شکست مفتضحانه عربستان سعودی در جنگ ۲۷ روزه علیه مردم یمن - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 56282
تاریخ انتشار: ۲ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۹
شاخص : تجاوز جنگنده‌های ائتلاف عربستان به مناطق مختلف یمن که از 26 مارس آغاز شده بود، شمار قابل توجهی کشته و مجروح برجا گذاشت.

به گزارش سرویس سیاسی شاخص، منابع عربی شامگاه سه شنبه به نقل از  عربستان سعودی اعلام کرد که عملیات موسوم به “توفان قاطعیت” علیه یمن را متوقف کرد. عربستان مدعی شد که دلیل توقف این عملیات، “تحقق اهداف” تعیین شده است.

ائتلاف عربستان همچنین اعلام کرد که عملیات جدیدی را تحت عنوان “بازگرداندن امید” آغاز می کند. سخنگوی نظامی ائتلاف عربستان همچنین مدعی شد که عملیات توفان قاطعیت با درخواست دولت یمن آغاز و متوقف شد.

عربستان سعودی در آغاز این عملیات برای توجیه حملات هوایی به مناطق مسکونی یمن، ادعا کرده بود که به درخواست “عبد ربه منصور هادی” رئیس جمهور مستعفی یمن، این حملات را آغاز کرده است. هادی که دوران ریاست جمهوری موقت وی تمام شده بود، پیش از آغاز این حملات استعفا کرد و به ریاض گریخت.

اعلام توقف عملیات “توفان قاطعیت” درحالی است که چند ساعت پیش “متعب بن عبدالله” وزیر گارد ملی عربستان از فرمان “سلمان بن عبدالعزیز” پادشاه این کشور برای مشارکت نیروهای گارد ملی در این عملیات خبرداده و از این موضوع ابراز خرسندی کرده بود.

تجاوز جنگنده‌های ائتلاف عربستان به مناطق مختلف یمن که از ۲۶ مارس آغاز شده بود، شمار قابل توجهی کشته و مجروح برجا گذاشت. گزارشهای بین المللی حاکی است که در این حملات تجاوزکارانه حدود ۹۵۰ نفر کشته و سه هزار و ۵۰۰ نفر مجروح شده اند.

این آمار شامل قربانیانی که اجساد آنان به بیمارستانها نرسیده است، نمی شود.

از سوی دیگر منابع یمنی اعلام کردند که طی حملات ۲ روز گذشته جنگنده های ائتلاف عربستان به مناطق مختلف این کشور، ۹۸ نفر کشته و ۹۴۶ نفر مجروح شدند.

در حمله دیروز به صنعا، حدود ۵۰ تن کشته شدند. وزارت دفاع یمن همچنین از کشته شدن ۱۴ نفر در جریان بمباران یک بازار و یک شهرک مسکونی در منطقه “حرض” در شمال یمن خبر داد.

به دلیل هدف قرار گرفتن مناطق مسکونی و تأسیسات شهری و زیرساختها در این حملات تجاوزکارانه، شمار قابل توجهی از این قربانیان زن و یا کودک هستند.
اندکی پس از صدور بیانیه وزارت دفاع عربستان، جنبش انصارالله از آمادگی برای امدادرسانی به مناطق جنگ‌زده جنوبی یمن خبر داد. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان نیز توقف حملات عربستان به یمن را تحولی مثبت ارزیابی کرد. قطر و کاخ سفید نیز از پایان عملیات ائتلاف موسوم به عربی در یمن استقبال کردند.

تشکر رئیس جمهور فراری یمن از ائتلاف نظامی عربستان

عبدربه منصور هادی رئیس جمهور فراری یمن در سخنانی تلویزیونی در ریاض، از عربستان و ائتلاف موسوم به عربی برای آنچه حمایت از مشروعیت خود خواند تشکر کرد.

وی در این سخنان که در ساعات ابتدایی صبح امروز پخش شد گفت: به نمایندگی از ملت یمن صمیمانه ترین تشکرها را از برادران عرب و مسلمان مان در ائتلاف حمایت از مشروعیت یمن انجام می دهم.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار