سوغاتی‌های روحانی از فرنگ+ تصاویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 91044
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۸:۰۰
شاخص : رئیس‌جمهور در نخستین سفر اروپایی و پسابرجامی خود چه هدایایی را برای مردم به ارمغان آورد.
به گزارش شاخص نیوز ، پس از اجرایی شدن برجام و رهایی دولت از بند تحریم‌های ظالمانه هسته‌ای، رئیس‌جمهور راهی اروپا شد تا با تقویت روابط سیاسی و اقتصادی با دولت‌های صنعتی گامی در جهت توسعه و رفع محرومیت‌های به جامانده از دوران تحریم در کشور بردارد.
در این گزارش سعی خواهیم کرد نگاهی گذرا به قراردادهای منعقد شده تهران با رم، پاریس و ارمغان‌هایی که رئیس‌جمهور برای مردم آورده داشته باشیم.
سوغاتی‌های روحانی از فرنگ+ تصاویر
*سفر به پاریس و انعقاد قراردادهای ۳۳ میلیارد دلاری
در سفر رییس جمهور به فرانسه، دکتر روحانی در مراسمی در کاخ الیزه که با حضور همتای فرانسوی‌اش “فرانسوا اولاند” برگزار شد، قراردادهایی به ارزش ۳۳ میلیارد دلار امضا کرد که شامل توافق‌های همکاری با شرکتهای پژوسیتروئن، ایرباس و توتال بود.
پژوسیتروئن با ایران خودرو برای تولید سالانه ۲۰۰ هزار خودرو در ایران قرارداد امضا کرد و ارزش این قرارداد را که تحت آن نخستین خودرو در سال ۲۰۱۷ به تولید خواهد رسید، ۴۳۶ میلیون دلار اعلام کرد.
سوغاتی‌های روحانی از فرنگ+ تصاویر
غول نفتی توتال تفاهم‌نامه‌ای برای خرید نفت از ایران به‌ویژه برای پالایشگاه‌های فرانسوی و اروپایی امضا کرد. این شرکت همچنین به بررسی پتانسیل‌های صنعت نفت ایران برای ارزیابی حضور گسترده‌تر خواهد پرداخت.
شرکت هواپیمایی ایرباس ۱۱۴ هواپیمای مسافربری به ایران ایر تحویل خواهد داد و همچنین خدمات آموزش خلبان و تعمیر و نگهداری فراهم می‌کند. این سفارش که بر مبنای قیمتهای اعلام شده از سوی ایرباس، ۲۷ میلیارد دلار ارزش دارد شامل ۱۲ فروند هواپیمای سوپرجامبوی دو طبقه ای ۳۸۰ و ۲۱ فروند هواپیما از خانواده ای ۳۲۰ و ۲۴ فروند ای ۳۲۰ نئو است. همچنین ۷۳ فروند هواپیمای پهن پیکر سفارش ایران شامل ۲۷ ای ۳۳۰ و ۱۸ ای ۳۳۰ نئو و ۱۶ ای ۳۵۰ هستند.
سوغاتی‌های روحانی از فرنگ+ تصاویر
یادداشت تفاهم همکاری در زمینه ارتباطات را وزیران ارتباطات دو کشور و یادداشت تفاهم همکاری در زمینه محیط زیست و آب و هوا نیز توسط رییس سازمان محیط زیست ایران و وزیر خارجه فرانسه امضا شد.
یادداشت تفاهم همکاری در زمینه گردشگری به امضای وزیر خارجه فرانسه و رییس سازمان گردشگری رسید و سند همکاری در زمینه بهداشت و دارو را نیز وزیران بهداشت دو کشور امضا کردند.
یادداشت تفاهم همکاری در زمینه تحقیقات کشاورزی را وزیر جهاد کشاورزی ایران و وزیر کشاورزی، مواد غذایی و جنگلداری فرانسه امضا کردند.
سند همکاری در زمینه آموزش عالی و تحقیقات نیز به امضای وزارتخانه های علوم و تحقیقات دو کشور رسید.
یادداشت تفاهم همکاری‌ در بخش حمل و نقل توسط وزیر راه و شهرسازی ایران و وزیر محیط زیست و توسعه پایدار فرانسه امضا شد.
یادداشت تفاهم همکاری و پژوهش بین سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ایران و موزه لوور امضا شد.
توافق بین شرکت ونسی و وزارت راه و شهرسازی برای طراحی و ساخت ترمینال‌های جدید فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد و فرودگاه شهید بهشتی اصفهان به امضای مدیرعامل شرکت ونسی و رییس فرودگاه های ایران و رییس سازمان هواپیمایی کشور رسید.
توافق دریایی برای همکاری در زمینه‌ راه و پایانه‌های خطوط کشتیرانی را مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و رییس CMA و CGM امضا کردند.
سوغاتی‌های روحانی از فرنگ+ تصاویر
در این مراسم همچنین سند “نقشه راه تقویت روابط دوجانبه ایران و فرانسه” نیز به امضای وزیران خارجه ایران و فرانسه رسید، یادداشت تفاهم همکاری‌های مالی و همچنین تفاهم در حوزه  صنعتی و اقتصادی را هم وزیران صنعت ایران و فرانسه امضا کردند.
یادداشت تفاهم همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با شرکت سانوفی به امضای معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مدیر عامل شرکت سانوفی رسید.
 یادداشت تفاهم در زمینه آب تهران توسط معاونت برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو و مدیر کل سوئز امضا شد.
توافق کشاورزی بین کایکو  و گلدن گروپ در زمینه پروژه گلخانه‌ای برای تولید ۹ هزار تن گوجه‌ فرنگی در سال با استفاده از فناوری بالا و صرفه‌جویی در آب و انرژی به امضای مدیر تولید گروه کایکو و مدیر گلدون گروپ رسید.
شرکت راه آهن دولتی فرانسه (SNCF)با شرکت راه آهن ایران قرارداد امضا کرد.
ارزش سندهای همکاری که در پاریس به امضا رسیدند قابل مقایسه با قراردادهای اعلام شده در رم هستند.
سوغاتی‌های روحانی از فرنگ+ تصاویر
**سفر به رم و انعقاد قراردادهای ۱۸میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار
مراسم امضاء تفاهم‌نامه همکاری میان ایران و ایتالیا نیز درمراسمی با حضور دکتر روحانی رییس جمهور کشورمان و ماتئو رنتزی نخست وزیر ایتالیا برگزار شد و دو کشور ۱۴ سند همکاری امضا کردند؛ اسنادی که راه را برای گسترش بیش از پیش روابط دو کشور هموارتر ساخت.
در این مراسم سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و لونزین وزیر بهداشت ایتالیا تفاهم‌نامه را در حوزه بهداشت و سلامت تفاهم‌نامه‌هایی را امضا کردند.
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران با همتای ایتالیایی‌اش تفاهم‌نامه‌ای را در زمینه حمل و نقل به امضاء رساندند.
محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی کشورمان در این مراسم با همتای ایتالیایی تفاهم‌نامه همکاری‌های اقتصادی درعرصه کشاورزی را امضاء کرد.
همچنین قرارداد همکاری ایران و ایتالیا در زمینه راه و شهرسازی با حضور محمد سعید نژاد معاون وزیر راه و شهرسازی و مقامات ایتالیایی به امضاء رسید.
تفاهم‌نامه همکاری در زمینه فعالیت‌های گازی نیز میان ایران و ایتالیا در این مراسم به امضاء رسید. حجم تفاهم نامه‌های میان ایران و ایتالیا
۱۸میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار اعلام شد.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار