شکایت عوامل «رستاخیز» از وزارت ارشاد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 64647
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۳
شاخص : احمدرضا درویش کارگردان «رستاخیز» در آخرین تلاش برای اکران مجدد فیلمش دعوا را به قضاوت مراجع قضایی کشانده است و نسبت به برخورد سازمان سینمایی با «رستاخیز» به دیوان عدالت اداری شکایت کرده است.

به گزارش سرویس فرهنگی شاخص، «رستاخیز» فیلمی به کارگردانی احمدرضا درویش است که می‌خواست وارد صحرای کربلا شود تا وقایع عاشورا را تصویر کند و برای اولین بار چهره بازیگران نقش حضرت ابوالفضل العباس(ع) و تعداد دیگری از اهل بیت امام‌حسین(ع) را نمایش دهد.

این فیلم در نسخه‌ای ۲۱۰ دقیقه ای در جشنواره سی و دوم فیلم فجر رونمایی شد. اما «رستاخیز» بزرگترین ضربه‌اش را از جشنواره فیلم فجری خورد که اتفاقا بیشترین جوایز را از آن دریافت کرد.

از همان روز اکران جشنواره، نقد به ساختار و روایت فیلم شروع شد. زمزمه های نقد به فرم فیلم، از رسانه‌ها به بیرون از کاخ جشنواره کشید و کسانی هم که فیلم را ندیده بودند شروع به نقد فیلم کردند.

نقدهایی که به نسخه ۲۱۰ دقیقه «رستاخیز» می شد، سازندگان را مجبور به سکوت در مقابل موضع‌گیری‌ها کرد. اما تلاش برای نشاندن «رستاخیز» بر پرده سینما یک سال بعد شروع شد. باغ موزه دفاع مقدس میزبان مراسم افتتاحیه «رستاخیز» شد. درحاشیه این مراسم احمدرضا درویش در جمع خبرنگاران گفت که فیلم را بنا به نظر مراجع و علما ۴۰ دقیقه کوتاه و عمده انتقاداتی که به فیلم وارد شده را اصلاح کرده‌ است. درویش همچنین اذعان داشت که از تدوین جدید فیلمش راضی است.

بنا شد «رستاخیز» روز چهارشنبه ۲۴ تیرماه ۹۴ اکران عمومی اش را شروع کند. ولی بار دیگر قصه‌ی اکران این فیلم جور دیگر رغم خورد. گویا قرار نبود حواشی دست از سر «رستاخیز» بردارند.

فیلم فقط در چند سانس نمایش محدود بر پرده سینماهای تهران نشست و اما بعد؛

«اکران فیلم”رستاخیز” تا تأمین نظر برخی از مراجع بزرگوار تقلید به تعویق می‌افتد» این آخرین بند از اطلاعیه‌ی سازمان سینمایی در مورد وضعیت اکران این فیلم است. اطلاعیه ای که همچنان فصل الخطاب تصمیم‌گیری در مورد «رستاخیز» شده است.

احمدرضا درویش در اولین واکنش به این اقدام سازمان سینمایی و طی مصاحبه ای با تسنیم گفت: این فیلم تمامی مراحل قانونی در دریافت پروانه نمایش، حواله اکران و… را هم طی کرده بود و امروز به نمایش عمومی درآمد. اما با همه این اوصاف امروز به‌یک‌باره مطلع شدیم که اکران آن متوقف شده است. گفته شده که آقایان مسئول در وزارت ارشاد و سازمان سینمایی ملاحظات و مصالحی مدنظر داشتند که این تصمیم را گرفتند.

کارگردان «رستاخیز» در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: سخنان آقای دکتر ایوبی، رئیس سازمان سینمایی در روزهای گذشته این طور نشان می‌داد که ایشان با اکران این فیلم در سینماها موافق هستند. ایشان هم بر این نکته تأکید داشتند که این فیلم زیر نظر مراجع ساخته شده است و پروانه نمایش آن قانونی است و بر این اساس قرار شد که فیلم امروز به نمایش گذاشته شود اما با این اتفاق به نظر می‌رسد که با رویکرد متفاوتی از جانب آقایان مسئول در مواجهه با این فیلم روبه‌رو شده‌ایم.

وی با بیان اینکه “برای ما جای سؤال است که شیوه مواجهه آتی ارشاد با این فیلم چگونه خواهد بود” گفت: به هر حال این تصمیم ابعاد فرهنگی ــ اجتماعی دارد و تأثیراتی هم بر اکران بین‌المللی فیلم خواهد داشت. امیدوارم که این دوستان نسبت به این مسائل نیز ملاحظاتی را لحاظ کرده باشند و تمهیداتی را برای آن در نظر گرفته باشند و توجیهی برای این تصمیم باشد.

در فاصله ۲۴ تیرماه تا یک هفته بعد از آن، اهالی سینما و رسانه ضمن حمایت از اکران «رستاخیز»؛ از سازمان سینمایی خواستند که پای پروانه نمایش این فیلم بایستد. حتی شنیده شده است تعدادی از اهالی سینما در دیداری با رئیس سازمان سینمایی حرفهای جدی زدند و کار به تهدید سازمان سینمایی هم کشیده است و درویش هم این جلسه را با قهر ترک کرده است.

سی ام تیرماه علیقلی‌زاده تهیه‌کننده «رستاخیز» با ارسال نامه‌ای به دفتر رئیس‌جمهور از رفتار سازمان سینمایی نسبت به اکران این فیلم گلایه کرد و از حسن روحانی خواست که در مورد اکران «رستاخیز» تصمیم‌گیری کند. نامه ای که به قول حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنان بی پاسخ مانده است.

در این نامه که به امضا سازندگان «رستاخیز» رسیده است آمده که: «اقدام تأسف‌بار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در توقف اکران عمومی فیلم سینمایی «رستاخیز»، موجب حیرت و پرسش‌های فراوان درخصوص این اقدام مغایر با تدبیر و روندهای قانونی، حقوقی و شرعی گردیده و دامنه آن در افکار عمومی داخلی و خارجی در حال گسترده شدن است.

در بخش دیگر این نامه آمده است: «یقیناً مقام محترم ریاست جمهور که مسئولیت حفظ و صیانت از اجرای قانون اساسی (این میثاق گران‌سنگ انقلاب اسلامی) را به‌عهده دارند و تربیت یافته مکتب اهل بیت(ع) و ملبس به جامه مقدس فقاهت و شریعت محمدی(ص) هستند، نسبت به این تصمیم خسارت‌بار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی رسیدگی عاجل خواهند کرد.»

بی جواب ماندن نامه از طرف رئیس جمهور، تنها گوشه‌ای از تلاشهای بی سرانجام «رستاخیز»ی‌ها برای اکران این فیلم است.

تلاشهای بی ثمری که وضعیت اکران فیلم را بغرنج تر کرده است. درویش در آخرین تلاش برای اکران مجدد «رستاخیز» دعوا را به قضاوت مراجع قضایی کشانده است. او نسبت به برخورد سازمان سینمایی با «رستاخیز» به دیوان عدالت اداری شکایت کرده است. شکایتی که همچنان پرونده رستاخیز را باز نگه می‌دارد و احمدرضا براتی مشاور حقوقی سازمان سینمایی در حال پیگیری این شکایت است.

درویش و تیم تولید «رستاخیز» تصمیم جدی گرفتند که فیلم را نمایش دهند.همه منتظرند تا ببینند درویش در دوئلش با سازمان سینمایی پیروز خواهد شد یا نه؟

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

منبع: تسنیم

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار