شایسته‌گزینی هدف اصلی شورای نگهبان است/ قوانین انتخاباتی نیاز به اصلاح دارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 154098
تاریخ انتشار: ۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۲
جانشین معاون اجرایی شورای نگهبان:
شاخص : جانشین معاون اجرایی شورای نگهبان گفت: یکی از اصولی که در گفتمان ولایت برای شورای نگهبان در نظر گرفته شده، تلاش برای شایسته گزینی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی شاخص، محمدرضا میرشمسی جانشین معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان عصر روز گذشته در مراسم معارفه سرپرست جدید دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان قزوین که در سالن تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد اظهار کرد: شورای نگهبان چند هدف اصلی در گفتمان ولایت فقیه دنبال می‌کند که مهمترین آن حفظ و حراست از انقلاب و ممانعت از ورود ناخالصی به نظام است.

وی افزود: استحکام بخشی به نظام و اطمینان‌دهی از اسلامی بودن حرکت نظام از دیگر اهداف و وظایف شورای نگهبان به شمار می‌رود.

جانشین معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان گفت: یکی از اصولی که در گفتمان ولایت برای شورای نگهبان در نظر گرفته شده تلاش برای شایسته گزینی است.

میرشمسی ادامه داد: این شایسته گزینی هم در بحث قوانین است که باید بهترین قوانین مورد تایید قرار گیرد و هم در زمینه ورود افراد به قدرتی که برای خدمت به مردم است.

برخی از مسئولین دولتی در انتخابات اخیر به دادگاه معرفی شدند

این مسئول با اشاره به مشکلاتی که بر  سر راه شایسته گزینی وجود دارد ابراز کرد: متاسفانه همه دولت‌ها نشان دادند که به دنبال ورود طرفداران و افراد مورد نظر خود به مجلس هستند که می‌تواند آسیب بزرگی باشد.

وی ادامه داد: همه دولت‌ها تلاش می‌کنند در دور دوم هم در قدرت بمانند و متاسفانه به همین دلیل شاهد تخلفاتی از جانب آن‌ها هستیم.

میرشمسی اضافه کرد: در همین دوره از انتخابات تعداد زیادی از استانداران، فرمانداران، بخشداران و مسئولین دولتی به دلیل تخلف به دادگاه معرفی شدند و برای برخی از آن‌ها احکامی مانند انفصال از خدمت صادر شد.

این مسئول عنوان کرد: یکی دیگر از مسائل این است که متاسفانه غالب نمایندگان مجلس بعد از رسیدن به قدرت پس از مدتی شرایط زیستی و دارایی‌های آن‌ها بسیار متفاوت از قبل شده است.

جانشین معاون اجرایی و امور انتخابات شورای نگهبان گفت:غالب کسانی که در جایگاه‌های قدرتی قرار می‎گیرند حاضر نیستند جای خود را به دیگران واگذار کنند و می‌خواهند دائما در مسئولیت‌ها حضور داشته باشند.

وی با بیان اینکه همه موارد یاد شده موانعی در مقابل شایسته گزینی هستند تصریح کرد: نیازمند قوانین انتخاباتی مناسب هستیم زیرا قوانینی که با یکدیگر تزاحم دارند و یا ضمانت اجرایی ندارند امکان تحقق شایسته گزینی را نمی‌دهند.

سازمان انتخابات ایجاد شود

این مسئول یادآور شد: با توجه به دستوری که امام راحل به عنوان سیاست‌های کلی  انتخابات و در راستای شایسته گزینی صادر فرمودند، قرار بر این شد که  قوانین انتخاباتی تغییر کند.

میرشمسی بیان کرد: انتظار ما این است که دولت، مجلس و شورای نگهبان قانونی جامع برای انتخابات در نظر بگیرند که از لحاظ ساختار، شرایط نامزدها، روش‌های تعیین صلاحیت‌ها به گونه‌ای باشد که بتواند جلو تخلفات را بگیرد.

وی با بیان اینکه اجرای انتخابات هم در شایسته گزینی موثر است افزود: در ۳۸ سال گذشته اجرای انتخابات بر عهده دولت‌ها بوده اما امروز به این نتیجه رسیدیم که اگر سازمان انتخابات ایجاد شود و نقش  دولت در آن به حداقل برسد بهتر خواهد بود.

جانشین معاون اجرایی انتخابات با اشاره به لزوم نظارت‌های دقیق در انتخابات گفت: اگرمجموعه‌های اجرایی به درستی وظایف خود را انجام می‌دادند هرگز ضرورت نداشت شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها اینگونه و در این حجم گسترده ورود کند.

این مسئول افزود: در انتخابات‌هایی که پشت سر گذاشتیم ثابت شده که دولت‌ها و مجموعه‌های اجرایی اراده‌ای برای حضور شایستگان در مجلس و سایر مجموعه‌ها بر اساس گفتمان ولایت، ندارند.

وی بیان کرد: و امروز می‌بینیم از مجموع بیش از ۱۲ هزار نفری که برای مجلس ثبت نام می‌کنند فقط چند صد نفر توسط هیئت‌های اجرایی رد صلاحیت می‌شوند و می‌گویند، بگذارید بقیه هزینه‌ها بر دوش شورای نگهبان تحمیل شود.!

شورای نگهبان برای تحقق اهداف تلاش می‌کند

جانشین معاون اجرایی شورای نگهبان گفت: باید راهکارهایی را در نظر گرفت که حتی قبل از ثبت نام جلو ورود افرادی که صلاحیت‌های لازم را ندارند بگیرد.

میرشمسی خاطرنشان کرد: متاسفانه در انتخابات اخیر دیدیم که مسئولین اجرایی بر حضور همگان تشویق کردند و اسم آن را «حماسه ثبت نام» گذاشتند در حالی که «افتضاح ثبت نام» بود.

وی ادامه داد: اینکه همه افراد برای مثال چند قلوها و یا اعضای یک خانواده برای ثبت نام در انتخابات بدون هیچ ضابطه‌ای هجوم می‌آورند حماسه نیست بلکه یک «شو» خطرناک در جمهوری اسلامی بود و قطعا در منظر جهانیان نوعی مضحکه تلقی می‌شود.

وی افزود: یکدفعه می‌بینیم مجلسی تشکیل می‌شود که حتی کسانی که می‎گفتند به این افراد رای دهید امروز پشیمان هستند و می‌گویند این مجلس در تراز جمهوری اسلامی نیست.

این مسئول در پایان عنوان کرد: شورای نگهبان در بعد نظارتی علی رغم شرایطی که بر آن تحمیل شده تا جایی که می‌تواند برای تحقق اهداف تلاش می‌کند و اجازه ورود ناخالصی‌ها را به نظام نمی‌دهد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار