سپاس و ستایش خداپسندانه در بیان امام باقر علیه السلام - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 72284
تاریخ انتشار: ۳۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۹
شاخص : امام صادق علیه السلام فرمود: قاطر پدرم گم شد. گفت اگر خداوند قاطرم را به من برساند آنچنان او را ستايش كنم كه بپسندد!

سرویس فرهنگی شاخص– امام صادق علیه السلام فرمود: قاطر پدرم گم شد. گفت اگر خداوند قاطرم را به من برساند آنچنان او را ستایش کنم که بپسندد!

طولى نکشید که قاطر را با زین و برگ آوردند. همین که سوار شد و لباس خود را جمع کرد، سر به سوى آسمان بلند کرده  و فرمود: الحمد لله و چیز دیگرى اضافه نکرد.
سپس فرمود: چیزى فرو گذار نکردم و نه چیزى باقی ماند. تمام ستایش ها را اختصاص به خداى بزرگ دادم. هر نوع ستایشى داخل در همین ستایش است که کردم. (کشف الغمه ۲ : ۳۲۰)
مفسران گفته اند معنای الحمدلله این است که هر ستایش و سپاسی که بابت یک زیبایی تکوینی و یا تشریعی و یا رفتاری و عملی توسط هر کسی صورت بگیرد، چه خود بداند و یا نداند، در حقیقت به ستایش و سپاس خداوند برمی گردد، چرا که او خالق همه زیبایی ها در هستی است. افعال و اعمال زیبای انسانها نیز به دلیل قدرتی است که خداوند به آنها همراه با هدایتشان  به امور خیر و برحذر داشتن آنها از امور شر، اعطا کرده است.
در مقابل، آنچه از زشتی و منکرات در اعمال و رفتار انسانها و جوامع مشاهده می شود به خاطر رویگردانی آنها از هدایتهای الهی است که توسط انبیاء و امامان به بشر عرضه شده است.
بنا بر این وقتی می گوییم الحمدلله یعنی به واقعیت فوق اعتراف کرده ایم.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار