سونامی ام‌اس در آذربایجان غربی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 116529
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۴
شاخص : رئیس انجمن حمایت از بیماران ام اس آذربایجان غربی از افزایش بیماری ام‌اس در استان خبر داد.

به گزارش شاخص نیوز؛ سمیه زارع اظهار کرد: بیماری ام اس به صورت سونامی بار در جامعه در حال افزایش است به طوری‌که بعد از سرطان رتبه دوم را دربین بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج دارد.

وی در ادامه افزود : تقریبا ۳۵۰۰ نفر فرد بیمار مبتلا به ام اس در سطح استان وجود دارد که تعداد خانم‌ ۲٫۵ برابر بیشتر از آقایان است، از این تعداد ۳۲۰۰ نفر در انجمن  ثبت‌نام کرده‌اند و امید بر این است که همه بیماران در این مرکز ثبت‌نام کنند تا از فعالیت‌ها و خدمات آن بهره‌مند شوند.
زارع با بیان اینکه هر ساله تقریبا ۲۵۰ نفر به تعداد اعضاء انجمن بیماران ام اس اضافه می‌شود، گفت: در سال گذشته ۲۳۰ نفر به بیماران  تحت حمایت این مرکز افزوده شده است.
رئیس انجمن حمایت از بیماران ام اس آذربایجان غربی گفت: بیماری ام اس بیماری است که ریشه در مغز و اعصاب دارد و دارای علائم مختلفی است که از جمله آن دو بینی یا تاری دید، مور مور شدن دست‌ها و پاها، از دست دادن عدم تعادل و بی‌اختیاری است.
زارع با اشاره به اینکه بیماری ام‌اس چهار حالت دارد، گفت: حالت عود کننده و پیش رونده که فرد مبتلا شده زمین‌گیر می‌شو د بیشتر در آقایان  و حالت عود کننده و بهبود یابنده که بیشترین شیوع را در کشور ما دارد بیشتر در خانم‌ها دیده می‌شود.
وی ضمن اشاره به اینکه این بیماری مسری نیست و امر وراثت در در آن دخالت کمی دارد، گفت: هنوز علت خاصی برای این بیماری تعریف نشده است استرس، آب و هوای منطقه، تغذیه نامناسب و کمبود ویتامین دی از مهم‌ترین عوامل بروز این بیماری هستند.
رئیس انجمن حمایت از بیماران ام‌اس آذربایجان غربی گفت : بیشترین رده سنی مبتلایان به این بیماری افراد ۲۰ تا ۴۰ سال هستند ولی اکنون این رده سنی تغییر کرده و کوچک‌ترین عضو این مرکز پسر ۱۱ ساله وبزرگ‌ترین آن پیرزن ۹۴ ساله است.
زارع گفت : حمایت‌های دولت و مسئولان از بیماران این بیماران بسیار اندک بوده و سازمان بهزیستی تازمانی که بیماران زمین گیر نشوند حمایت نمی‌کند که این مشکل عمده این بیماران و خانواده‌های آنان است.
وی بابیان اینکه داروهای ایرانی به رایگان دراختیار بیماران قرار می‌گیرد، گفت: هزینه دارویی این بیماران یک میلیون تا ۱٫۵ میلیون است.
زارع درباره مشکلات بیماران و این مرکز گفت : مهم‌ترین مشکل این محل مرکز دفتر انجمن هست که درطبقه ششم ساختمان شهرداری منطقه چهار قراردارد و باتوجه به اینکه این بیماران از لحاظ حرکتی دچار مشکل هستند رفت و آمد به محل انجمن بسیار سخت است.
وی همچنین با اشاره به اینکه بیشتر این بیماران در سنین جوانی هستند، گفت: از کافرمایان خواهش می‌شود که با ایجاد کارگاه‌های تولیدی از مشکلات این بیماران بکاهند.
رئیس انجمن حمایت از بیماران ام اس آذربایجان غربی با بیان اینکه کمپین (روزی یکهزار تومان) برای تاسیس کلینیک تخصصی و آسایشگاه برای بیماران در استان شروع شده است، گفت: از خیرین و همشهریان خواهش می‌شودکه با شرکت در این کمپین کمک کنند به زودی این مرکز در دهیمن کلانشهر کشور تاسیس شود.

منبع:  ستاره ها 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار