ایران جانبی

شفای کودک فلج در روضه امام حسین(ع) بهترین خاطره زندگیم شد/ هدف مداحی انتقال شعور و معارف اهل بیت(ع) به شنونده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 197308
تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۷
گفتگوی خواندی با مداح جوان استان؛
شاخص : مداحی صرفاً اشک گرفتن از شنونده نیست بلکه هدف مداحی انتقال شعور و معارف اهل بیت(ع) به شنونده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، مداحان و ذاکرین اهل بیت(ع) از عناصر مهم در ایجاد شور و شعور حسینی در ایام سوگواری ماه محرم و صفر هستند چراکه این ایام گره خورده است با عزدارای سید و سالار شهیدان و اهل بیت(ع) که عاشقان و دلدادگان این مکتب در هر نقطه‌ای از جهان سعی می‌کنند به بهترین شکل مراسمات عزداری را برگزار کنند.

مداحان در جذب جوانان به دستگاه اهل بیت(ع) به ویژه امام حسین(ع) نقش موثری دارند و از دیرباز محافل روضه خوانی و عزاداری در ماه محرم و صفر رنگ و بوی دیگری دارد و شور و نوای حسینی از حسینه‌ها، مساجد و هیئات مذهبی برمی‌خیزد و جهان را در برمی‌گیرد.

محمدرضا فطری متولد ۱۳۶۷ و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت دولتی یکی از مداحان جوان استان قزوین است که مداحی را از کودکی شروع کرده و زمانی که هنوز از بازی‌های دوران کودکی و شور و شوق دوره نوجوانی فارق نشده بود؛ کارش را با خواندن دعاهای مختلف در امامزاده حسین (ع) آغاز کرد و پله‌های ترقی را در سال‌های بعد به تدریج پیمود تا اینکه امروز به عنوان یکی از مداحان خوش نام این شهر شناخته می‌شود.

در آستانه اربعین اباعبدالله الحسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت به گفت‌وگو با این مداح جوان نشستیم؛

چگونه وارد حوزه مداحی شدید و از چه سنی این کار را آغاز کردید؟

از پنج سالگی همراه مادرم در مجالس،روضه‌ها و هیئت‌های مذهبی شرکت کردم و با حمایت و تشویق خانواده و لطف اباعبدلله بود که در این دستگاه حضور پیدا کردم اما از ۱۵سالگی در آستان مقدس امامزاده حسین (ع) با خواندن زیارت آل یاسین به طور رسمی این کار را ادامه دادم.

آیا کلاس مداحی رفتید یا مربی و استاد خاصی داشتید؟

بله چند جلسه‌ای در محضر حاج حسن خلج، آقای یزدی و حاج علی انسانی دوره گذرانده‌ام.

اولین مداحی یا مرثیه‌ای که خواندید به یاد دارید؟

اولین مرثیه را زمانی که دانش آموز دوره راهنمایی بودم در ۲۸ صفر برای امام حسن(ع) خواندم که این جمله بود:
“آخر یه روزی شیعه برات حرم می‌سازه/ حرم برای تو شه کرم می‌سازه/ سقا خونه به پا کنید با شوق و احساس /کنار قبر ام البنین مادر عباس”

بیشترین تاثیر و الگوپذیری را از چه کسی گرفتید؟

به قول شاعر؛ “مادرم که مرا مجلس تو برد این یاحسین گفتن اثر شیر مادراست/ رحمت به روح پدرم که عوض قصه به بالین سرم گفت حسین”

من هرچه دارم از عنایت پروردگار و سایه سر مادر و پدرم است؛ باتوجه به اینکه مادرم خواهرشهید است نیز از جوانی هیئت‌دار بود و مجلس روضه برگزار می‌کرد و همین موضوع سنگ بنای کارم شد به طوری که مادرم می‌گوید”در کودکی زمانی که می‌خواستم برای انجام کارها خارج از منزل بروم نوار کاست روضه بالای سرت می‌گذاشتم و می‌رفتم و ممکن بود یک ساعتی کارم طول بکشد زمانی که برمی گشتم همچنان خواب بودی”.

اهل مطالعه هستید؟ در بحث مداحی چه کتاب‌هایی را مطالعه می‌کنید؟

بله، سعی می‌کنم ساعاتی از روز را به مطالعه اختصاص ‌دهم.

برای بحث روضه خوانی بیشتر کتب عرفانی و شعر و مقتل شامل مقاتل آل صفین، سوگ نامه آل محمد، مقتل مغرب، نفس المهموم شیخ عباس قمی و کتاب‌های مورد تایید را مطالعه می‌کنم به طوری که منبر بدون مطالعه تاکنون تحویل نداده‌ام.

همچنین خودم حدود ۶ جلد کتاب در شرح حدیث و سخنان بزرگان و زندگینامه آقا سید محمد ولد آبادی و چند رمان جمع آوری کرده‌ام.

به نظر شما مداحی امروز با دیروز چه تفاوتی کرده و به چه مواردی باید توجه شود؟

مداحی صرفا اشک گرفتن از شنونده نیست بلکه هدف مداحی انتقال شعور و معارف اهل بیت(ع) به شنونده است و این هم تنها در مجلس عزاداری خلاصه نمی‌شود بلکه با فعالیت‌های مختلف اجتماعی، می‌توان درس زندگی را براساس فرمایش‌های مقام معظم رهبری به مردم منتقل کرد.

هرکس مدح اهل بیت را انجام دهد برای همه عزیز و قابل احترام است اما باید بداند در این کار اصل رضایت خدا و اهل بیت است و ما نباید از شکل و قالب این کار خارج شویم.

متاسفانه بیشتر مداحان به جای اینکه به دنبال نوحه باشند دنبال سبک هستند که کار اشتباهی است؛ اینکه ما به دنبال پیاده سازی سبک خواننده‌ها باشیم جلسه سیدالشهدا را خدشه‌دار کرده و زیرسوال می‌برد.

مردم باید بدانند هنری که ممکن است شخص مداح به کار برد را به حساب سیدالشهدا ننویسند چراکه از بی‌معرفتی و کمبود مطالعه شخص بوده و باید گوشزد شود.

برای جذب بیشتر نسل جوان به جلسات مذهبی و حسینی چه کاری باید انجام شود؟

جلسه سیدالشهداء هرکجا برگزار می‌شود ناخودآگاه مردم جذب این دستگاه خواهند شد اما هیئت‌دار باید طوری باشد که فقط در دهه اول محرم خودش را نشان ندهد بلکه در طول سال تاثیرگذار باشد.

زمانی که جوانی که وارد دستگاه سیدالشهداء می‌شود به شخصیت درونی و بیرونی هیئت‌دار توجه می‌کند و بحث هیئت‌داری و مجالس عزاداری نباید فقط خاص دهه اول محرم باشد که متاسفانه در کشور و شهر ما دهه اول را پرشور برگزار می‌کنند و دهه دوم این شور کم رنگ می‌شود در حالیکه اوج محرم در دهه دوم است.

شما از شعر کدام شاعران در مداحی استفاده می‌کنید؟

بیشتر از شعرای آئینی و مورد تایید مثل آقای سازگار، لطیفیان، کردی، خوشزاد، قاسمی و شاعران دیگری که مورد تایید مقام معظم رهبری است استفاده می‌کنم.

به نظرتان مهمترین پیام واقعه عاشورا چه بوده؟

“آن کشته که دین زنده زنامش باشد/ آینده نماز از قیامش باشد/ فرض است بر او گریه ولی اولی تر/ سرمشق گرفتنت مرامش باشد”

با توجه به روایت هلال بن نافه زمانی که مقابل سیدالشهدا قرار می‌گیرد و می‌گوید که آقا من شما را شناختم و با بصیرت در مقابل و رکاب شما قرار گرفته‌ام؛ امیدوارم ما هم متوجه شویم و زمانی که در دستگاه سیدالشهداء قرار می‌گیریم بصیرت لازم را داشته باشیم تا از منتظران واقعی امام زمان(عج) محسوب شویم.

تاثیر مداحی در زندگی شخصی شما چگونه است؟

“من ز دربار حسین ماهانه دارم/ کی دگر چشم طمع برمردم بیگانه دارم”

باتوجه به اینکه ما مداحان در دستگاه سیدالشهداء هستیم باید در زندگی مراقب اعمال و رفتارمان باشیم چراکه ممکن است مردم گناهی را که مداح مرتکب می‌شود را به دستگاه ارباب سیدالشهداء ربط دهند لذا بسیار باید مراعات کرد؛ خوشبختانه به لطف سیدالشهداء تاکنون زندگی خوبی داشتم و امیدوارم که در این دستگاه به آن درجه که دوست دارم برای پیرغلامی مکتب سید الشهدا برسم.

شیرین‌ترین خاطره‌ای که در طول این سال‌ها داشتید بفرمایید.

شیرین‌ترین خاطره‌ای که طی مدت فعالیتم در دستگاه سیدالشهداء داشتم این بود که بنا بود در حسینه آقا سید جمال مراسمی با حضور چند مداح برگزار شود؛ قبل از اینکه وارد این جلسه شوم به مادر گفتم مادرجان می‌ترسم که چون مداحان دیگر هستند هدفم هدف قربت الی الله نباشد و بخواهم رقابت کنم.

از آنجایی که مردم قزوین از گذشته دیرین برای برآورده شدن حاجاتشان در دهه اول محرم به حسینیه آقا سید جمال می‌آیند و استکان و نعلبکی نذر می‌کنند مادرم گفت که با توکل به خدا به حسینه نذری کنم و به منبر بروم.

من هم این کار را کردم و زمانی که وارد روضه شدم بعد از خواندن مداحان دیگر همین که نوبت به من رسید و بلند شدم و میکروفن را گرفتم و به لطف سیدالشهدا گفتم السلام علیک یا زینب کبری و این بیت را خواندم که “هرچه دارد این جماعت از دعای زینب است/ روضه‌های ما همه از سر صدای زینب است

ناگهان متوجه سر و صدا و ناله‌های بلند از یک گوشه حسینیه شدم که می‌گفتند یک بچه فلج از روی ویلچیر بلند شده و سپس مردم شروع به سر و سینه زدن کردند که “واحسینا واحسینا” لذا دیگر اجازه روضه خوانی به من نرسید و آن نذری که کرده بودم و دعای مادرم و عنایت سیدالشهدا و شفای کودک فلج بهترین خاطره زندگیم شد.

چطور باید شمر زمانه را بشناسیم؟

شمر ۱۴۰۰ سال پیش به درک واصل شده است، اگر بخواهیم دراین وادی شمر زمان را بشناسیم باید به سخنان مقام معظم رهبری گوش فرا دهیم چراکه ایشان پرچمدار این نظام هستند و اگر از خط رهبری جدا شویم هرگز نخواهیم متوجه شد که شمر زمان چه کسی است.

سخن آخر؛

امیدوارم همه مشمول دعای “اللهم الجعل عواقب امورنا خیرا” شویم و در این دستگاه فقط می‌خواهم که اسمم از قلم و طومار حضرت زهرا(س) جا نیافتد تا بتوانم به این کار ادامه دهم چراکه بر اساس گفته غلامرضای زنجانی حضرت زهرا(س) تک تک نوکران و گریه‌کنان اهل بیت(ع) را به اسم می‌شناسد.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار