ایران جانبی

» شب عید و سفره خالی بازنشستگان/ چشمانی که به دستان سپیدمویان دوخته شده است
کد خبر: 96678
تاریخ انتشار: 23 مارس 2016 - 12:25
شاخص گزارش می‌دهد:
شاخص : چشمانی که به دستان سپید مویان دوخته شده،موضوعی منحصر به سال نو 95 یا سال نو گذشته نیست زیرا ریش سفیدی و جایگاه خاص این مقطع سنی هزینه‌های خاص به خود را نیز به همراه دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، صدای پای بهار در پشت درب منازل که شنیده می‌شود و مردم در هیاهوی آماده شدن برای نوروز و ورود به سالی جدید هستند.

در این میان، همواره هزینه‌های شب عید و نوروز یکی از موضوعات قابل توجه و دغدغه‌آمیز سرپرستان خانواده بوده است.

عدم همخوانی دخل  و خرج از موارد و مسائلی است که بسیاری از عموم جامعه با آن مواجه هستند و شب‌های عید را با وجود طراوت و نشاط با افکار و حساب و کتاب‌های روزمره عجین می کنند.

سالمندان و بازنشستگان نیز در این وادی دستی بر آتش دارند چرا که ریش سفید بودن با انتظارات خاص خود نیز همراه است.

چشمانی که به دستان سپید مویان دوخته شده، موضوعی منحصر به سال ۹۵ یا سال گذشته نیست زیرا ریش سفیدی و جایگاه خاص این مقطع سنی هزینه‌های خاص به خود را نیز به همراه دارد.

بطور یقین یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های سالمندان و بازنشستگان در واقع شامل هزینه‌های معیشتی این قشر آسیب‌پذیر جامعه است.

همزمان با فرارسیدن سال نو  به گفت و گو با عده‌ای از بازنشستگان و مستمری بگیران پرداختیم تا حال و هوای آن‌ها را در روزهای پایانی سال جویا شویم.

۶۲۱۰۹_۴۳۱

خانم مسنی که از مستمری بگیران تامین اجتماعی است در خصوص مشکلات واریز حقوق از سوی سازمان مربوطه، عنوان کرد: پیش از این حقوق ما در ۱۳هم  هر ماه به حساب واریز و قابل برداشت بود اما از آبان ماه سال ۹۴ پرداخت‌ها هر ماه به مدت ۳ روز تاخیر افتاد تا اینکه در بهمن ماه قرار شد هر ۲۵ ام حقوق‌ها واریز شوند.

این شهروند ادامه داد: مشکل دیگری که داریم این است که مبالغ در عصر روز ۲۶ ام  که زمان کاری بانک‌ها نیست واریز می‌شود که ما قادر به برداشت نیستیم.

یکی از آقایان بازنشسته با بیان اینکه چند روزی بیشتر تا عید باقی نمانده، ابراز کرد: هنوز عیدی ها پرداخت نشده و در این مدت کم و شلوغی بازار خرید بسیار دشوار است.

وی اضافه کرد: نمیدانم چرا بانک‌ها از پرداخت نقدی حقوق ما امتناع کرده و تنها مبلغ کمی را به صورت نقدی در اختیار ما می‌گذارند.

یکی دیگر از مستمری بگیران که از شرایط پیش آمده ناراضی بود، اظهار کرد: با وجود این حقوق اندک و با توجه به شرایط نامساعد پرداختی‌ها حدود ۱۳ -۱۴ روز بدون حقوق بوده‌ایم و برای ما که به عنوان بزرگ فامیل و خانواده هستیم بسیار مشکل است.

یکی از بانوان در خصوص گرانی‌ها و برخورد نامناسب کارمندان بانک‌ها، گفت: فرزند من به تازگی نامزد کرده و باید برای او جهیزیه تهیه کنم که با این حقوق اندک و اینکه نوبت‌دهی وام بسیار طولانی است شرایط دشواری را ایجاد کرده است.

این کارمند بازنشسته اداره دولتی عنوان کرد: دولت تدبیر و امید وعده‌های زیادی به مردم داده است اما متاسفانه عملکرد مطلوبی تاکنون مشاهده نکرده‌ایم؛ مسئولین باید بدانند ما تمام جوانی خود را صرف آبادانی این مملکت کرده‌ایم و حالا که فرسوده شده‌ایم مورد نامهربانی قرار می‌گیرم.

کلام آخر؛

عدم تناسب ارتقای حقوق بازنشستگان با میزان ونرخ تورم و افزایش هزینه‌های زندگی شرایط سختی برای این قشر از جامعه ایجاد کرده است، بی شک بخشی از منزلت این گروه اجتماعی در مسائل مالی و بنیه اقتصادی آنها گره خورده است.

با این اوصاف امید آن می‌رود با اتخاذ تدابیر هوشمندانه و اثرگذار، بستر و زمینه‌ای فراهم شود تا این گروه و طیف از جامعه که سالها زحمات بسیاری را در محدوده فعالیت خویش متحمل شده‌اند وعمر و جوانی خود را در مسیر انجام مسئولیت کاری خویش گذاشته اند ،از لحاظ معیشتی از شرایط مطلوب‌تری بهره‌مند شوند.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

2 پاسخ به “شب عید و سفره خالی بازنشستگان/ چشمانی که به دستان سپیدمویان دوخته شده است”

  1. دیان گفت:

    خدا پدر احمدی نژاد را بیامرزد . اگر در دولت او افزایش حقوق بازنشستگان را نداشتیم که حالا بابد رو به قبله میشدیم.

  2. عزیزی گفت:

    از شاخص تشکر میکنم که از افرادی که یاد میکند وحرف دل آنها را میزند که درکشور ما بخصوص این دولت بکلی فراموش شده هستند متاسفانه هر کس که بازنشسته میشود انگار که دیگر مرده متحرک است ودولتمردان کاملا رهایش میکنند در حالی که نه دین ما ونه اخلاق وجوانمردی ونه….این رویه را مردود میدانند
    شاخص عزیز لطفا این قبیل از حقایق را بیشتر انتشار دهید متشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار