شهروندان از خرید و فروش پرندگان بومی خودداری کنند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 174882
تاریخ انتشار: ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۲:۱۳
سرپرست دامپزشکی شهرستان بوئین زهرا:
شاخص : سرپرست دامپزشکی شهرستان بوئین زهرا گفت: دامپزشکی بوئین زهرا در خصوص خرید و فروش پرندگان بومی و محلی هشدار داد.

دکتر یوسفی سرپرست دامپزشکی شهرستان بوئین زهرا در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص ،اظهار کرد: با توجه به اهمیت استراتژیک آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و نیز نقش طیور زنده و طیور بومی در اشاعه آن، از عموم مردم  به خصوص مرغداران خواست از خرید و فروش مرغ زنده جداً خوداری کنند.

وی با تأکید بر اینکه آنفلوانزای فوق حاد‌پرندگان بیماری مشترک بین پرندگان و انسان است، افزود: بیماری آنفلوانزای فوق حاد در پرندگان، معمولا با تلفات‌ ناگهانی بدون علائم بالینی و یا با علائم بالینی شامل بی اشتهایی، کاهش تخم گذاری، اسهال، افسردگی، علائم‌تنفسی، کبودی تاج و ریش و خونریزی‌های کوچک روی سطوح سروزی بدن همراه است.

سرپرست دامپزشکی بوئین زهرا تصریح کرد: تلفات ناشی از این بیماری تا ۱۰۰درصد نیز ممکن است، لذا جهت مقابله با این بیماری رعایت دقیق موارد اعلام شده از سوی سازمان دامپزشکی و ضوابط امنیت زیستی ضروری بوده که در صورت عدم رعایت آن خسارات و ضررهای جبران ناپذیری به صنعت طیور کشور وارد خواهد شد.

وی در پایان با بیان اینکه مرغداران باید طیور مورد نیاز را از مراکز مورد تائید دامپزشکی تهیه کنند، از عموم پرورش دهندگان طیور درخواست کرد: هرگونه تلفات غیرعادی را به اداره دامپزشکی شهرستان به شماره ۳۴۲۲۲۴۹۰-۰۲۸ اطلاع رسانی کنند.

انتهای پیام /۹۰۰/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار