سوپر استار شدن به چه قیمتی/ جراحتی بر فرهنگ تب دار جامعه با اکران بی بندباری - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 73013
تاریخ انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۴ - ۸:۵۷
گزارش شاخص از نمایش کمدی آزاد "سوپر استار"
شاخص : تئاتر سوپر استار حکم جراحتی بر فرهنگ تب دار این روزهای جامعه دارد و زمانی می توان به نقد یک اثر هنری پرداخت که دارای نقاط قوت و ضعف باشد در حالی که این نمایش فاقد هر نوع ارزش هنری است.

به گزارش خبرنگار فرهنگ و هنر  شاخص، وقتی در خیابان های شهر تردد می کنید قطعا بنرهای تبلیغاتی تئاتر کمدی سوپراستار به چشمتان می خورد. تئاتری که طی تابستان در سینما مهتاب قزوین به نمایش در آمد و هنوز ادامه دارد. تئاتری که بهانه آن شاد کردن مردم است. شادی و نشاطی که بهایی جز لگد مال شدن شئونات اخلاقی و اسلامی ندارد.

۱۲۱۳۰_۶۳۵۷۷۱۳۵۳۶۸۰۹۵۰۷۸۲

متاسفانه باید گفت این تئاتر حکم جراحتی بر فرهنگ تب دار این روزهای جامعه دارد. زمانی می توان به نقد یک اثر هنری پرداخت که دارای نقاط قوت و ضعفی باشد. در حالی که این نمایش نه تنها فاقد هر نوع ارزش هنری است، بلکه در نقطه مقابل آن قرار دارد. برای آشنایی بیشتر در یک نگاه کلی به جوانب مختلف آن می پردازیم.

از بدو ورود تماشاگران به سالن، پی در پی تذکر داده می شود که هر گونه فیلم برداری و عکس‌برداری ممنوع است و نظارت جدی بر این امر وجود دارد. دلیل این ممنوعیت چیزی نیست جز نگرانی بانیان تئاتر از لو رفتن افتضاحاتی که در طول نمایش به وفور دیده خواهد شد.

تئاتر یا رقاصی…!؟

بازیگران با لودگی و رقص وارد سن می شوند. یکی از شخصیت های نمایش که نقش مدیر دفتر فیلمسازی را دارد، در قالب نمایش به اعضاء گروهش و تماشاگران گوش زد می کند، نباید کسی از اتفاقاتی که در این دفتر می افتد و فیلمی که ساخته می شود بویی ببرد. این مسئله از همان ابتدا زمینه ساز ذهنیتی در مخاطب است و او را برای تماشای نمایشی با عبور از خط قرمزها آماده می کند.

در کل نمایش سوپر استار از هر فرصتی برای رقص و پخش موسیقی مبتذل با همراهی تماشاگران استفاده می کند. اگر کمدی طنز به معنی بیان نقادانه ی مشکلات اجتماعی و سیاسی جامعه به شکل لطیفه و طنز باشد. پس اسم این نوع نمایش را چه باید گذاشت ؟

انسانم آرزوست….

گاهی اوقات اگر کلمات با صراحت کامل بیان نشوند اثر گذاری نخواهند داشت. پس یاید تعارف را کنار بگذاریم. کسانی که این نمایش را به اجرا درمی آورند هدفی جز تخلیه عقده های جنسی خود ندارند. در طول سه ساعت اجرا صحنه های متعددی شکل می گیرد که در آن مرزهای حیا وعفت کنار گذاشته می شود. غافل از آن که ده‌ها کودک و نوجوان با چشم های معصوم و فطرتی تشنه تربیت نظاره گر آن هستند و عمق فاجعه همین جاست.

تئاتری که از هر ابزاری برای برافروختن هیجانات و به قول خودشان شاد کردن مردم به قیمت کنار گذاشتن ارزش های بشری استفاده می‌کند، باید فاتحه ی آن را خواند. هزاران افسوس بر حال پدر و مادرانی که فرزندان خود را در معرض چنین آسیب هایی قرار می دهند. چه کسی پاسخ گوی اثرات جبران ناپذیر آن بر روح وجسم نوجوانان خواهد بود؟

رواج روابط نامشروع و تضعیف بنیان خانواده

در جامعه ی امروز هیچ کس از هجمه ی آسیب های شبکه های اجتماعی در امان نیست. تهاجمی که در این نمایش هم خانواده ها از آن بی نصیب نخواهند بود به طوری که اسامی چندین فیلم تلویزیونی که از شبکه های ماهواره ای پخش می شوند و تضعیف بنیان خانواده های ایرانی را هدف رفته اند، توسط نقش اصلی نمایش نام برده و تبلیغ می‌شود.

راه های بر قراری ارتباط نامشروع بین دختر و پسر به قدری ساده و پیش و پا افتاده نمایش داده می شود که تیشه ای می شود بر ریشه فرهنگ اسلامی، با توجه به این که خانواده ها اکثریت مخاطبین را تشکیل می دهند، قطعا اثرات منفی روی این گروه از جامعه خواهد داشت.

تحقیر تا چه اندازه…!؟

مگر نه این که دختران جامعه، مادران آینده خواهند بود؟ مگر نه اینکه موفقیت یک مرد در گرو حمایت یک بانو است؟ پس تحقیر چرا !؟ حقارتی که اعتماد به نفس و ارزش های زنان و دختران سرزمینمان را نشانه می رود.خانم هایی که در قالب چندین شخصیت ایفای نقش می کنند توسط دیگر بازیگران مورد اهانت قرار می گیرند.

خانم منشی که خنگ ترین موجود است و لیاقت انجام هیچ کاری را ندارد…خانم فیلم سازی که علیرغم تحصیلاتش اقدام به عربده کشی و فحاشی می کند… و در نهایت خانواده ای با پایین ترین سطح فرهنگ به نمایش در می آید که زنان آن چادری هستند…تا کی باید در فیلم ها و نمایش ها چادر نماد فقر و بی فرهنگی یک خانواده باشد؟

وقتی یک بخش فرهنگی چنین تهاجمی بر عفت و حجاب زنان عرضه می کند، نباید از کوچه و خیابان انتظار بیشتری داشت. پس رسالت و تعهد یک هنرمند برای ارتقاء فرهنگ و ادب جامعه چه می شود؟

بعد از اتمام نمایش مسئول برگزاری تئاتر، اعلام خرسندی می کند از این که توانسته اند لحظات شادی برای مردم رقم بزنند. اما داستان همین جا به پایان نخواهد رسید. باید نشست و نتیجه اثرات آن را در رفتار و شکل گیری شخصیت نوجوانان نظاره کرد.

غفلت تا کی…؟

چه بلایی بر سر تئاتر فاخر آمده که باید از چنین مهملات حمایت شود؟ نکند مسئولین گوش ها و چشم هایشان را بسته اند و نمایش را دیده اند. آن طور که به گوش ها می رسد این چنین نمایش هایی بعد از ایام محرم و صفر هم ادامه خواهد داشت.

فکر نمی کنید اگر سینماهای ما به گیشه فروش تنقلات تبدیل شود شرافت بیشتری دارد تا این که آفتی شود برای تخریب فرهنگ و ادب ایرانی و اسلامی؟ آیا راه دیگری برای برپا نگه داشتن تئاتر و سینمای استان وجود ندارد؟

انتهای پیام/۱۳۰۰/گ۱/ح

مرتبط:

توهین به اهل بیت (ع) و مداحان در تئاتر مستهجن +فیلم

مطالب مرتبط

11 پاسخ به “سوپر استار شدن به چه قیمتی/ جراحتی بر فرهنگ تب دار جامعه با اکران بی بندباری”

 1. کوتوال گفت:

  جناب دلواپس! شما چرا همه چیز را به ائمه و فرهنگ و … ربط می دهید؛ این تئاتر که بنده و خانواده ام آن را دیده ایم تنها برای خنداندن مردمی است که ادعا می شود در شهری زندگی می کنند که فاقد افسردگی است ولی واسفا. دلواپس عزیز! بیایید برای یک بار هم شده واقع بین باشید و از زبان مردم حرف بزنید نه اینکه هر چه خودتان در مخیله می پرورانید را به جامعه تزریق کنید.

  • سعید گفت:

   واقعا این تئاتر مناسب بود؟
   شما چطور رواج بی بندباری و بی عفتی را تحمل می کنید آقای خوش غیرت

   • کوتوال گفت:

    جناب سعید آقای خوش غیرت و الناز! کجای این تاتر کمدی رواج بی بندباری و منافی اعمالی بود که شما آن را بی عفتی می دانید. این نمایشی کمدی و فاقد نگاه سیاسی بود و موضوعی اجتماعی را به تصویر می کشید؛ همین و بس. واقعا چه نوع نمایش طنزی از نظر شما دارای ارزش و با هویت است؟ برادر عزیز! طنز رو واقعا می شناسید؟بنده هم هیچ رضایتی به این ندارم که خانواده ام نمایشی که مروج بی عفتی است را ببنند و با این مساله شدیدا مخالفم.

 2. الناز گفت:

  من این تئاتر را دیده ام
  واقعا خجالت کشیدم از این بی عفتی نمایش داده شده در این تئاتر
  واقعا متاسم برای ارشاد قزوین که مجوز برپایی این بساط گناه را میدهد

 3. sahar گفت:

  جناب آقا یا خانم محترم و نگران می شه لطفا با سند و مدرک صحبت کنید؟ شما اصلا چی از کمدی و طنز می دونید؟

  • نگار گفت:

   سحر خانم از نظر شما طنز یعنی بی عفتی و عریانی و عدم رعایت روابط بین نامحرم ؟
   مردم شاید بخوان هر کاری دلشون بخواد انجام بدن پس قانون و عرف و قران و دین چی میشه؟
   آزادی عریانی نیست
   آزادی به مبتذل بودن تیاتر و سینما نیست
   فرهنگ ما افتاده دست فرهنگ سازان بی فرهنگ

 4. roya گفت:

  واقعا متاسفم واسه طرز تفکرتون، حسودی می کنید به اجرای موفق این گروه؟ مهم مردم هستن که دوست داشتن این نمایش رو من خودم ۱۱ بار ایسن نمایش رو دیدم و لذت بردم

 5. راحیل گفت:

  از کی تا حالا رقاصی شده هنر؟
  تازه خود مدیر ارشاد هم گقته مخالفم اما نمی دونم چرا مجدد تا ۱۰ مهر تمدید شده؟
  طرف می اد تو رسانه ها می گه مخالفم اما بعد مجوز می ده
  خخخ

  • کوتوال گفت:

   واقعا این تفکر باعث تاسفه. آنوقت میگن داعش در ایران وجود ندارد. یه کم بیشتر فکر کن و ببین اشتباه می کنم آقای راحیل؟

 6. حسین گفت:

  دیشب برای بار بیستو پنجم بنده به تماشای این نمایش رفتم….میتونم بگم یکی از بهترین کارای طنزیه که تو دوران هنریه ایرانه….اینکه چنتا تیکه میپرونن دلیلی نمیشه تا اسم این نمایشو بد بزاریم…قابل توجه دوستان میگم….بعد از ماه محرم و صفر این اکیپ برای بار دوم ولی با نمایشی جدید به روی صحنه حاظر میشن…ی مطلب دیگه….من خودم ایمان کامل به خدا و پیغمبر و امامان دارم..ی ادم با تعصب…ولی شادیو…موزیکو دست زدن دور از انسانیت نیست 🙂

 7. امیران گفت:

  آقای عزیز اینکه اظهار میداری به اسلام ، قران و ائمه اعتقاد داری و لی همچنان ازدیدن این نمایشها و صحنه ها لذت می برید مطمئنا اگر اظهار نظر شما سیاسی نیست ،یقینانسبت به احکام شارع مقدس یا بی اطلاع و یا کم اطلاعی چون این دو قضیه با هم جمع نمی شود . فلذا به عنوان یک کوچکتر به شما پیشنهاد میکنم کمی بیشتر راجع به احکام اسلام بررسی و مطالعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار