شاخص سزارین در استان قزوین کاهش یافت - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 176701
تاریخ انتشار: ۱۵ آبان ۱۳۹۷ - ۲:۵۵
در نیمه نخست سال 97؛
شاخص : شاخص سزارین در مجموع بیمارستان‌های استان قزوین در نیمه نخست سال 97 نسبت به نیمه مشابه در سال 96 کاهش دو و نیم درصدی داشته است.

به گزارش خبرنگار سلامت شاخص، دکتر امیرمحمد کاظمی‌فر در دومین نشست کمیته ترویج زایمان طبیعی سال ۹۷ که پیش از ظهر امروز در دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد، اظهار کرد: برای نزدیک‌تر شدن به هدف تعیین شده در زمینه ترویج زایمان طبیعی، اجرای هماهنگ و مطلوب دستورالعمل کشوری ارتقای کیفیت خدمات زایمان در تمامی مراکز درمانی استان، بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی افزود: فرهنگ سازی مستمر در همین خصوص و آموزش مادران باردار و خانواده هایشان نیز اهرم بسیار مهمی است که نباید از آن غافل شد.

این مسئول با اشاره به اینکه نیمی از زایمان‌های استان در بیمارستان‌های خصوصی انجام می‌شود، تصریح کرد: این مراکز سهم بسزایی در ارتقای شاخص‌های استانی زایمان طبیعی دارند.

وی برای دست یابی بیشتر به هدف مورد انتظار در این مراکز، بر عقد قرار داد با ماماهای بخش خصوصی تاکید کرد.

کاظمی‌فر در این نشست ضمن پیگیری و أخذ گزارش از نقاط قوّت و ضعف هر یک از مراکز در رسیدن به هدف مورد انتظارشان در کاهش میزان سزارین، بیان کرد: برای تعیین اندیکاسیون‌های سزارین باید کمیته‌ای در دانشگاه تشکیل شود تا هر یک از مراکز بر اساس پروتکل‌های این کمیته، اقدامات اجرایی خود را برای کاهش سزارین ترتیب دهند.

گفتنی است، طبق گزارش سمیه علیقلی، کارشناس مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی قزوین با موضوع عملکرد بیمارستان های استان در زمینه برنامه ترویج زایمان طبیعی، بیشتر بیمارستان ها در آمار سزارین «نخست زا» کاهش داشته‌اند و بیشترین کاهش مربوط به بیمارستان «شفا» تاکستان است که با حساسیت و دقت ویژه نسبت به اجرای دستورالعمل های مرتبط اقدام کرده است.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰/ د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار