ایران جانبی

» سکان رونق تولید در دستان تنها بانوی گلخانه‌دار استان قزوین/ کارآفرینی که سالانه ۲۰۰تن محصولات کشاورزی صادر می‌کند
کد خبر: 192949
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۹:۲۸
مصاحبه‌ خواندنی شاخص با تولیدکننده برتر کشور؛
شاخص : صفرانداقی از بانوان قزوینی است که آب، خاک و بذر را به خوبی می‌شناسد و از دل این سه عنصر، عرصه‌ای را گسترده است که به برکت آن چندین نفر هم مشغول به کار شده‌اند و همچنان می‌توان آهنگ رونق تولید را از نبض تپنده تک تک محصولات کشت شده در این گلخانه شنید.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، ” حالا دیگر برای پول نیست که کار می‌کنم، فقط عشق است” این را میان حرف‌هایش می‌گوید و در آن لحظه می‌توانی رد نوری که در عمق چشم‌های برق می‌زند را بگیری و بروی به ۲۰سال قبل؛ سال‌هایی که کفش آهنین به پا کرده بود تا بذری بکارد و زندگی درو کند.

می‌گوید حالا را نبین که اینجا نشسته‌ام؛ برای سروپا کردن اینجا همه کار انجام داده‌ام؛ با بنا، بنایی. با کارگر، کارگری. ۲۰سال پیش بود که از این اداره به آن اداره را یکسال تمام رفتم و آمدم تا بتوانم مجوز بگیرم.

به سال‌های قبل بازمی‌گردد و ادامه می‌دهد: قرار بود اولین خانم گلخانه‌دار و سومین موسس گلخانه در استان قزوین باشم و آن زمان برای کمتر کسی قابل باور بود که یک خانم وارد این حوزه شود؛ هیچ وقت فراموش نمی‌کنم که دیگر همه کارمندان جهاد کشاورزی استان من را می‌شناختند و هر بار که مراجعه می‌کردم، می‌گفتند ” ای بابا خسته نشدی؟! دست از این راه بردار، تو نمی‌توانی”.

این جمله‌ها تنها بخشی از گپ و گفت شاخص، با خانم اکرم صفرانداقی است که از گلخانه‌داران برتر استان قزوین و کشور است؛ این بانوی کارآفرین با ۲۰سال سابقه و تجربه همانند بسیاری از افراد موفق اعتقادی به “نمی‌توانم”، “نمی‌شود” و یا “غیرممکن بودن” ندارد.

صفرانداقی از بانوان قزوینی است که آب، خاک و بذر را به خوبی می‌شناسد و از دل این سه عنصر، عرصه‌ای را گسترده است که به برکت آن چندین نفر هم مشغول به کار شده‌اند و همچنان می‌توان آهنگ رونق تولید را از نبض تپنده تک تک محصولات کشت شده در این گلخانه شنید.

این بانوی کارآفرین به خوبی بر اهمیت تولید، به ویژه در بخش کشاورزی واقف است به طوری که با وجود تمام مشکلات و سختی‌هایی که امروز بر سر راه تولید وجود دارد اما ایستاده و در صدد توسعه و گسترش کارش است.

*بیست سال سابقه گلخانه‌داری دارم

وی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با بیان اینکه فوق دیپلم کشاورزی است، ابراز می‌کند: از سال ۷۸ در حوزه گلخانه شروع به کار کردم؛ مساحت این گلخانه یک هکتار است است که تا کنون کشت‌های متنوع از قبیل خیار، گوجه، ملون داشتیم و اکنون هم کشت فلفل دلمه صادراتی را داریم که به کشور روسیه صادر می‌شود.

صفرانداقی ادامه می‌دهد: کارم را با کشت محصول خیار در ۵هزار متر آغاز کردم؛ به طور مستقل کارم را پیش بردم چراکه شغل همسرم هم چیز دیگری است و در آن زمان سه فرزندم کوچک بودند بنابراین به تنهایی کارها را انجام داد اما امروز با کمک پسرم این گلخانه را اداره می‌کنم.

کارآفرین قزوینی بیان می‌کند: اکنون مدیریت گلخانه را برعهده دارم اما در آینده نزدیک تصمیم دارم همه کارها را به پسرم بسپارم و خودم بازنشسته شوم؛ دو دختر دیگرم هم ازدواج کرده‌اند و خانه‌دار هستند.

وی یادآور می‌شود: محصولات گلخانه‌ای متنوع است و زمینه کشت بالایی دارد و اکنون گلخانه با روش قطره‌ای آبیاری می‌شود و ۱۰ کارگر دارم که همه بیمه هستند.

صفرانداقی ادامه می‌دهد: انتخاب نوع کشت محصول بستگی به بازار دارد و به نسبت عرضه و تقاضا است لذا اکنون بازار عرضه و تقاضای محصول فلفل دلمه رنگی را مناسب دیدیم و اقدام به تولید تک محصولی کردیم.

این بانوی کارآفرین با اشاره به فعالیت‌های دیگری که دارد، می‌گوید: علاوه بر این گلخانه مسئولیت نظارت بر شش گلخانه دیگر را هم در استان بر عهده دارم که شامل مراحل کشت تا برداشت می‌شود.

وی می‌افزاید: اکنون محصولات ما توسط واسطه‌گرها خریداری و صادر می‌شود که تصمیم داریم با مشارکت چند نفر از همکاران گلخانه‌دار در استان نیز مرکز سلتینگ را راه‌اندازی کنیم تا بحث صادرات هم به طور مستقیم توسط خود کشاورزان انجام شود.

*برای راه‌اندازی گلخانه کفش آهنین به پا کردم/ برای ارگان‌ها فعالیت یک خانم قابل قبول نبود

صفرانداقی خاطرنشان می‌کند: سرمایه اولیه در ۲۰سال پیش را نمی‌توان با اکنون مقایسه کنیم؛ در آن زمان کارم را با ۱۰۰ میلیون تومان سرمایه که ۲۰ درصد آورده و۸۰درصد تسهیلات از سازمان برنامه و بودجه بود نیز کارم را شروع کردم که زمین هم از خودم بود.

تولیدکننده برتر استان قزوین بیان می‌کند: خوشبختانه درآمد سال اول مورد رضایت بود و ضرر نکردیم و توانستیم ۲۰ سال به طور مداوم تولید داشته باشیم.

وی از سختی‌های روزهای اول کارش می‌گوید: در سال ۷۸ بیشتر از دو تا سه گلخانه در استان وجود نداشت و پیگیری من به عنوان اولین خانمی که قصد تاسیس گلخانه داشت برای افراد قابل قبول نبود.

کارآفرین قزوینی ادامه می‌دهد: سازمان‌ها و ارگان‌ها به واسطه اینکه یک خانم بودم ترتیب اثری به مراجعاتم نمی‌دادند و با مقاومت بالا، بالاخره توانستم مجوز بگیرم و در ابتدا اقدام به تعویض خاک این زمین کردم تا اینکه سال دوم کارها به روال افتاد.

صفرانداقی یادآور می‌شود: در روزهای اول ما از بازار آگاهی نداشتیم و روش مناسب بازاریابی را به خوبی نمی‌دانستیم و تولیدات را تنها به میدان تره بار قزوین عرضه می‌کردیم و از نظر فروش مشکل داشتیم.

این تولیدکننده برتر بیان می‌کند: اکنون که زمینه بازار صادرات ایجاد شده نیز شرایط برای کشاورزان بهتر شده است؛ امروز به خاطر اینکه شناخته شده‌ایم دیگر به دنبال بازار نیستم بلکه مشتری‌ها خودشان به سراغ ما می‌آیند.

وی می‌افزاید: محصولات ما به کشورهای روسیه، دبی، عراق و قرقیزستان صادر می‌شود؛ درآمد را نرخ بازار تعیین می‌کند و شناور است اما قیمت‌ها در بازار داخلی کاذب است و نمیتوانیم روی این بازار حساب باز کنیم.

کارآفرین قزوینی تصریح می‌کند: ما فعلا در بازار صادرات تمرکز کردیم چراکه در بازار داخلی فقط واسطه‌گرها سود می‌کنند و اگر دست واسطه‌گرها از بازار کوتاه شود، بدون شک وضعیت بهتری برای تولیدکنندگان ایجاد خواهد شد.

صفرانداقی ادامه می‌دهد: از مسئولین انتظار داریم که نظارت جدی بر بازار و قیمت‌ها داشته باشند و قیمت تعیین شده‌ای که سازمان اعلام می‌کند به دست تولیدکننده برسد چراکه در این صورت است که تولیدکننده صرفه اقتصادی دارد.

*تناژ بالای تولید و مصرف کم سموم از دلایل انتخاب به عنوان تولیدکننده برتر بود

وی اضافه می‌کند: همین محصول را در بازار داخلی باید ۲تا ۵هزار تومان به فروش برسانیم در حالی که در بازار خارجی پایین‌تر از ۱۰هزار تومان نفروخته‌ایم.

این تولیدکننده برتر در پاسخ به این سوال که اگر شرایط بازار داخلی مناسب باشد تمایل به عرضه محصول به داخل کشور دارید؟ می‎گوید: قطعا استقبال می‌کنیم اما اکنون بالا رفتن هزینه بیمه و انرژی‌های حامل برای تولیدکننده‌ها مشکل ساز شده است که تمایل به عرضه محصول با قیمت بالا در بازار خارجی هستند.

کارآفرین قزوینی تصریح می‌کند: محصولات ما مورد آنالیز قرار می‌گیرد و سعی می‌کنیم از کودهای شیمیایی در کمترین مقدار ممکن استفاده کنیم و اکنون گلخانه ما بیولوژیک است که تحت پوشش سازمان انجام شده است.

وی ادامه می‌دهد: از سموم به مقدار کم استفاده می‌‌کنیم به طوری که هیچ ضرری برای مصرف کننده و محصول ندارد.

صفرانداقی درباره موانعی که بر سر راه تولید قرار دارد، می‌گوید: یکی از موانع موجود نیز کاغذبازی‌های اداری است که برای تولیدکننده‌ها دست و پاگیر شده و از طرفی هزینه نهاده‌هایی مانند کود و ریزمغزی‌ها بسیار بالا رفته که از دولت انتظار حمایت داریم.

این تولیدکننده برتر یادآور می‌شود: امروز برخی از گلخانه‎های استان به علت افزایش قیمت تجهیزات و نهاده‌ها تعطیل شدند؛ در این مدت توانستم با مشاوره و راهنمایی‌هایی که داشتم شش گلخانه را به مدار تولید بازگردانم.

وی ابراز می‌کند: کودها و ریزمغزی‌ها که تهیه می‌کنیم خارجی است اما اگر تولید داخلی داشته باشیم بدون شک برای خرید آن ترقیب می‌شویم.

گلخانه‌دار نمونه استان می‌افزاید: سالانه به طور تقریبی ۲۰۰تن برداشت دارم؛ اکنون مهمترین مشکل من کمبود آب است که از مسئولین انتظار دارم در تخصیص آب به این گلخانه با ۲۰سال سابقه همراهی کنند.

صفرانداقی عنوان می‌کند: تناژ بالای تولید و مصرف کم سموم از پارامترهایی بود که بنده به عنوان گلخانه‌دار برتر در سطح استان انتخاب شدم  و رتبه سوم در کشور را کسب کردم.

*برکت روزی حلال را ده نفر دیگر هم تقسیم کرده‌ایم/ کارآفرینی را با پشت میز نشینی عوض نمی‌کنم

می‌پرسم که کار پشت میزنشینی بهتر است یا کاآفرینی که بی درنگ پاسخ می‌دهد: کارآفرینی؛ شاید در برابر نیرو و انرژی که برای این گلخانه صرف می‌کنم نیز درآمدی نداشته باشم اما امروز دیگر برای پول کار نمی‌کنم.

وی تصریح می‌کند: امروز از این لذت می‌برم که ۱۰نفر دیگر هم مشغول به کار هستند؛ ۵نفر خانم و ۵نفر آقا به عنوان کارگر کار می‌کنند و روزی حلال کسب می‌کنند که همین به من انرژی مثبت می‌دهد.

۲۰سال پیش فکر می‌کردید که روزی کارآفرین شوید؟ برای پاسخ به این سوال بعد از اندکی سکوت می‌گوید: بیشتر از این‌ها را از خودم انتظار داشتم چون این توانایی را در خود می‎دیدیم؛ من عاشق کارم هستم و بیشترین لذت و انرژی را از محیط کارم می‌گیرم.

از نحوه رابطه‌اش با کارگران می‌پرسم که می‎خندد و اظهار می‌کند: این سوال را می‌‎توانید از خود کارگران بپرسید؛ ما در رابطه خود کارگر و کارفرما نداریم و همیشه می‌گویم که اینجا همه یک خانواده هستیم که یک سفره پهن کرده‌ایم و باید برای حفظ آن همه باهم تلاش کنیم.

صفرانداقی درباره برنامه روزانه‌اش می‌گوید: پس از نماز صبح دیگر نمی‌خوابم و به کارهای منزل می‌رسم و راس ساعت ۷نیم کارگرها را به محل کار می‌آورم و بعد از رسیدگی به امور گلخانه به سراغ کارهای اداری و نظارت بر سایر گلخانه‌ها می‎روم.

وی در پاسخ به این سوال که چطور نقش مادری و همسری را از محیط کار تفکیک کردید؟ بیان می‌کند: در آن زمان فرزندانم کوچک بودند و مدرسه می‌رفتند و از طرفی خودم هم دبیر پرورش قارچ در هنرستان بودم بنابراین طوری برنامه‌ریزی می‌کردم که به همه وظایفم رسیدگی کنم.

این بانوی کارآفرین ادامه می‌دهد: شاید از استراحت خودم می‌گذشتم تا به همه امورات همسر و فرزندانم رسیدگی کنم و در کنار آن هم گلخانه را اداره می‌کردم؛ هیچگاه اجازه ندادم که فرزندانم احساس کمبود کنند و رفع نیازهای آن‌ها برایم در اولویت قرار داشت.

*بانوان به توانمندی خود ایمان داشته باشند

تولیدکننده برتر استان یادآور می‌شود: هر سه فرزندم تحصیلات دانشگاهی دارند و اکنون ازدواج کردند که صاحب پنج نوه هستم و همچنان روابط بسیار صمیمی و دوستانه در خانواده ما حاکم است.

وی می‌افزاید: خوشبختانه همسرم مخالفتی با فعالیتم نداشت و علی رغم اینکه شغل متفاوتی دارد اما سعی کردیم یکدیگر را در زندگی حمایت کنیم.

از او می‌خواهم که از خاطرات تلخ و شیرینی که در این سال‌های کاری داشته است برایمان بگوید که اشاره می‌کند به سال ۸۳ و می‌گوید: آن سال همه نشاء‌ها را کاشتیم اما با گذشت ۱۵ روز هیچکدام رشد نکردند و ریشه نزدند که خیلی اتفاق تلخ و شوک بزرگی بود چراکه باید برای فروردین ماه بار را آماده می‌کردیم، با این وجود در ظرف ۱۵ روز جبران کردیم.

صفرانداقی درباره خاطرات شیرینش ابراز می‌کند: به جز همین اتفاقی که در سال ۸۳ تجربه کردیم تمام روزهایم در اینجا خاطرات شیرینی است که هر روز برایم تازگی دارد و همه روزها شیرین است.

وی تاکید می‌کند: بانوان ما بسیار توانمند هستند و توصیه می‌کنم که از هیچ مانعی نترسند و وقتی به خودشان ایمان دارند، اراده کنند و دست به کار شوند؛ هیچ وقت فراموش نمی‌کنم که همه می‌گفتند موفق نمی‌شوم اما تلاش کردم تا ثابت کنم که خواستن، توانستن است.

*ضعف در آموزش عالی رشته کشاورزی از دغدغه‌های جدی است

تولیدکننده برتر استان تصریح می‌کند: از کار هیچ ترسی ندارم و اکنون همراه با پسرم این مجموعه را اداره می‌کنم و نیروی جوان را برای مدیریت آینده گلخانه پرورش می‌دهم.

گلخانه‌دار برتر کشور در توصیه به کسانی که قصد تاسیس گلخانه دارند، می‌گوید: این کار را به همه علاقه‌مندان توصیه می‌کنم چراکه حلال‌ترین درآمد و شادترین کاری است که می‌توان داشت و بهترین ثمره هم دارد.

می‌گویم با این همه مشغله آیا آشپزی هم می‌کنید؟ خانواده کدام غذایتان را بیشتر دوست دارند؟؛ می‌خندد و می‌گوید: دستپختم خوب است و اعضای خانواده تقریبا همه غذاهایم را دوست دارند و به طور کلی همه غذاها را خوب می‌پزم اما در پخت قیمه نثار، آش رشته و قرمه سبزی مهارت خوبی دارم.

وی اضافه می‌کند: علاوه بر آشپزی، تمام مواد اولیه را هم خودم در منزل درست می‌کنم چراکه امروزه بیشتر خانم‌ها این مواد مانند پیاز و سبزی را به صورت آماده تهیه می‌کنند در حالی که من با تمام مشغله‌هایم، این مواد را در منزل آماده می‌کنم.

صفرانداقی خاطرنشان می‌کند: یکی از دغدغه‌های دیگر که امروز باید به ان توجه ویژه شود، بحث آموزش عالی در زمینه رشته کشاورزی در شاخه‌های مختلف است که متاسفانه فقط به بخش تئوری اکتفاء می‌شود که هیچ خروجی ندارد و نیروهای توانمند در بخش کشاورزی تربیت نمی‌شود.

*سرمایه گذاری در بخش کشاورزی، وابستگی به نفت را نجات می‌دهد

این تولیدکننده برتر کشوری درباره برنامه آینده‌اش می‌گوید: توسعه کارم را مدنظر دارم و اکنون در استان‌های اردبیل و بوشهر هم دعوت شدیم تا به عنوان مشاور در تاسیس گلخانه مشارکت کنیم.

وی ادامه می‌دهد: همچنین از سوی دانشگاه شهید بهشتی معرفی شدیم تا در ماه آینده یک سفر تخصصی به آلمان داشته باشیم که در زمینه تولید بذر هیبریدی فعالیت کنیم.

صفرانداقی تصریح می‌کند: کشاورزی زمینه فعالیت بسیار بالایی دارد و با وجود اینکه ۲۰سال سابقه کار دارم اما باز هم احساس می‌کنم یک نقطه کوچک در این عرصه هستم؛ متاسفانه در کشور ما به کشاورزی بها داده نمی‌شود.

تولیدکننده برتر استان می‌گوید: اگر سرمایه گذاری در بخش کشاورزی صورت گیرد بدون شک ارزآوری و سودآوری بسیار بالایی دارد که اقتصاد را هم از وابستگی به نفت نجات می‌دهد؛ ایران از منابع طبیعی بسیار غنی و چهارفصل برخوردار است که امتیاز بالایی در صادرات محصولات کشاورزی به سایر کشورها محسوب می‌شود.

 

هم صحبتی شیرین ما با بانوی کارآفرین و تولیدکننده برتر کشور با گشت و گذاری در سالن‌های گلخانه که کار و تلاش کارگران و رویش و به بار نشستن محصولات در آن جریان دارد، به پایان می‌رسد اما حکایت بانوان موفق و تولیدکنندگانی که چراغ رونق و اقتصاد کشور را روشن گذاشته‌اند نیز همچنان باقیست و ما فراموش نمی‌کنیم که این مرز و بوم به بلندهمتانی همچون خانم صفرانداقی افتخار می‌کند و امیدواریم شاهد رشد و گسترش ده‌ها و صدها تولیدکننده در این آب و خاک باشیم.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار