شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشورهای همجوار ایران - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 142123
تاریخ انتشار: ۲۸ تیر ۱۳۹۶ - ۹:۲۵
رییس دامپزشکی شهرستان قزوین خبر داد
شاخص : رییس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین از شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در گله های طیور صنعتی کشورهای همجوار ایران خبر داد.

دکتر عیسی غیاث یزدی رییس اداره دامپزشکی شهرستان قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت شاخص، اظهار کرد:ویروس عامل بیماری آنفلوانزا در طول سالیان متمادی از طریق تغییر ماهیت قادر به ادامه حیات در جانداران مختلف شده است بطوریکه این تغییر ماهیت حتی در گونه ویروسی که تنها در یک نوع موجود زنده ایجاد بیماری می نماید نیز رخ داده است.

وی افزود: ویروس عامل آنفلوآنزای طیور در  زمان حاضر تفاوت بسیار زیادی با ویروس عامل این بیماری در سال های پیش دارد و در حال حاضر واکسنی برای مقابله با سویه جدید این بیماری وجود ندارد .

این مسوول ادامه داد: علاوه بر مخاطرات بهداشتی ، رخداد آنفلوآنزا در طیور باعث خسارات فراوان اقتصادی تا حد نابودی کل گله ها می گردد لذا جلوگیری از بروز و شیوع این بیماری یکی از اهداف اصلی سازمان دامپزشکی است .

یزدی هشدار داد:متاسفانه مواردی از شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در گله های طیورصنعتی از کشورهای همجوار گزارش شده است.

وی افزود: با تلاش های مستمر و پیگیر پرسنل اداره دامپزشکی شهرستان در تمام زمینه ها اعم از مراقبت فعال واحدهای روستایی ، مکاتبات با دهیاری ها و اتحادیه مرغداران صنعتی و همچنین کشتارگاه های طیور  اطلاع رسانی و پایش به شکل منظم و دقیق انجام می گیرد که خوشبختانه منجر به کنترل این بیماری از طریق شناسایی و معدوم سازی واحدهای آلوده شده است .                                                                                          

این مسوول گفت: همکاری مناسب صاحبان مشاغل مرتبط با طیور با پرسنل اداره دامپزشکی شهرستان قزوین نتایج موفقیت آمیزی را در پی داشته است.

یزدی در پایان از عموم مردم درخواست کرد که از خرید پرندگان زینتی از پرنده فروشی های غیرمجاز جدا خودداری نموده و در صورت مشاهده هرگونه تلفات غیرعادی طیور مراتب را از طریق سامانه تلفنی ۱۵۱۲ به اداره دامپزشکی منتقل تا در اسرع وقت به موضوع رسیدگی گردد.  

انتهای پیام/ ۱۳۰۰/ د  

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار