فرهنگ غلط چهارشنبه سوری تیشه بر ریشه سنن ایرانی/ سونامی چهارشنبه آخر سال در راه است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 96447
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۸:۰۰
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری زیان‌های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی برای خانواده‌ها به بار می آورد و طعم خوش فرا رسیدن بهار را در کام‌ها تلخ می کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، موضوع ایمنی و پیشگیری از حوادث مربوط به چهارشنبه سوری، در بدو امر برای نوجوانان جالب نیست چرا که آنها مجبورند محدودیت‌های را در ترقه و آتش بازی خود متحمل شوند.

اما با نشان دادن اینکه این امر با زندگی آنها مرتبط است، آموزش در این زمینه را برای آنها جالب‌تر می کند و خانواده‌ها در پیشگیری از حوادث نقش مهمی دارند به طوری که با آموزش کودکان و نوجوانان می‌توانند آن‌ها را به درک درستی ازحوادث و نکات ایمنی برسانند.

هرگونه بی توجهی به نکات ایمنی و سهل انگاری در برپایی مراسم چهارشنبه سوری زیان‌های جانی و مالی سنگین و غیر قابل جبرانی را به دنبال دارد.

در خصوص این موضوع و برای اطلاعات بیشتر به گفت‌وگو ‌با جمعی از شهروندان و مسئولان استانی پرداختیم.

مادر یکی از دانش‌آموزان با اشاره به اینکه هفته آخر سال به دلیل انفجار مواد محترقه امنیت را از آنان سلب می‌کند، اظهار کرد: از ابتدای روز تا زمانی که دخترم به منزل برسد دائما اضطراب آن را دارم که به سلامت برگردد.

دختر جوانی که وظیفه پرستاری از مادر بیمار خود را برعهده داشت، اذعان کرد: مادر من دچار بیماری قلبی است و چنین اضطراب‌هایی برای سلامت او خطرناک است.

پدر یکی از نوجوانان بیان کرد: بعضی‌ از بچه‌های بازیگوش و بی‌احتیاط برای تفریح، شوخی و ایجاد فضایی پر هیجان دست به کار‌هایی می‌زنند که گاهاً باعث بروز مشکلات و حوادثی برای خود و دیگران می‌شوند.

یکی از دبیران پایه متوسطه گفت‌: گاهاً کنجکاوی کودکان و عدم آگاهی از نکات ایمنی سبب بروز حوادث گوناگون می‌شود.

پس از شنیدن مشکلات و نگرانی‌های شهروندان در این زمینه، به گفت و گو با پیمان نامدار رئیس فوریت‌های پزشکی پرداختیم.

Untitled-3

این مسئول با اشاره به تمهیدات صورت گرفته برای رو‌زهای پایانی سال، اظهار کرد: برای چهارشنبه آخر سال اقداماتی اعم از استقرار اورژانس در مناطق حساس و پر تجمع، آماده باش نیروها، متخصصان و جراحان چشم صورت گرفته است.

نامدار با بیان اینکه طرح آموزش به مربیان و دانش‌آموزان در مدارس انجام شده است، افزود: خانواده‌ها باید از خرید مواد محترقه غیر استاندارد، روشن کردن آتش در فضای بسته و استفاده از مواد قابل اشتعال پرهیز کنند.

وی در خصوص تدارکات نوروزی، عنوان کرد: در این ایام استقرار آمبولانس‌ها و اورژانس در حاشیه جاده‌ها، برقراری هفت ایستگاه سلامت در سطح استان به منظور ارائه خدمات درمانی، تجویز داروی رایگان به مسافرین و آمادگی اورژانس هوایی برای شرایط بحرانی در نظر گرفته شده است.

رئیس فوریت‌های پزشکی با بیان اینکه از طریق سازمان مدیریت بحران هماهنگی‌های لازم صورت گرفته است، بیان کرد: جلسات متعددی پیش از سال جدید با ارگان‌های امدادی مستقر در شهرها و مسیرها برای ایجاد هماهنگی برگزار می‌شود.

نامدار با اشاره به آمار حوادث چهارشنبه سوری سال گذشته، خاطر نشان کرد: آسیب‌های چشمی و سوختگی دست و پا به دلیل استفاده از مواد محترقه در بین جوانان و نوجوانان بیشتر بوده که با کنترل خانواده‌ها می توان این میزان را کاهش داد.

۴shanbeh

قدیر موسی خانی معاون عملیات آتشنشانی استان قزوین هم در گفت و گو با خبر نگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین در آماده باش کامل بوده و علاوه بر هفت ایستگاه شهری، واحدهای خود را در پنج نقطه شهر مستقر کرده‌‌ایم تا در صورت ترافیک مسیرها، واحدها خود را سریع‌تر به محل حادثه برسانند.

این مسئول با اشاره به بحث آموزش و پیشگیری در مدارس، عنوان کرد: با توجه به اینکه نوجوانان به ویژه افراد ۱۰ الی۱۷ سال آسیب‌پذیر هستند تعداد زیادی از مدارس را به منظور آموزش و آگاه سازی از خطرات تحت پوشش قرار داده‌ایم.

موسی‌خانی ادامه داد: در این زمینه بروشورهایی نیز به منظور آشنایی بیشتر در ادارات و مدارس نصب شده است.

وی با بیان اینکه هماهنگی‌های لازم با دستگاه‌های مختلف صورت گرفته است گفت: جلساتی با سازمان‌های آموزش و پرورش، نیروی انتظامی و اورژانس برگزار شده تا با بیان راهکارها و استقرار نیروها در مناطق پر خطر حوادث را به حداقل برسانیم.

معاون عملیات آتشنشانی استان با اعلام اینکه سال گذشته ۳۶ مورد آتش سوزی گزارش شد، ابراز کرد: نقش رسانه‌ها به خصوص صدا و سیما در اطلاع رسانی و فرهنگ سازی موجب آگاهی افراد و بهبود شرایط  می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه از نظر آتشنشانی مواد محترقه استانداردی وجود ندارد، عنوان کرد: سیگارت‌هایی که از نظر عموم بی خطر است نیز حوادثی را به دنبال دارد و خانواده‌ها می‌توانند با یک آتش کوچک این مراسم را برپا کنند.

موسی‌خانی درخصوص امدادهای جاده‌ای سازمان در مواقع تصادفات، بیان کرد: استان قزوین یکی از کریدورهای مهم کشور محسوب می‌شود در این راستا سازمان واحدهای خود را در خارج از شهر به ویژه ورودی‌ها، خروجی‌ها و عوارضی‌ها مستقرکرده و در کنار آن‌ها نیروهای هلال احمر نیز برای خدمت رسانی آماده‌اند.

وی با بیان اینکه رعایت قوانین موجب کاهش تصادفات می‌شود، تصریح کرد: همراه داشتن معاینه فنی خودرو و خاموش کننده آتش برای حفظ ایمنی در مسافرت اهمیت دارد.

کلام پایانی؛

با توجه به اینکه مراسم چهارشنبه سوری یکی از رسم‌های باستانی و فرهنگی ایرانیان محسوب می‌شود شایسته است برای حفظ اصالت این رسم کهن تلاش کنیم.

با دخالت دادن برخی اقدامات نادرست نه تنها جان و مال خود را به خطر خواهیم انداخت بلکه تیشه‌ای بر ریشه آداب و سنن اصیل ایرانی خواهیم زد.

امیدواریم با  برگزاری هرچه بهتر و به دور از تنش مراسم چهارشنبه آخر سال، با دلی خوش به استقبال عید نوروز و فرا رسیدن سال جدید برویم.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار