شناسایی ۱۶ منطقه آسیب‌پذیر در استان/ بودجه فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی ناچیز است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 166897
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۳:۵۴
مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی قزوین عنوان کرد
شاخص : مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه 16 منطقه آسیب پذیر در استان قزوین شناسایی شده است، افزود: قزوین رتبه اول در شناسایی مناطق آسیب‌پذیر را در کشور کسب کرده‌ است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت الاسلام علی نعمت الهی مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین در نشست خبری که پیش از ظهر امروز با حضور اصحاب رسانه در سالن اجتماعات این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: این سازمان بنا بر ابتکار عمل بنیانگذار جمهوری اسلامی به عنوان یک نهاد فرهنگی و دینی برای خدمت رسانی به مردم تاسیس شده است.

وی افزود: در دوران پیش از انقلاب شرایط فرهنگی ویژه‌ای را تجربه کرده بودیم و پس از انقلاب فصل جدیدی از زایش و پویش فرهنگی نیازمند برنامه‌ریزی و مدیریت مسائل فرهنگی در یک بستر دینی بود.

این مسوول با اشاره به وظایف دولت‌ها در امور فرهنگی ابراز کرد: آگاه‌سازی در حوزه‌های مختلف اجتماعی و فرهنگی یکی از مهمترین مولفه‌های وظایف دولت‌ها است.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه در تاریخ همواره موضوعات فرهنگی مهمترین و اصلی‌ترین دغدغه جوامع بشری بوده ‍‌است، افزود: نیازسنجی و هشدار در حوزه فرهنگی با همکاری نهاد‌های فرهنگی لازم است.

وی تشریح کرد: سیاست، اقتصاد و فرهنگ به عنوان ارکان اصلی جوامع بشری با یکدیگر هم ‌افزایی دارند و اگرچالش‌های موجود در حوزه اقتصاد مرتفع شود مسائل فرهنگی و هنری هم با موانع و مشکلات کمتری مواجهه خواهند شد.

این مسوول با بیان اینکه ماموریت اصلی سازمان تبلیغات اسلامی ، تبلیغ دین است، اضافه کرد: این سازمان در حوزه آموزش قرآن و معارف قرآنی ، حوزه هنری از جمله تئاتر، سینما ، داستان دفاع مقدس و مدیریت هیئت‌های مذهبی و مداحان استان فعالیت‌هایی را به انجام رسانده است.

نعمت الهی بیان کرد: ۲ هزار هیئت مذهبی و یک هزار و ۵۰۰ مداح در استان قزوین فعال هستند و همچنین ۹۰ خانه عالم در زمینه آموزش مسائل دینی و فرهنگی در استان فعالیت می‌کنند.

وی تشریح کرد: حوزه پیام رسانی دارای ۵ رکن است که برای تاثیرگزاری یک پیام نیاز به شناخت لازم از سلیقه و سن مخاطب برای دریافت نتیجه مطلوب وجود دارد.

این مسوول عنوان کرد: یکی از ضعف‌های موجود در حوزه تبلیغات اسلامی مربوط به عدم شناخت مخاطب و یک نسخه واحد برای تمامی اقشار است.

وی ادامه داد: امروزه عصر اطلاع رسانی و انفجار اطلاعات است لذا باید علاوه بر تبلیغ چهره به چهره از پتانسیل‌های موجود در فضای مجازی هم به منظور پیام‌رسانی استفاده شود.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان عنوان کرد: رسانه‎‌ها می توانند در امر تبلیغ، تاثیرگذار و نقش‌آفرین باشند زیرا در حال حاضر با نسلی پرسشگر، بی‌تجربه و تحت تاثیر فضای مجازی مواجه هستیم که باید پاسخگوی آن‌ها باشیم.

وی با بیان اینکه بودجه فرهنگی سازمان تبلیغات بسیار ناچیز است، افزود: مجموع اعتبارات سالانه این سازمان یک میلیارد تومان است که از  ۴۰۰ میلیون تومان استانی و ۶۰۰ میلیون تومان کشوری می‌باشد.

وی افزود: از اعتبارات تخصیص یافته به سازمان تبلیغات اسلامی که از این میزان ۴۰۰ میلیون برای حقوق روحانیون مستقر و ۲۰۰ میلیون برای حوزه قرآنی هزینه‌ می‌شود.

این مسوول تصریح کرد: نظارت، هدایت و حمایت از هیئت‌های مذهبی و مداحان  توسط سازمان تبلیغات به منظور جلوگیری از برخی از مشکلات صورت می‌گیرد و این هیئات برای تایید صلاحیت توسط دستگاه‌های امنیتی و نظارتی مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی قزوین با اشاره به وجود ۲۳۰ کانون فرهنگی و ۱۶ منطقه آسیب پذیر در استان قزوین، بیان کرد: قزوین رتبه اول در طرح رسیدگی به مناطق آسیب‌پذیر را در کشور کسب کرده است.

وی اضافه کرد: این مناطق از لحاظ آسیب‌های اجتماعی همچون طلاق، اعتیاد، فساد و فحشا، سکونت‌گاه‌های غیررسمی و حاشیه‌نشینی مورد بررسی قرار گرفته است و در این راستا ۲۳۰ معتاد به کنگره ۶۰ و کمپ‌های ترک اعتیاد معرفی شده‌اند.

این مسوول در پایان تاکید کرد: ۲۰۰خانه قرآن در سراسر استان وجود دارد که مورد حمایت‌های نرم افزاری و سخت افزاری توسط سازمان قرار می گیرند و همچنین برای افزایش سطح مبلغین و موسسات آموزشی اردوهای سالانه و کلاس‌های هفتگی تشکیل می دهیم.

انتهای پیام/۱۰۰۷

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار