شناسایی ۳۰ روستای سیل خیز و رانشی در سطح استان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 187165
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۳:۱۶
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین خبر داد:
شاخص : مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین گفت: 30روستا به عنوان مناطق سیل خیز و رانشی در سطح استان شناسایی شده که نیازمند اعتبار است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، اصغر گونجی در نشست خبری با اصحاب رسانه که ظهر امروز به مناسبت سالگرد تاسیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در سالن جلسات این سازمان برگزار شد، اظهار کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی (ره) در ۲۱ فرودین سال ۵۸ تاسیس شد و به ارائه  خدمات در حوزه‌های  بازسازی ، مسکن و عمران روستایی و معاونت شهری می‌پردازد.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در حوزه‌های تولید مسکن در روستاها، اجرای طرح هادی، تملک و تفکیک زمین به روستاییان، ارائه اسناد به واحدهای روستایی، بازسازی و نوسازی مناطق آسیب دیده درحوادث غیرمترقبه طبیعی، صدور پروانه، تسهیلات تعمیرات مسکن و ایجاد تشکیلات نظام فنی روستایی با همکاری نظام مهندسی و سازمان راه و شهرسازی فعالیت دارد.

وی بیان کرد: اعتبارات مصوب بنیاد مسکن استان قزوین در سال گذشته ۳۹میلیارد تومان بود که بالغ بر ۳۴ میلیارد تومان از محل قیر رایگان و اعتبارات استانی و ملی ابلاغ شد.

این مسئول خاطرنشان کرد: ۱۷۰ روستا جهت اجرای طرح هادی و آسفالت را در دستور کار قرار دادیم که از این تعداد ۱۱۵روستا برای آسفالته شدن و مابقی جهت طرح هادی، جدول‌گذاری و سنگفرش که با هماهنگی با دهیاری‌ها و بخشداری انجام می‌شود.

گونجی با اشاره به اینکه ۸۴۳ روستا در سطح استان قزوین وجود دارد، ابراز کرد: تاکنون ۳۸۶ طرح هادی در سطح روستاهای استان انجام شده که از این تعداد ۶۵ روستا خاتمه یافته و مابقی نیمه کاره و در حال اجراست .

صدور بیش از ۶۰ هزار سند در حوزه بنیاد مسکن

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین با بیان اینکه تاکنون ۶۳ هزار و ۶۰۰ جلد سند در حوزه بنیاد مسکن صادر شده است، گفت: از سال ۸۳ تاکنون برای  ۵۶ هزار و ۵۰۰واحد روستایی  و همچنین  ۶ هزار و ۱۰۰ واحد شهری در شهرستان‌های زیر ۲۵ هزار جمعیت با همکاری ثبت اسناد استان سند صادر شده است.

وی ادامه داد: طی سال‌های ۹۴ تا ۹۶ عملیات آسفالت  ۱۹۶ روستا از محل قیر رایگان انجام شد و در سال جاری نیز ۴۵۰ هزار متر مربع را جهت آسفالت راه‌های روستایی در دست اقدام داریم .

۵۰ درصد از واحدهای روستایی استان نیازمند بازسازی هستند

این مسئول با اشاره به طرح بهسازی مسکن روستایی گفت: از ۹۴ هزار واحد مسکونی در سطح استان ۴۷ هزار واحد مسکونی در سطح روستاها بهسازی و بازسازی شده‌اند که می‌توان گفت تقریبا ۵۰ درصد واحدهای استان بهسازی و ۵۰ درصد مابقی به بازسازی نیاز دارند.

گونجی ابراز کرد: استان قزوین به عنوان استان معین در زلزله کرمانشاه در شهرستان گیلان غرب با ۲۰۹ روستا و محدوده دو شهر، ۴ هزار واحد احداثی و ۱۱ هزار واحد تعمیری را بر عهده داشت که کار واحدهای تعمیری به اتمام رسیده و تسهیلات آن پرداخت شده است.

وی ادامه داد: از واحدهای احداثی ۳ هزار و ۴۰۰ واحد تا اجرای سقف به اتمام رسیده و ۴۰۰ واحد نیز در مرحله اجرا قرار دارد  و ۲ هزار و ۸۰۰ واحد نیز به بهره برداری رسیده است.

این مسئول بیان کرد: در بحث مسکن شهری خود مالکی و مسکن مهر را در شهرهای زیر ۲۵ هزار جمعیت تاکنون ۵ هزار و ۴۵۶ واحد به اتمام رسیده است.

گونجی با بیان اینکه طی سال جاری در بحث احداث مسکن برای اقشار کم درآمد ۲۸۰ واحد در سطح استان را در دستور کار قرار داریم، اذعان داشت: طی سنوات گذشته در بحث احداث مسکن برای اقشار کم درآمد ۳۱۸ واحد را داشتیم و همچنین در سال گذشته ۱۷۰ واحد در دست اجرا بود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین خاطرنشان کرد: از سال ۷۹ تاکنون تعداد ۱۵هزار و ۷۲مورد وام قرض‌الحسنه روستایی در بخش ودیعه مسکن  به میزان ۳تا ۵ میلیون تومان به افراد متقاضی پرداخت شده است.

وی با اشاره به فعالیت بنیاد مسکن جهت کمک به سیل زدگان استان لرستان افزود: دو شهر پلدختر و معمولان بیشترین خسارت را داشتند و همچنین در حوزه نورآباد به علت طغیان رودخانه آب گرفتگی و نفوذ گل و لای در منازل را داشته است.

هزار و ۴۵۰ واحد احداثی و ۲۸۰ واحد تعمیری در  لرستان تحت پوشش بنیاد مسکن قزوین قرار دارند

این مسئول بیان کرد: پس از وقوع سیل در لرستان تیم‌های ارزیاب بنیاد مسکن از ۱۲ فروردین در شهرستان دلفان و نورآباد مستقر شدند تا خسارات ناشی از سیل را در ۲ شهر و ۴۴۳ روستا ارزیابی کنند.

گونجی با بیان اینکه حدود ۶۵ نیرو به لرستان اعزام شده‌اند، ابراز کرد: ۲۵ دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین،  ۳۰ نیروی ارزیاب به مدت ۸ تا ۱۰ ماه در  نورآباد لرستان مستقر خواهند بود.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین خاطرنشان کرد: تعداد یک هزار و ۴۵۰ واحد احداثی و ۲۸۰ واحد تعمیری در مناطق سیل زده  تحت پوشش بازسازی بنیاد مسکن قزوین قرار گرفته است.

وی ابراز کرد: ۳۰روستا به عنوان مناطق سیل خیز و رانشی در سطح استان شناسایی شده که نیازمند اعتبار است.

این مسئول در انتها گفت: به منظور حفظ بافت سنتی در روستاها تاکنون ۵۴ طرح به اثبات رسیده است؛ در این راستا فعالیت‌هایی هم صورت گرفته و وام بلاعوض به میزان ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده بود که این امر نیاز به فرهنگسازی دارد.

انتهای پیام/۱۰۰۳

 

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار