شلیک موشک بولاوا در نبرد با داعش؟! + تصاویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 85516
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۴ - ۸:۵۰
شاخص : سوال اینجاست که آیا موشک قاره پیما بولاوا علیه داعش استفاده می‌شود؟

شاخص نیوز:  اخیرا فدراسیون روسیه موشکی قاره پیما با کلاهک تقسیم شونده آزمایش کرده که توانمندی‌های بسیاری را در نبردهای موشکی دارد.

با توجه به اینکه در دو ماه اخیر فدراسیون روسیه اراده‌ای جدی در مبارزه با تروریست‌های تکفیری را به نمایش گذاشته و لذا بعید نیست که همچون موشک “کلاب” و “کالیپر” که علیه اهداف تروریست‌های داعش شلیک شده ، این موشک نیز به اهداف تعیین شده در شرق سوریه شلیک شود.

موشک‌های گذشته روسی از جمله “کلاب” در دو ماهه اخیر اهداف تروریست‌ها را در سوریه منهدم کردند و خسارات سنگینی به داعش و امثالهم وارد آوردند و لذا این سوال مطرح می‌شود که آیا پس از موشک  “کلاب”  نوبت شلیک موشک  “بولاوا ” است؟

**مشخصات موشک  “بولاوا”

“بولاوا ” یک موشک  سطح به سطح  قاره‌پیما (Surface to Surface Intercontinental Ballistic Missile) با برد ۸ هزار کیلومتر مجهز به کلاهک های تقسیم شونده است که رهگیری آن را توسط سامانه های پدافند موشکی بسیار دشوار می‌کند و اخیرا این موشک بار دیگر توسط “مسکو” آزمایش شده است.

شلیک موشک

 

شلیک موشک

دفتر مطبوعاتی وزارت دفاع روسیه در گزارشی اعلام کرد: زیردریایی «ولادیمیر مونوماخ» در شرایط زیرآبی دو موشک قاره پیمای  “بولاوا” را پرتاب کرد که به اهداف تعیین شده در محدوده نظامی «کورا» در شبه جزیره  “کامچاتکا” در خاور دور روسیه اصابت کرد. در گزارش وزارت دفاع روسیه آمده است: پرتاب این موشک ها، درجه بالای اطمینان کار بخش های مختلف موشک “بولاوا ” را در هنگام پرتاب تایید کرد.

موشک قاره‌پیما ” بولاوا” عمدتا از زیر‌دریایی شلیک می‌شود که توسط نیروی دریایی ارتش روسیه ساخته و اخیرا بهینه سازی شده است این موشک از سال ۱۹۹۰ جایگزین موشک سوخت جامد ” آر ۳۹ ریف (R39Rif)” شده است.

شلیک موشک

درباره آزمایش موشک بولاوا نکات بسیاری مطرح بوده که از جمله آن می‌توان به ۱۳ تستی که از این موشک به ثبت رسیده اشاره کرد که در گام اول ۷ پرتاب موفق (قریب به ۶۰ درصد پرتاب‌های این موشک) داشته است. مهمترین آزمایش‌های بولاوا حدفاصل سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ بود که عملکرد قابل قبولی را از آن موشک سطح به سطح قاره‌پیما به ثبت رسانده است.

سایت گلوبال سیکیوریتی (Global security) درباره موشک بولاوا نوشت: این موشک که از زیردریایی شلیک می‌شود ورژن جدیدی از موشک “توپول ام (Topol m)” بوده که البته از نظر برد و نوع کاربردی شلیک (شلیک از زیردریایی) با موشک “توپول ام”  متفاوت است. این سایت ادامه داد: بولاوا مدلهای مختلفی دارد که “بولاوا ۳۰”، “بولاوا۴۷۱” و “بولاوا ام” از جمله آن بود. موشک “بولاوا” در سال ۱۹۹۰ با شکست مواجه شده است.

شلیک موشک

 

شلیک موشک

در ۲۸ ژوئن ۲۰۱۱ فدراسیون روسیه آزمایش موشکی انجام داد و یک هدف را در فاصله ۶ هزار کیلومتر از روسیه واقع در منطقه کامچاتکا به هدف برخورد کرده است که این موشک از زیر‌دریایی کلاس یوری دولگورکی شلیک شده است. سایت روسیان اسپیس وب ((Russian space web درباره موشک بولاوا نوشت: این موشک با طول قریب به ۱۲ متر، وزن کلی ۳۶ تن (وزن لانچر و موشک)،‌ قطر ۲ متر، دارای ۶ تا ۱۰ سر جنگی دارای پتانسیل‌های ویژه‌ای است.

**دلیل شلیک موشک‌های قاره پیما روسی چیست؟

شلیک موشک‌های قاره پیمای روسی به طور کلی دو دلیل دارد؛ مبارزه با تروریست‌های داعش و مقابله با طرح‌های سپرموشکی ایالات متحده آمریکا در قاره سبز و خصوصا شرق اروپا.

مسئله تامین امنیت موشکی قاره اروپا بزرگ ترین مسئله مورد اختلاف میان روسیه و غرب به سرکردگی آمریکاست . رئیس جمهور روسیه درباره پیامدهای استقرار سامانه موشکی آمریکا  در اروپا به “واشنگتن” هشدار داده و به عنوان یکی از تدابیر برای پاسخ به این سامانه ، از امکان استقرار موشک های تاکتیکی در مرزهای شرقی روسیه خبر داده است.

استقرار سامانه های دفاع موشکی آمریکا و ناتو در اروپا ، اکنون از مسائل اصلی مورد اختلاف بین روسیه و غرب محسوب می‌شود و اقداماتی که در این زمینه از طرف آمریکا یا ناتو صورت می‌گیرد ، همواره اعتراض روس ها را برانگیخته است .

تلاش آمریکا و ناتو برای استقرار هر چه سریع تر سامانه‌های دفاع موشکی در مناطق مختلف اروپا که از دیدگاه روسیه‌،  فقط با هدف کاهش توانمندی نیروی موشکی راهبردی این کشور انجام می‌شود ، از مهم ترین و نزدیک ترین تهدیدها به شمار رفته و لذا روسیه نیز هم در واکنش به این اقدام و نیز تقویت نیروهای راهبردی خود اقدام به تشکیل نیروی هوا فضا کرده و آزمایش های موشکی انجام می‌دهد.

**کرملین”آزمایشات موشکی  را بخش مهمی از بازدارندگی هسته‌ای روسیه می‌داند

اگر به برد موشک ” بولاوا”  توجه کنیم می‌بینیم که منابع مختلفی بردهای متعددی از ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر را برای این موشک تخمین می‌زنند که این توانمندی هم برای مبارزه با تروریست‌های تکفیری از فواصل دور مناسب بوده و هم برای مقابله با طرح های سپر موشکی آمریکا مساعد است.  “کرملین”آزمایشات موشکی  را بخش مهمی از بازدارندگی هسته‌ای روسیه خوانده است.

بسیاری از پرتاب‌های قبلی “بولاوا” طی یک دهه آزمایش با خطا مواجه می‌شد و این مسئله تردیدهایی را در خصوص توانایی روسیه برای اجرای این طرح بلند پروازانه به وجود آورده بود. با این حال، مجموعه ای از پرتاب‌های اخیر موفقیت آمیز بوده و نیروی دریایی روسیه هم اکنون سه زیر دریایی هسته ای دارد که موشک های  “بولاوا”  را حمل می‌کنند.

موشک مذکور (موشک قاره پیما  “بولاوا”) ، می‌تواند آزمایش جدیدی را در سوریه علیه تروریست‌های داعش رقم بزند و باید منتظر ماند و دید که آیا این موشک علیه اهداف تروریست‌های داعش در عراق و سوریه به کار برده می‌شوند؟

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار