شهروندان ماهی قرمز را تنها از مراکز مجاز بخرند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 160037
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸
مدیرکل دامپزشکی استان قزوین:
شاخص : مدیرکل دامپزشکی استان قزوین گفت‌: از کلیه شهروندان تقاضا می‌شود ماهی مورد نیاز خود را از مراکز بهداشتی خریداری نمایند.

سید بهمن نقیبی مدیرکل دامپزشکی استان قزوین در خصوص سلامت و بهداشت ماهی قرمز در گفت‌وگو باخبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: با توجه به در پیش بودن سال نو و نیاز به خرید ماهی قرمز برای سفره های هفت سین، اداره کل دامپزشکی استان قزوین اقداماتی را در دستور کار خو.د قرار داده است.

وی افزود: تمهیداتی از  قبیل نمونه برداری ، تحویل ماده ضدعفونی رایگان و آزمایشات لازم قبل از حمل اینگونه ماهیان به مراکز عرضه ، صدور مجوز حمل و کنترل حمل و نقل در مراکز قرنطینه ای و بهداشتی از اقداماتی است که دامپزشکی قزوین انجام می‌دهد.

این مسوول خاطرنشان کرد: در این راستا دامپزشکی از همکاری سایر نهادها و ارگان های ذیربط در جهت کنترل حمل و نقل و عرضه بهداشتی ماهیان قرمز استفاده می نماید.

نقیبی تصریح کرد: بیماری های مشترک بین ماهیان زینتی و انسان ، محدود است و تاکنون گزارشی خاصی مبنی بر بیماری های مثبت با مخزن ماهیان زینتی در انسان از طریق مراجع علمی ارائه نشده است .

وی افزود: با این وجود اکثر باکتری های انتروباکتریاسه ، پسودوموناس ، ادواردزیلا ، ویبریو ، استرپتوکوکوک و مایکوباکتریوم با عامل M. fortuitum. M . marinum   )  ) را می توان از بیماری های مشترک طبقه بندی کرد که احتمال بروز بیماری از آنها در شرایط خاص و در اهمیت راه های انتقال خوراکی در این بیماری‌ها که عملاً در ماهیان زینتی احتمال آن محدود است.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین بیان کرد: با انجام اقدامات پیشگیرانه در اکثر موارد می‌توان از بروز بیماری جلوگیری بعمل آورد و به همین منظور از کلیه هموطنان تقاضا می شود ماهی مورد نیاز خود را از مراکز بهداشتی خریداری نمایند .

وی در انتها اضافه کرد:  از دست زدن به ماهیان و عدم دستمالی چشم ( به ویژه کودکان ) ، صورت و دهان بعد از کار با آکواریوم یا ظرف نگهداری ماهی جدا خودداری شود و در صورت بروز هر نوع علائم و ناراحتی های جلدی ، به پزشک مراجعه نمایید.

انتهای پیام/۱۳۰۰/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار