شهروندان از خرید گوشت چرخ کرده آماده در قصابی‌ها پرهیز کنند
کد خبر: 111303
تاریخ انتشار: ۱ شهریور ۱۳۹۵ - ۱:۱۷
شاخص : آبیک- رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک گفت: عرضه گوشت چرخ کرده از قبل آماده شده در قصابی ها ممنوع است و گوشت باید در حضور مشتری چرخ شود.

 به گزارش شاخص نیوز؛ مرتضی یعقوبی اظهار کرد: رعایت ضوابط بهداشتی در نگهداری گوشت چرخ کرده به دلیل تماس بیشتر و مستقیم با دست و همچنین چرخ گوشت و سایر لوازم قصابی، به دلیل فساد پذیری از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی در رابطه با ویژگی‌های گوشت سالم و بهداشتی اظهارکرد: گوشت قرمز تازه باید دارای رنگ و رطوبت طبیعی و عاری از هرگونه تورم، خون‌مردگی، تغییر رنگ و ذرات خارجی باشد، گوشت باید دارای قوام سفت بوده و نباید لزج، خشک یا چروکیده باشد و هرگونه تغییر رنگ گوشت قرمز به سبز، قهوه‌ای و خاکستری یا ایجاد یک لایه لزج و چسبناک و استشمام بوی غیرطبیعی از علائم بارز و اصلی فساد گوشت است.

یعقوبی اظهارکرد: عرضه گوشت چرخ کرده از قبل آماده شده در قصابی ها ممنوع است و گوشت صرفاً باید در حضور مشتری چرخ شود ضمنا فروش گوشت قرمز تازه که در بیرون یخچال قصابی‌ها نگهداری می‌شوند، به دلیل امکان جذب حشرات و آلودگیهای محیط غیر مجاز بوده  و لازم است گوشت تازه در یخچال فروشگاه نگهداری شود.

وی همچنین  ادامه داد: کسانی که قصد استفاده از گوشت چرخی را دارند، باید گوشت را به صورت تازه به تازه چرخ کنند و حداکثر تا ۳ روز آن را داخل یخچال بگذارند اگر هم امکان چرخ کردن مداوم گوشت تازه برایشان وجود ندارد، می توانند گوشت قرمز فریز شده شان را در صورت نیاز از فریزر خارج و چرخ و استفاده کنند.

یعقوبی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه نظارت بهداشتی بر گوشت قرمز و سایر فرآورده‌های خام دامی همچون مرغ، ماهی، میگو، شیر، عسل، تخم‌مرغ، آلایش‌های خوراکی و … صرفاً از وظایف دامپزشکی است، ضرورت دارد هرگونه تخلف احتمالی در عرضه این موارد از طریق شماره ۴ رقمی ۱۵۱۲ ویا سامانه پیامکی ۵۰۰۰۱۵۱۲ به اداره دامپزشکی شهرستان آبیک اعلام شود.

منبع: خبرگزاری مهر 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار