی از مردم به طرز بی‌رویه از تلفن همراه و فضای مجازی استفاده می‌کنند که این امر می‌تواند زندگی شخصی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد.

ارتباط از طریق فضای مجازی در سال‌های اخیر جایگاه قابل توجهی بین نسل‌های جوان جامعه پیدا کرده‌ است به طوری که حتی نوجوانان زیر ۱۵ سال به راحتی به تمامی شبکه‌های اجتماعی دسترسی دارند.

محمدصادق جهانبخش در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: اکنون به دلیل فراگیری استفاده از فضای مجازی و درگیربودن همه اقشار و سنین مختلف با ابزارهای نوین و رسانه‌های دیجیتال، روشی که پژوهشگران برای مقابله پبشنهاد می‌دهند، رژیم مصرف رسانه نام دارد.

وی افزود: نوع استفاده‌ای که امروزه اتفاق افتاده یک رویداد بین رشته‌ای است که باتوجه به نیازهای موجود، باید استفاده از تکنولوژیکی را مدیریت و از نوع و میزان استفاده از این فناوری مراقبت‌های لازم صورت گیرد.

کارشناس فضای مجازی ابراز کرد: در جامعه امروز در استفاده از فضای مجازی مراقبت‌های لازم نمی‌گیرد و اوایل با ورود اینترنت و فضای مجازی افراد جامعه بی مهابا بیشتر وقت خود را به این تفریحات اختصاص می‌دادند.

جهانبخش عنوان کرد: با گذشت زمان مردم به دلیل بروز مشکلات جسمی از جمله کمردرد، چشم درد و گردن درد و به ویژه اختلال در روابط خانوادگی از این فضا به مقداری دور شدند و تغییر رفتار دادند اما در جامعه امروزی آشنایی با رژیم مصرف رسانه صورت نگرفته است.

استفاده بی‌رویه از فضای مجازی به عوارض جسمی و روانی سیر صعودی داده است

این کارشناس فضای مجازی تصریح کرد: امروزه به دلیل استفاده بی‌رویه از فضای مجازی، افراد از مشکلات زیادی از قبیل آسیب چشمی رنج می‌برند به طوری که عوارض چشمی در بین افراد نسبت به ۱۰ سال قبل بسیار پیشرفت کرده ‌است.

وی گفت: یکی دیگر از مشکلاتی که بر اثر استفاده بی‌رویه فضای مجازی می‌تواند در بین افراد شایع باشد نیز آسیب‌های فکری و روانی است؛ همچنین عدم تمرکز و یادگیری ضعیف در بین دانش آموزان در چند سال اخیر فراگیر شده است.

مسئول آموزش رسادید تاکید کرد: اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است که در آن بیشتر بر تفریحات تصویری پایه‌گذاری شده‌ و یکی از مشکلات اتفاق افتاده در این برنامه خودنمایی و خودپرستی است که باعث شده مابقی افراد احساس ضعف کنند و حتی بسیاری از نوجوانان از دیدن این تصاویر احساس  کمبود کرده و دچار افسردگی شوند.

جهانبخش بیان کرد: با کمبودها و افسردگی‌هایی که بین نوجوانان پیش آمده باعث شده که بیشتر به سمت شبکه‌های مجازی بروند و برای خودنمایی پیج‌هایی طراحی کنند که خود را همانند سلبریتی‌ها و بلاگرها نشان دهند.

این کارشناس فضای مجازی ادامه داد: نقطه حساسی که مورد هدف آسیب‌های فضای مجازی قرار گرفته همه اقشار جامعه و به خصوص خانواده‌ها هستند و تهدیدات به دلیل شکاف‌های بین نسلی که بین فرزندان و خانواده‌ها به وجود آمده بیشتر نوجوانان را در برگرفته است و از والدین خود در این فضا جلوتر هستند.

مسئول آموزش رسادید افزود: در گذشته فرزندان والدین را قهرمان زندگی خود می‌نامیدند اما امروزه حرف شنوی و الگوپذیری کودکان از پدر و مادر کاهش پیدا کرده و از نظر خودشان به دلیل استفاده از فضای مجازی فهم بیشتری نسبت به والدین دارند که باعث شده چالش‌های نوجوانان عصر جدید جدی‌تر از قبل باشد.

درگیری با تهدیدات فضای مجازی مانع بهره‌مندی از فرصت‌ها شده است

وی در ادامه گفت: فرصتی که شبکه‌های اجتماعی برای ما ایجاد کرده شاید خیلی مهمتر و بزرگتر از تهدیدات آن باشد اما متاسفانه ما آنقدر درگیر این تهدیدات شده‌ایم که چشمانمان را بر روی فرصت‌ها بسته‌ایم.

جهانبخش عنوان کرد: آگاه‌سازی عمومی می‌تواند بهترین پادزهر در برابر آسیب‌های فضای مجازی باشد و این آگاه‌سازی باید در بین تمام اقشار جامعه اتفاق بیفتد وعلاوه بر این مسئولیت‌پذیری همه افرادی که در این حوزه کار می‌کنند بسیار موثر است.

کارشناس فضای مجازی افزود: والدین نباید هر ابزاری را در اختیار فرزندان قرار دهند، همانطور که در کودکی برای هر اسباب بازی کوچکی کنار فرزند خود می‌نشینند که مبادا خود را زخمی کند، باید در برابر شبکه‌های اجتماعی و بازی‌های اینترنتی هم همین طور باشد.

وی ابراز کرد: در بحث ناامنی فضای مجازی می‌توان گفت که اگر گوشی هوشمند باشد عملا امنیت در آن یک شوخی تلخ است و با دسترسی به اینترنت و نیاز به بروزرسانی مداوم برنامه‌ها و ابزارهای مختلف، نشان دهنده‌ این است که این گوشی‌ها امنیت بالایی ندارند.

مسئول آموزش رسادید گفت: سالیان زیادی است که از اینترنتی به نام “اینترنت ملی” صحبت می‌شود اما هنوز عملی نشده است؛ کشور روسیه در طی زمان کمتر از یک سال اینرنت ملی را راه‌اندازی کرد و اکنون از محاسن آن استفاده می‌کند.

جهانبخش ادامه داد: اما در کشور ما عدم مسئولیت‌پذیری و تقصیرات مسئولان دولت‌های مختلف موجب شده که اینترنت ملی راه‌اندازی نشود در حالی که با اینترنت ملی درصد ناامنی‌ها قطعا پایین خواهد آمد.

کارشناس فضای مجازی عنوان کرد: یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری بر منظم بودن جلسات و احکام برای شورای عالی فضای مجازی است اما بسیاری از جلسات در خصوص فضای مجازی مدت‌ها می‌گذرد که مشکلاتی را پی خواهد داشت.

مسئول آموزش رسادید ادامه داد: مقام معظم رهبری در حکمی که به شورای عالی فضای مجازی در دور دوم دادند نیز اشاره مستقیم به مفاد فضای مجازی و ارتقاء فرهنگ کاربری دارند.

برخوردهای کاملا منطبق بر منافع ملی را از سوی مسئولان خارجی نمی‌بینیم

وی بیان کرد: بهره سیاسی در استفاده از ابزارها و نرم افزار‌های خارجی باعث شده تا آقایان وخانم‌های سیاست‌باز از آسیب‌های فضای مجازی چشم‌پوشی کنند و به راحتی بگویند که وجود این آسیب‌ها مسئله‌ای نیست چراکه به دنبال منافع سیاسی خود هستند.

جهانبخش گفت: آسیب‌های برخی شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام در حدی است که حتی بسیاری از کشورهای اروپایی برای استفاده از آن چارچوب‌هایی را تعریف کرده و یا دسترسی کودک و نوجوانان را به آن منع کرده‌اند.

این کارشناس فضای مجازی تصریح کرد: ما از شبکه‌‌‌های اجتماعی همانند اینستاگرام که پرطرفدارترین شبکه‌ در بین ایرانیان است بارها آسیب‌ را تجربه کرده‌ایم در حالی که همین شبکه اجتماعی کثیف‌ترین برنامه در کشور انگلیس شناخته شده ‌است.

وی ادامه داد: ما برخوردهای کاملا منطبق بر منافع ملی را از سوی مسئولان خارجی نمی‌بینیم و با نگاه سیاست بازانه‌ بعضی از سیاستمداران داخلی که منافع شخصی خودشان را به منافع ملی ترجیح می‌دهند، عمل می‌کنیم که باید در این خصوص بسیار آگاه باشیم.

چهانبخش در پایان تاکید کرد: باید با آگاه‌سازی عمومی در خصوص فضای مجازی که صرفا فقط با یک همت همه جانبه و کار جهادی اتفاق می‌افتد، حرکت کنیم.

انتهای پیام/ ۱۷۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار