سگ‌های روستایی علیه هاری واکسیناسیون می‌شوند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 165371
تاریخ انتشار: ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱:۲۰
رییس دامپزشکی شهرستان قزوین:
شاخص : رییس دامپزشکی شهرستان قزوین گفت:در راستای مبارزه با بيماری‌های مشترک در يك برنامه زمانبندی شده ، سگ­‌های موجود در واحدهای روستايی واکسینه می‌شوند.

دکتر عیسی یزدی رییس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین در گفت‌و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد : بیماری هاری یکی از خطرناک ترین بیماری‌های مشترک بین دام‌ها و انتقال آن به سایر حیوانات می‌باشد که در صورت بروز، امکان درمان آن تقریبا وجود ندارد.

وی  با بیان اینکه این ویروس در تمام حیوانات خون‌گرم از جمله انسان می‌تواند ایجاد بیماری کند افزود: ویروس از بزاق حیوان مبتلا به هاری و محل گازگرفتگی وارد بدن شده در ماهیچه‌ها به سمت اعصاب انتهایی می‌رود و شروع به تکثیر می‌نماید.

این مسوول تشریح کرد: در گزارش «اتحادیه جهانی مبارزه با هاری» که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد مرگ و میر سالانه  ناشی از هاری در ایران بین ۲۰ تا ۹۰ نفر اعلام شد.؛همچنین آمار و ارقام ارائه‌شده از سوی مقام‌های بهداشتی کشورمان نشان می‌دهد تعداد ابتلاء و مرگ و میر ناشی از هاری انگشت‌شمار است.

یزدی خاطرنشان کرد: سالانه میلیاردها ریال صرف پیشگیری از بیماری هاری در ایران می‌شود و کمتر بیماری واگیر در کشور وجود دارد که به اندازه این بیماری برای آن هزینه شود؛ لذاسازمان دامپزشکی به عنوان متولی مبارزه با بیماری های مشترک قابل انتقال از دام به انسان ، هر ساله اقدام به واکسیناسیون رایگان سگ­های صاحب دار روستایی می نماید .

وی افزود: پیش بینی می‌شود بیش از ۱۵۰۰ قلاده تحت پوشش واکسیناسیون هاری قرار گیرد و امید است با ادامه روند واکسیناسیون و عقیم سازی سگ‌های ولگرد شاهد ریشه کنی این بیماری در کشور باشیم.

یزدی در انتها به عموم مردم توصیه کرد: در صورت مشاهده علایمی در حیوانات  مانند ترس، حالت تهاجمی، ریزش بزاق از دهان، بلع سخت، گیج بودن و تلوتلو خوردن و تشنج ، آسیب رساندن به خود و ترس از  نور و آب ، مشاهده اختلالات رفتاری؛ در کمترین زمان ضمن تماس با تلفن گویای ۱۵۱۲ اداره کل دامپزشکی استان قزوین از نزدیک شدن به این حیوانات پرهیز کنند.

انتهای پیام/۱۰۰۳/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار