سوتی های خنده دار العربیه در جنگ روانی فاجعه منا!+عکس - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 75262
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۵۹
شاخص : گویا هیچ کس هنگام جعل این اسامی در اتاق جنگ رسانه ای العربیه توجه نکرده بود که این گونه نام‌گذاری در ایران وجود ندارد و مخاطب فارسی‌زبان با خواندن این نام‌ها به یاد مسابقات فوتبال جام باشگاه های آسیا و اعلام اسامی بازیکنان کشورهای عرب‌زبان می‌افتد!

شاخص: با گذر زمان و فرافتادن تب ناراحتی در خصوص فاجعه منا آرام آرام غبار غمبار ماجرا فرو می نشیند و در این میان بار دیگر فرصت خوبی برای مرور صداقت و صلاحیت رسانه های مدعی حرفه ای گری در چنین فاجعه هایی مشخص می شود.

شبکه العربیه یکی از رسانه هایی است که در جریان فاجعه منا جنگ روانی خاص خود را علیه ایران سازمان داد اما ماجرا به گاف های متعدد منجر شد!

از نخستین ساعات رویداد ناگوار منا، شبکه‌ی خبری العربیه و به‌ویژه پایگاه خبری العربیه‌ی فارسی، کوشش‌های بی‌وقفه‌ای را در راستای تطهیر خاندان سعودی و گرفتن انگشت اتهام به‌سوی ایران را آغاز کرد.

این رویکرد شبکه‌ی خبرسازی وابسته به خاندان سعودی، ولی با انتشار دو گزارش در دو مقطع، حاشیه‌ساز شد. نخستین حاشیه مربوط به انتشار خبری مبنی بر عدم پانهادن شادروان «غضنفر رکن‌آبادی» فرستاده‌ی پیشین ایران به کشور عربستان بود.

العربیه از زبان مقامات عربستانی مدعی شده بود که چنین شخصیتی از راه‌های قانونی عربستان وارد این کشور نشده و نامش در هیچ کجا ثبت‌نشده است!

بلافاصله بعد از این خبر تنها انتشار تصویر پاسپورت و ویزای رکن آبادی که مهرورود به عربستان هم خورده بود از سوی مقامات ایرانی صحت خبر العربیه را باطل کرد.

گاف های مضحک العربیه در جنگ روانی فاجعه منا! + عکس

ادعای شگفت‌انگیز دیگر العربیه در راستای شست‌وشوی چهره‌ی رژیم سعودی از رویداد ناگوار منا، گریز روبه‌جلوی این خبرگزاری درباره توطئه ایران(!) بود.

این بنگاه پیام‌رسانی با انتشار خبری از فردی که مدعی بود پیش‌ازاین یک دیپلمات ایرانی بوده است، به نقل از وی ادعا کرد فاجعه‌ی منا به‌وسیله‌ی نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به وجود آمده است!

گاف های مضحک العربیه در جنگ روانی فاجعه منا!

به گفته‌ی العربیه به نقل از این دیپلمات پیشین مورد ادعا، «کشته شدن بیشترین شمار ممکن از حاجیان و پس از آن برگزاری تظاهرات اعتراض‌آمیز توأم با اعمال خشونت‌آمیز» برجسته‌ترین انگیزه‌ی ایرانی‌ها در رخداد منا بوده است. 

گرچه العربیه نتوانسته بود دلیل قانع‌کننده‌ای بیاورد که این خبرهای سری از کجا به دست این فرد رسیده است، ولی از زبان وی نوشته بود: «به منبع اطلاعاتی که پیش‌تر فاش کرده بودم، اطمینان کامل دارم».

در ادامه برای خالی نبودن عریضه کوشش هم کرده بود تا برخی اسامی را به‌عنوان پاسداران ایرانی معرفی کند. نام‌هایی که هرچند دربرگیرنده‌ برخی نام‌های ایرانی بود، ولی به‌گونه‌ای خنده‌دار در چارچوب و فرمت نام‌های کشورهای عربی به طور سه‌بخشی نوشته‌شده بود! چارچوبی که در اسناد سجلی ایران وجود خارجی ندارد: «عادل سید جواد موسوی، عبدالباری مصطفی بختی، مصطفی نعیم عبدالباری رضوی، محمد سید عبدالله، سالم صباح عاشور، کاظم عبدالزهرا خردمندان».

گاف های مضحک العربیه در جنگ روانی فاجعه منا! + عکس

گویا هیچ کس هنگام جعل این اسامی در اتاق جنگ رسانه ای العربیه توجه نکرده بود که این گونه نام‌گذاری در ایران وجود ندارد و مخاطب فارسی‌زبان با خواندن این نام‌ها به یاد مسابقات فوتبال جام باشگاههای آسیا و اعلام اسامی بازیکنان کشورهای عرب‌زبان می‌افتد!

البته این اولین و آخرین گاف های خنده دار این رسانه نبوده و نیست. به طور مثال چند ماه پیش در حالی که مردم کشور عربی و اسلامی یمن با حملات جنگنده‌های عربستانی و چند کشور دیگر مواجه بودند، شبکه العربیه پا جای پای صدام حسین معدوم گذاشته و در یادداشتی وقیحانه خواستار جدا کردن خوزستان و اهواز از ایران شده بود!

بسیاری از کارشناسان معتقدند العربیه طی چند سال اخیر با جعل اخبار و مونتاژ تصاویر غیر واقعی در خصوص بحران های یمن، بحرین، عراق و سوریه به صحنه گردان رسانه ای سعودی ها تبدیل شده است و این ماجرا هنوز ادامه دارد.

مطالب مرتبط

برچسب ها:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار