مبارزه با ورود کالای قاچاق به کشور نیازمند عزم جدی،ملی و همگانی/ نرخ تسهیلات پرداختی به تولیدکنندگان کاهش یابد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 108688
تاریخ انتشار: ۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۵
در همایش روز ملی صنعت و معدن در قزوین مطرح شد:
شاخص : در همایش روز صنعت و معدن با تاکید بر اینکه نرخ تسهیلات پرداختی بانک‌ها به تولیدکنندگان کاهش یابد مطرح شد: مبارزه با ورود کالای قاچاق به کشور نیازمند عزم جدی،ملی و همگانی است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شاخص، به مناسبت بزرگداشت روز صنعت و معدن، مراسم تجلیل از واحدهای صنعتی و معدنی برتر استان با حضور استاندار، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و برخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی برگزار شد.

علیرضا کشاورز قاسمی رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قزوین در این همایش اظهار کرد: واحد صنعتی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد چراکه با تغییر هر پارامتر و فاکتور جدید دچار مشکل خواهد شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته ایران سخت‌ترین شرایط اقتصادی را تجربه کرده است، افزود: طبق گزارش مرکز آمار، در سال ۹۴ رشد صنعت منفی دو دهم درصد بوده است که برای رفع این معضل  باید تلاش‌های فراوانی صورت گیرد.

این مسئول با اشاره به واحدهای مشکل‌دار استان بیان کرد: ۳۴درصد از این واحدها مربوط به تولیدکنندگان مصالح ساختمانی، ۱۸ درصد قطعات خودرو، ۱۲درصد نساجی و ۱۱ درصد صنایع غذایی هستند.

کشاورز قاسمی با اشاره به رشد منفی سه درصدی ساخت و ساز در سال ۹۴ نسبت به سال ۹۳ گفت: این امری طبیعی است چون تولیدکنندگان مصالح ساختمانی برای فروش تولیدات خود دچار رکود بوده و با مشکل مواجه هستند.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی قزوین تصریح کرد: تولیدکنندگان داخلی باید با تکیه بر توانمندی‌های درونی در جهت بازار حرکت کرده و بتوانند اقصاد کلان کشوری را نیز به حرکت درآورند.

وی در ادامه تشریح کرد: اصلاح نرخ ارز می‌تواند توان رقابت برای صادرات را افزایش و حجم کالای قاچاق را کاهش دهد.

نرخ تسهیلات برای تولیدکنندگان کاهش یابد

علی محمدزمانی رییس خانه صنعت و معدن استان قزوین در ادامه بیان کرد: استان قزوین با مسئله خاصی در زمینه تولید مواجه نیست و با هدف‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های  مشخص دولت در جهت حل مشکلات تلاش می‌کند.

وی افزود: بخشی‌نگری و نگاه‌های جزیره‌ای مشکلاتی فراتر از تحریم‌ها نصیب صنعت و تولید استان کرده است.

این مسئول اضافه کرد: امروزه دولت برنامه‌ریزی‌های خوبی برای راه‌اندازی حدود ۱۰مخهزار واحد تولیدی در کشور در نظر گرفته است که سهمی از این تعداد متعلق به استان قزوین است.

زمانی با بیان اینکه نظام بانکی تاکنون نتوانسته خود را با نظام بانکی جهانی تطبیق دهد، تشریح کرد: بنگاه‌داری و اقدامان صورت گرفته از سوی بانک‌ها امروز از بزرگ‌ترین موانع بر سر راه تولید و صنعت کشور محسوب می‌شود.

رییس هیئت مدیره خانه صنعت و معدن استان قزوین با بیان اینکه نرخ تسهیلات برای تولیدکنندگان باید کاهش یابد تصریح کرد: موانع باید از سر راه تولیدکنندگان برداشته شود در حالی‌که ما شاهد سخت‌گیری‌های بانکی هستیم ؛ بانک‌ها باید خود را با تولید تطبیق داده و هماهنگی بیشتری حاصل نمایند.

این مسئول با اشاره به اینکه مالیات‌های کشور بر دوش صنعت ما سنگینی می‌کند تصریح کرد: مالیات بر ارزش افزوده بر عهده صنعت نیست بلکه بر صنعت تحمیل شده است و صنعتگر باید آن را بپردازد.

وی در ادامه بیان کرد: هزینه‌های سنگین تامین اجتماعی با کم‌ترین خدمات که کارفرما باید ۲۳ درصد از آن را پرداخت کند، هزینه‌های گرانی برای صنعت کشور محسوب می‌شود.

زمانی با اشاره به هزینه‌های حامل انرژی برای صنعتگران اضافه کرد: ۳۰ درصد یارانه‌ای که قرار بود به تولیدکنندگان تخصیص یابد هنوز پرداخت نشده است.

رییس خانه صنعت و معدن استان قزوین تصریح کرد: با تمام هزینه‌های کنونی، تولید توجیه اقتصادی ندارد و باید فکری در جهت حل این مشکل صورت گیرد تا بتوانیم قیمت‌های تمام شده تولید را در کشور کاهش دهیم.

این مسئول اذعان داشت: باتوجه به اینکه در رکود به سر می‌بریم و انبارهای تولیدکنندگان مملو از کالاهای تولیدی بوده و تقاضایی برای خرید وجود ندارد با انبوه واردات کالاها نیز مواجه هستیم.

وی اضافه کرد: قاچاق کالا نیز از دیگر معضلات بر سر راه تولیدکنندگان است که بدون پرداخت مالیات و گمرگ با تفاوت هزینه‌ای نزدیک به ۴۰ درصد وارد کشور می‌شود.

زمانی تشریح کرد: با توجه به برگزاری جلسات مختلف ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی می‌بینیم که مشکلات صنایع در جای خود باقی است و به جایگاه مطلوب دست نیافته‌ایم لذا باید توجه ویژه‌ای به این موضوع شود.

باید به بخش خصوصی اعتماد کرد

رییس خانه صنعت و معدن استان قزوین با اشاره به درنظر گیری جایگاه ویژه برای تولیدکنندگان خصوصی تصریح کرد: شاه کلید اقتصاد مقاومتی، میدان دادن و اعتماد به بخش خصوصی است تا آن‌ها برای گسترش فعالیت وارد عرصه شوند.

این مسئول افزود: دولت باید فعالیت‌های اختصاصی خود را که در رقابت با بخش خصوصی است محدود کند و میدان را در اختیار این بخش قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه به سیاست‌های حمایتی اعمال شده باید به صورت شفاف و غیر فساد عمل شود تا همه واحدها بتوانند به طور یکسان از بسته‌های حمایتی بهره ببرند.

رییس خانه صنعت و معدن استان قزوین با بیان اینکه صادرات باید در جهت افزایش تولید صورت گیرد، گفت: مراودات ما با جهان نیازمند این است که راه را برای اقتصاد سالم فراهم کنیم.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار