شب قدر، شب تعیین سرنوشت و تجدید عهد و پیمان با حضرت ولی‌عصر(عج) است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 106277
تاریخ انتشار: ۸ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۱۹
گزارش شاخص از شب‌های قرآنی خطه دارالمومنین قزوین
شاخص : ماه رمضان ماه خالص شدن و رشد کردن است و شب‌های قدر بهترین فرصت برای خودسازی نفس است و باید از این شب‌های با ارزش برای نزدیکی به درگاه الهی استفاده کرد.

به گزارش شاخص، ماه رمضان فرصت بی‌نظیر و فصل بندگی است، ماهی که در آن شرایط برای بندگی به طور کامل فراهم است و انسان می‌تواند در این ماه برای کسب تقوا تلاش کند.

مهم‌ترین شب‌های رمضان شب‌ قدر است چون نزول قرآن در این شب‌های عظیم انجام شده و نزد خداوند از اهمیت بالایی برخوردار است.

شب‌ قدر فرصتی است تا انسان قفس تن را بگشاید و روحش در عالمی غیر از عالم حقیر و محدود دنیوی درفضایی نورانی به پرواز درآید و با نگاهی دیگر و لطیف‌تر به خود و جهان اطراف بنگرد؛ تا ببیند که از کجا می آید و به کجا خواهد رفت؟

خداوند همواره به تعالی معنوی مخلوقات خود توجه دارد اما شب‌ها و روزهای ماه مبارک رمضان بهترین ساعت‌ها است و باید از همه لحظات آن به بهترین شکل بهره ببریم.

download

ارزش معنوی شب قدر با هزار ماه برابری میکند

در اهمیت شب قدر همین بس که ارزش معنوی آن با هزار ماه برابری می‎کند، شبی سرنوشت‎ساز که مقدرات یک ساله انسان در آن رقم می‎خورد.

در شب قدر تمام فاصله بین آسمان و زمین را فرشتگان در بر می‌گیرند و تا صبح ناظر بر اعمکال بندگان خداوند خواهند بود.

آنچه اهمیت دارد این است که نباید با اکتفا به شب زنده‎داری، دعا و مناجات در شب قدر در دیگر ایام سال از خودسازی و تهذیب نفس خود غافل بمانیم.

حضور فعال و پرشور قشر جوان و نوجوان قزوینی در مراسم احیای شب‎های قدر در مساجد و امامزادگان از بارزترین ویژگی‎های مراسم احیای این شب سرنوشت‎ساز بود.

یکی از شهروندان با اشاره به ارزش و اهمیت شب‌های قدر گفت: ماه رمضان ماه خالص شدن و رشد کردن است و شب‌های قدر بهترین فرصت برای خودسازی و تزکیه نفس است و باید از این شب‌های با ارزش برای نزدیکی به درگاه الهی استفاده کرد.

وی با تاکید بر بهره‌مندی معنوی از شب‌های قدر عنوان کرد: مهم‌ترین شب‌های رمضان، شب‌های قدر است چون نزول قرآن در این شب‌های عظیم انجام شده و نزد خداوند از اهمیت بالایی برخوردار است.

قدر را قدر بدانیم

جمعی از جوانان که پرشور مملو از احساس و معنویت دل به مراسم داده بودند توجهم را جلب کرد؛ به این مسئله پی بردم با وجود اینکه فضای مجازی سرگرمی تمام وقت بیشتر جوانانمان شده است اما فضیلت و جایگاه شب قدر بر کسی پوشیده نیست.

به آرامی در کنار یکی از همین جوانان که دستانش را به آسمان برده بود و زیر لب خدا خدا می‌کرد نشستم و گوش به بیان نجواهایش سپردم.

images (1)

آن جوان در باره عقایدش اینچنن گفت: شب قدر تنها یک شب از سال است که سرنوشت یکسال همه ما در آن شب مشخص می شود، امشب یک شب خاص و عجیب است و برای ما خیلی خوبیها به همراه دارد.

وی با بیان اینکه این شب ها بهترین فرصت برای بیدار شدن از خواب غفلت است، گفت: شب قدر باید به فرصتی برای تمرین خودسازی و تهذیب نفس انسان در طول سال تبدیل شود.

تمرین خودسازی و تهذیب نفس انسان در طول سال باید صورت گیرد نه فقط یک شب

البرزی با تاکید بر اینکه تمرین خودسازی در طول سال باید صورت گیرد نه فقط در شب قدر، خاطرنشان کرد: در این شب انسان‌ها با خدای خود پیمان دوباره می‌بنند بنابراین باید مراقب اعمال خود باشند و نباید اجازه دهیم که بار دیگر پرونده اعمالمان به سیاهی‎ها آلوده شود.

شهروند دیگری با اشاره به اینکه در شب‌های قدر فرشتگان الهی از عالم ملکوت به عالم زمین نازل می‌شوند، گفت: اعمالی نظیر قرائت دعا و قرآن و خدمت به مردم در شب‌های قدر از ارزش بیشتری برخوردار است.

وی افزود: در شب سرنوشت‎ساز قدر، از خداوند متعال فرج امام عصر(عج)، سلامتی و عاقبت به خیری همه مسلمانان را از درگاه خداوند متعال طلب می‎کنم.

حجت الاسلام والمسلمین علی عباسی مدیر حوزه علمیه قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص،  اظهار کرد: شب قدر از بهترین شب‌های سال است که خداوند فرشتگان را برای تعیین مقدرات بندگان به زمین نازل می‎کند.

وی با اشاره به نزول قرآن در شب قدر افزود: ارزش عبادت و احیای این شب آن را از هزار ماه برتر کرده است که نشان دهنده عنایت ویژه خداوند به بندگان خود است.

مدیر حوزه علمیه قزوین عنوان کرد: دعا کردن در شب قدر اهمیت ویژه‌ای دارد؛ در آیه‌ای از قرآن نیز راه جلب عنایت خداوند را در دعا کردن دانسته است.

چه بهتر است که در این شب‌ها درحق همه دعا کنیم

عباسی اضافه کرد: دعای عمومی از ارزش بالایی برخوردار است و چه بهتر است که در این شب‌ها در حق همه دعا کنیم.

وی اذعان داشت: ارزش معنوی شب قدر برای انسان‎هایی که در این شب با خواندن نماز، قرآن، دعا و احیا تا سحرگاه شب زنده‌داری می‌کنند بسیار پرفضیلت خواهد بود.

مدیر حوزه علمیه قزوین در خصوص اعمال شب قدر تشریح کرد: خواندن دعای جوشن کبیر و نماز ۲ رکعتی در این شب توصیه می‌شود؛ انسان با بر زبان آوردن اسماء خداوند در چندین فراز جوشن کبیر و ابراز نیاز به درگاه خداوند بی نیاز، احساس سبکی کرده و رویکرد جدیدی پیدا می‌کند.

images (2)

عباسی خاطرنشان کرد: با توجه به تبلیغات گسترده رسانه‌های بیگانه در جهت تضعیف فرهنگ و معنویت جوانان, می‌توانیم با راه‌های مختلف در مکان‌های عمومی و فضاهای مجازی فرهنگ دینی و اعتقادی را در بین جوانان ترویج دهیم.

وی اضافه کرد: به روز کردن آموزه‌های دینی با رویکرد حفظ محتوای آن می‌تواند بر شوق و استقبال جوانان و نوجوان افزوده و جوانان جویای تنوع را نیز جذب کند.

شب قدر در بین شبهای سال مخفی مانده است

مدیر حوزه علمیه قزوین با اشاره به اینکه انسان باید با احیاء، عبادت، ذکر و دعا در شب قدر به خودسازی، اصلاح درون و محاسبه نفس بپردازد، اذعان داشت: خداوند با اعطاء فرصت خودسازی ماه مبارک رمضان و مهلت بازسازی در شب قدر، فرصت آمرزش گناهان را به انسان‎ها عطا کرده است.

عباسی با بیان اینکه شب قدر در بین شب‎های سال مخفی مانده است ابراز کرد:  در برخی از روایات شب‎های نوزدهم، بیست و یکم، بیست و سوم و بیست و هفتم ماه مبارک رمضان به عنوان شب قدر یاد شده است و انسان باید در شب‌های یاد شده به اعمال شب قدر بپردازد.

یا رب

یا رب مکن از لطف پریشان ما را /هرچند که هست جرم و عصیان ما را

ذات تو غنی بوده و ما محتاجیم/ محتاج به غیرِ خود مگردان ما را

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار