مجلس شورای اسلامی بدون شورای نگهبان عملا معنایی نخواهد داشت
کد خبر: 107791
تاریخ انتشار: ۲۶ تیر ۱۳۹۵ - ۸:۴۳
رییس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان قزوین:
شاخص : رییس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان قزوین گفت:شورای نگهبان در تایید صلاحیت‌ها نگاه حزبی و سیاسی ندارد بلکه بر اساس محتوای پرونده‌های افراد و نتایج تحقیقات انجام‌شده تصمیم می‌گیرد.

حجت‌الاسلام علی قابل رییس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان استان قزوین درگفتگوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی شاخص‌نیوز با اشاره به ۲۶ تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان اظهار کرد: شورای نگهبان یکی از ارکان مهم نظام جمهوری اسلامی است که امام خمینی (ره) در اوایل پیروزی انقلاب دستور تشکیل آن را صادر کردند.

وی با بیان اینکه شورای نگهبان از ۶ فقیه و ۶حقوق‌دان تشکیل شده است، افزود: ۲۰ اصل از قانون اساسی به ساختار، وظایف و تشکیل شورای نگهبان پرداخته است.

رییس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان قزوین ابراز کرد: تطبیق قوانین مجلس، اساسنامه‌ها و مرامنامه‌هایی که در داخل نظام تعیین می‌شوند با قانون اساسی و شرع مقدس اسلام، از وظایف اصلی شورای نگهبان است.

قابل در ادامه گفت: مجلس شورای اسلامی بدون نظارت و وجود شورای نگهبان عملا معنا نخواهد داشت، همچنین این نهاد بر روابط با دیگر کشورهای خارجی نیز نظارت دارد.

این مسوول با اشاره به مسوولیت‌های خطیر شورای نگهبان در انتخابات کشور «مجلس شورای اسلامی، ریاست جمهوری و خبرگان رهبری» به عنوان وظیفه مهم دیگر این نهاد، خاطرنشان کرد: این نهاد در سال گذشته ۲ انتخابات « مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری» را پشت سر گذاشت.

شورای نگهبان در تایید صلاحیت‌ها نگاه حزبی و سیاسی ندارد

وی با بیان اینکه این نهاد فقط بر کیفیت و سلامت انتخابات نظارت دارد،  تاکید کرد: شورای نگهبان در این بررسی‌ها نگاه حزبی و سیاسی ندارد بلکه بر اساس محتوای پرونده‌های افراد و نتایج تحقیقات تصمیم می‌گیرد.

رییس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان قزوین اذعان داشت: متاسفانه در مواقعی مانند انتخابات سال گذشته، تعداد افراد با نقاط منفی در سوابق‌شان زیاد دیده می‌شد و این مسئله موجب بیرون رفتن آن‌ها از میدان رقابت شد، عده‌ای شورای نگهبان را متهم به برخورد سلیقه‌ای و به دور از قانون می‌کنند.

این مسوول تصریح کرد: ما در بررسی‌های خود هیچ فرقی بین اصولگرا و اصلاح طلب قائل نمی‌شویم اما می‌بینیم آقایان اصلاح طلب جنجال به پا می‌کنند که در صلاحیت‌ها جناحی برخورد شده در حالی که در عمل و واقعیت اینگونه نیست.

رییس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان قزوین بیان کرد: سو استفاده‌های مالی، اعتیاد، مسائل اخلاقی، عبور از خط قرمزهای نظام و سابقه حضور در جریان فتنه از دلایل رد صلاحیت افراد بوده است.

افزایش ۷۱ درصدی داوطلبان استان قزوین در انتخابات مجلس دهم

قابل یادآور شد: در انتخابات مجلس نهم در کل کشور، ۵ هزار و ۳۸۲ داوطلب حضور داشتند و این تعداد در مجلس دهم به ۱۲هزار و ۶۹ نفر رسید که نسبت به دوره قبل ۱۲۴درصد رشد داشته است.

وی تشریح کرد: شورای نگهبان باید سوابق داوطلبین را از ۴ کانال رسمی کشور یعنی ثبت احوال، پلیس بین‌الملل، دستگاه قضایی و اداره اطلاعات کشور بررسی کند.

این مسوول اضافه کرد: گاهی این مراکز در خصوص سوابق افراد سکوت می‌کنند که در این صورت شورای نگهبان و وزارت کشور مستقیما وارد عمل می‌شوند.

رییس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان قزوین ادامه داد: در انتخابات اسفند ۹۴ با همین مشکل مواجه بودیم که در خصوص عده‌ای از داوطلبین شخصا به تحقیق، بررسی و شناخت افراد پرداختیم.

قابل خاطرنشان کرد: استان قزوین ۸۱ داوطلب در انتخابات دوره نهم مجلس شورای اسلامی و ۱۵۲ نفر یعنی ۲ برابر دوره قبل و با افزایش ۷۱ درصدی مواجه بوده است.

رئیس دفتر نظارت و بازرسی شورای نگهبان قزوین در پایان افزود: در مجلس نهم ۴۸ نفر تعیین صلاحیت شدند که ۴ نفر خانم و ۷۷ نفر آقا بودند و در مجلس دهم ۷۷ نفر تعیین صلاحیت شده که متشکل از ۲۳ خانم و ۱۲۹ آقا بوده است.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار