ایران جانبی

شب قدر را با امام زمان(عج) پیوند دهیم/ مقدرات انسان تا یک سال تعیین می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 189631
تاریخ انتشار: ۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۸:۳۶
رییس حوزه علمیه قزوین:
شاخص : رییس حوزه علمیه قزوین گفت:در حقیقت شب قدر، شب امام زمان(عج) محسوب می‌شود هر مقدار انسان بتواند به امام زمان(عج) نزدیک شود و ارتباطش را قوی‌تر کند نیز شب قدر را بهتر درک کرده است.

حجت‌الاسلام علی عباسی در گفت‌وگو با خبرنگار معارف شاخص، در خصوص اهمیت شب قدر اظهار کرد: شب قدر را می‌توان در حقیقت شب سرنوشت نامگذاری کرد چراکه براساس روایات نیز این شب، اندازه‌گیری مقدرات بشر محسوب می‌شود.

وی افزود: تمام حوادثی که در طول امسال تا شب قدر آینده برای انسان پیش خواهد آمد، در این شب مقدر می‌شود؛ بنابراین شب قدر، شب پراهمیت و سرنوشت سازی برای بشر است.

رییس حوزه علمیه قزوین بیان کرد: بر اساس روایات، شب قدر از هزار ماه بالاتر است؛ به همین جهت تاکید می‌شود اعمالی که انسان در این شب‌ انجام می‌دهد بالاتر از اعمالی است که در  بیش از هزار ماه انجام خواهد داد.

این مسئول با بیان اینکه قرائت قرآن در این شب بسیار تاکید شده است، ابراز کرد: در شب قدر اعمالی بسیاری نظیر قرائت قرآن، صدقه دادن، قرآن به سر گرفتن، خواندن نمازها و دعاهای مخصوص این شب بسیار اهمیت دارد و بر اساس روایات ثواب این اعمال بالاتر از هزار ماه است.

قرائت قرآن در شب قدر فضیلت بالایی دارد

وی اضافه کرد: ثواب قرائت یک آیه از قرآن در ماه مبارک رمضان برابر با ختم قرآن است، لذا اگر این قرآن و آیات در شب قدر خوانده شود دیگر قابل حساب نیست و بالاتر از هزار ماه خواهد شد؛ دعاهای واره مانند جوشن کبیر و سایر دعاهایی که تاکید شده جزو اعمال شب قدر محسوب می‌شود.

عباسی ابراز کرد: انسان در شب قدر با قرآن به سر گرفتن، در حقیقت کتاب خدا را برای تقرب به پیشگاه خداوند شفیع قرار می‌دهد که می‌تواند در پذیرفتن دعا اثرگذار باشد.

رییس حوزه علمیه قزوین تشریح کرد: احیا و شب زنده‌داری نیز یکی از اعمال شب قدر محسوب می‌شود؛ در این شب بر اساس روایات ملائکه نازل می‌شوند و به محضر امام زمان(عج) می‌روند، آنجاست که اعمال انسان حسابرسی و مقدر می‌شود.

وی ادامه داد: در حقیقت شب قدر شب امام زمان(عج) محسوب می‌شود، هر مقدار انسان بتواند به امام زمان(عج) نزدیک شود و ارتباطش را قوی‌تر کند نیز شب قدر را بهتر درک کرده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: احسان کردن هم در این شب بسیار تاکید شده؛ ممکن است حق و حقوقی از دیگران به گردن انسان باشد و این مانع از این شود که انسان بخواهد به آن حقیقت الهی برسد، از این جهت باید حق دیگران را ادا کند و اگر کسی از او رضایت ندارد، سعی کند رضایتش را کسب کرده تا مانع از اعمالش و استجابت دعا در شب قدر نشود.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار