شناسایی بیش از یک میلیون نفر معتاد در کشور/ اعتیاد عامل کاهش ۵۰ درصدی بهره‌وری در محیط کار - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 59775
تاریخ انتشار: ۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۱
در همایش کاهش آسیب‌های اجتماعی مطرح شد
شاخص : مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر در همایش کاهش آسیب‌های اجتماعی در محیط کار از شناسایی بیش از یک میلیون نفر معتاد در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، عارف وهاب‌زاده مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر ظهر سه‌شنبه (۵ خرداد) در همایش کاهش آسیب‌های اجتماعی در محیط کار اظهار کرد: در بررسی‌های انجام شده در سال ۹۰ یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در کشور شناسایی شد که ۶۰ درصد از آن‌ها شاغل و ۲۰ تا ۲۵ از شاغلین هم در ادارات دولتی مشغول به کار هستند.

وی تبیین سند راهبردی، تخصیص اعتبار به ادارات کار و بهزیستی استان‌ها برای پیشبرد برنامه‌های پیشگری، اجرای برنامه کارمندیاری به منظور درمان و ارائه خدمات به افراد مبتلا و آموزش را از جمله سیاست‌های درنظر گرفته شده بیان کرد.

وهاب‌زاده هم‌چنین عامل اصلی اعتیاد را لذت، کنجکاوی، تفریح و مشکلات روحی و روانی عنوان کرد.

مرتضی روزبه استاندار قزوین هم با اشاره به نقش برگزاری این‌گونه همایش‌ها اذعان داشت: این همایش‌ها یک آژیر خطر برای مسئولین است و باید از راهکارهای آن به طور عملی استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: آمار قابل توجهی از کمپ‌های اعتیاد متعلق به افراد تحصیل‌کرده و شاغل اعلام شده و این نشان دهنده این است که این پدیده در حال شیوع در جامعه بوده و برای حل آن باید چاره ای اندیشید.

استاندار قزوین ادامه داد: خود مراقبتی به عنوان یک راه حل پیشگیری باید در حوزه‌های مختلف به عنوان یک فرهنگ رفتاری تبدیل و در متون زندگی اجرا شود.

این مسئول یکی از عوامل اعتیاد در جامعه را بی‌توجهی کارفرمایان واحدهای صنعتی به نقش دین عنوان کرد و افزود: توجه به این موضوع ۷۰ درصد از معضلات جامعه را حل خواهد کرد.

روزبه با اشاره به صنعتی بودن استان قزوین تصریح کرد: ما در استان در حوزه اعتیاد دارای رتبه هستیم پس باید مدیران از طریق نفوذ و ایجا د روابط بالا با پرسنل مراقبت را بیشتر کنند.

مسعود بابایی مدیرکل کار، تعاون و رفاه اجتماعی استان قزوین هم گفت: در استان قزوین از ۲۲۰ هزار نفرنمونه‌گیری شد که ۸۰ نفر از آن‌ها بین سنین ۱۸ تا ۲۵ سال اعتیاد به شیشه داشتند.

وی در ادامه از اجرای طرح صدور کارت سلامت در بین کارکنان واحدهای تولیدی و صنعتی خبر داد و اظهار کرد: این طرح بعد از ماه مبار ک رمضان در آبیک اجرا خواهد شد و کارکنان از لحاظ روانی، خانواده و اعتیاد مورد بررسی قرار خواهند گرفت و کارت سلامت دریافت می‌کنند.

بابایی با بیان اینکه استان قزوین به عنوان پایلوت این طرح در کشور قرار گرفته است اضافه کرد: برنامه‌هایی هم برای کسانی که دچار مشکل باشند درنظرگرفته شده است.

هومان نارنجی‌ها کارشناس و پژوهشگر اعتیاد علل اعتیاد در بین شاغلین را استرس، فشار زیاد کار و زیاد بودن تعداد معتادین در محیط بیان کرد و گفت: باید با توجه با حساسیت‌های شغلی و دادن فرصت با آن‌ها برخورد کرد.

وی علت ۳۰ درصد از سوانح در محل کار و پایین آمدن ۵۰ درصد از بهره‌وری کار را اعتیاد عنوان کرد.

نارنجی‌ها خاطرنشان کرد: آموزش به کارکنان، تست تصادفی و مشاوره می‌تواند راه‌حل مناسبی برای پیشگیری از اعتیاد باشد.

در پایان از واحدهای صنعتی فعال در بحث پیشگری از اعتیاد تقدیر شد.

انتهای پیام/۷۲۳۱/پ۱/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار