شیعه حقیقی کسی است که موجب زینت امام باشد/ پرهیز مسئولین از افراط و تفریط - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 65711
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۵
معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین:
شاخص : معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین گفت: یکی از فلسفه‌های بعثت پیامبر اکرم(ص) نجات مردم از غلو و خرافات است؛ مسئولین باید به نشر حقایق پرداخته و از افراط و تفریط دوری کنند.

حضرت‌ امام‌ جعفر صادق‌ علیه‌ السلام‌ رئیس‌ مذهب‌ جعفرى‌ ( شیعه‌ ) در روز ۱۷ربیع‌ الاول‌ سال‌ ۸۳ هجرى‌ چشم‌ به‌ جهان‌ گشود .

پدرش‌ امام‌ محمد باقر ( ع‌ ) و مادرش‌ “ام‌ فروه‌” دختر قاسم‌ بن‌ محمد بن‌ ابى‌ بکر مى‌باشد.

کنیه‌ آن‌ حضرت‌ : “ابو عبدالله‌” و لقبش‌ “صادق‌” است‌. حضرت‌ صادق‌ تا سن‌ ۱۲ سالگى‌ معاصر جد گرامیش‌ حضرت‌ سجاد بود و به طور یقین تربیت اولیه‌ او تحت‌ نظر آن‌ بزرگوار صورت‌ گرفته‌ و امام‌ (ع‌) از خرمن‌ دانش‌ جدش‌ خوشه‌چینى‌ کرده‌ است‌ .

صرف‌ نظر از جنبه‌ الهى‌ و افاضات‌ رحمانى‌ که‌ هر امامى‌ آن‌ را دار مى‌باشد، بهره‌مندى‌ از محضر پدر و جد بزرگوارش‌ موجب‌ شد که‌‌آن‌ حضرت‌ با استعداد ذاتى‌ و شم‌ علمى‌ و ذکاوت‌ بسیار، به‌ حد کمال‌ علم‌ و ادب‌ رسید و در عصر خود بزرگترین‌ قهرمان‌ علم‌ و دانش‌ گردید.

پس‌ از درگذشت‌ پدر بزرگوارش‌ ۳۴ سال‌ نیز دوره‌ امامت‌ او بود که‌ در این‌ مدت‌ “مکتب‌ جعفرى‌” را پایه‌ریزى‌ فرمود و موجب‌ بازسازى‌ و زنده‌ نگهداشتن‌ شریعت‌ محمدى‌ (ص‌) گردید .

زندگى‌ پر بار امام‌ جعفر صادق‌ (ع‌) مصادف‌ بود با خلافت‌ پنج‌ نفر از بنى‌امیه که‌ هر یک‌ به‌ نحوى‌ موجب‌ تألم‌ و تأثر و کدورت‌ روح‌ بلند امام‌ معصوم‌ (ع‌) را فراهم‌ مى‌کرده‌اند و دو نفر از خلفاى‌ عباسى‌ نیز در زمان‌ امام‌ (ع‌) مسند خلافت‌ را تصاحب‌ کردند و نشان‌ دادند که‌ در بیداد و ستم‌ بر امویان‌ پیشى‌ گرفته‌اند چنان‌که‌ امام‌ صادق‌ (ع‌) در ۱۰ سال‌ آخر عمر شریفش‌ در ناامنى‌ و ناراحتى‌ بیشترى‌ به‌سر مى‌برد.

حجت الاسلام عباس نظری، معاون فرهنگی و پژوهشی سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین در روز شهادت امام جعفر صادق(ع) در گفت‌وگوی اختصاصی با شاخص گفت: امام صادق(ع) ویژگی‌های بسیاری دارد که در القاب این حضرت نمایان است از جمله این القاب صابر است که تنها نشان‌دهنده یک بعد از ابعاد شخصیتی این امام بزرگوار است.
وی افزود: فقیهان و محدثان معاصر حضرت که شیعه هم نبودند امام صادق را به درستی و صداقت در نقل روایات می‌شناختند در نتیجه ایشان به لقب صادق شهرت یافته‌اند.
معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین با اشاره به حدیثی ادامه داد: امام صادق(ع) همواره روزه‌دار و ایستاده مشغول به عبادت و ذکر بوده اند و همه این‌ها تنها بخشی از صفات این حضرت است.
این مسئول در ادامه عنوان کرد: راه‌های شناخت ائمه بسیار است و یکی از این راه‌ها مطالعه تاریخ صحیح است.
وی با بیان این‌که جوانان باید شیعه واقعی باشند، اظهار کرد: برای شیعه واقعی بودن تنها لفظ کافی نیست و این عمل است که شیعه بودن را ثابت می‌کند.
معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین خاطر نشان کرد: تبعیت از امام در تمامی ابعاد فردی و اجتماعی لازمه شیعه واقعی بودن است.
این مسئول با اشاره به حدیثی درباره پیامبر و سلمان فارسی، گفت: شیعه واقعی کسی است که پایش را جای پای ائمه بگذارد.
نظری در ادامه عنوان کرد: سیره ائمه اطهار علیه السلام برای ما به عنوان منبع شناخت است.
وی با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) تاکید کرد: شیعه حقیقی کسی است که موجب زینت امام باشد.
این مسئول در پاسخ به این‌که مسئولین فرهنگی چه وظیفه‌ای در راستای امام‌شناسی در بین مردم دارند، گفت: یکی از فلسفه‌های بعثت پیامبر نجات مردم از غلو و خرافات است؛ مسئولین باید به نشر حقایق پرداخته و از افراط و تفریط دوری کنند.
معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی قزوین بیان کرد: ما باید زیبایی‌های دین و ائمه را بیان کرده و از دروغ و بیان آن‌چه که وجود خارجی ندارد خودداری کنیم.
نظری با بیان این‌که همه انسان‌ها و به‌خصوص جوانان کمال‌جو هستند، خاطر نشان کرد: برای رسیدن به کمال نیاز به الگو است و خداوند در قرآن پیامبر را به عنوان الگو معرفی کرده است.
این مسئول در پایان گفت: توصیه بنده به جوانان این است که با ائمه بیشتر آشنا شده و ارتباطشان را با ائمه زیاد کنند چراکه همان‌طور که خدا می‌فرماید نزدیکی به خدا نیاز به وسیله دارد.
انتهای پیام/۶۰۰/ت۱/و

مطالب مرتبط

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

آخرین اخبار