شیوع شپش سر در مدارس قزوین همزمان با شروع فصل سرما - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 79873
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱:۴۷
هفته نامه افق آینده منتشر کرد:
شاخص : با گذشت نزدیک به دو ماه از شروع سال تحصیلی و با نزدیک شدن به فصل سرما، شاهد شیوع بیماری شپش سر در برخی مدارس قزوین هستیم

شاخص نیوز: آگاهی از علائم و نشانه های این بیماری در مهار و حذف آلودگی های آن، مؤثر بوده و شستشوی لباس و ملحفه در آب جوش، رعایت بهداشت فردی (استحمام مرتب)، شانه کردن روزانه موی سر (ترجیحاً با شانه دندانه ریز)، تمیز کردن هر روزه برس و شانه، شستشوی منظم روسری، مقنعه، کلاه و لباس ها، استفاده نکردن از وسایل شخصی دیگران و پرهیز از تماس با اشیاء و لباس های فرد آلوده، از راه های پیشگیری از آلودگی به شپش سر می باشد.

با گذشت نزدیک به دو ماه از شروع سال تحصیلی و با نزدیک شدن به فصل سرما، شاهد شیوع بیماری شپش سر در برخی مدارس قزوین هستیم. بیماری ای که در صورت عدم کنترل و رعایت بهداشت در بین دانش‌آموزان شایع ‌می شود و مشکلاتی را با خود همراه می‌سازد.
شپش سر یا پدیکلوز از دسته بیماری های عفونی و انگلی است که قادر به خون خواری، تخم گذاری و زندگی در پوست سر می باشد. از علائم مهم آن خارش، خون خواری شپش بخصوص در نواحی پشت سر و پشت گوش ها می باشد که بیشتر به هنگام شب آشکار می شود. این بیماری امکان سرایت به دیگر افراد را دارد و اگر موارد بهداشتی به خوبی رعایت نشود، شایع و نفرات بیشتری را درگیر می‌کند.
با وجود اینکه دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش و همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کنترل عدم ابتلای دانش‌آموزان به بیماری شپش سر را مورد توجه قرار داده و اقداماتی را در این خصوص انجام داده اند، اما هنوز هم در گوشه و کنار، ابتلا به این بیماری یافت می‌شود.
خانم عباسی، کارشناس بهداشت مدارس قزوین در گفت و گو با خبرنگار افق آینده درباره علل شیوع شپش سر در مدارس گفت: بحث ابتلا به شپش در مدارس بحث جدیدی نیست و هر سال از همه استان‌ها وجود شپش گزارش می‌شود. از قزوین هم این گزارش می‌رسد. ممکن است گاهی زیادتر و گاهی کم‌تر شود و این موضوع به سرما و گرمای هوا بستگی دارد؛ در فصل سرما به دلیل اینکه تجمع مردم بیشتر است، احتمال ابتلا به آن نیز بیشتر می‌شود.
وی افزود: شپش مختص جامعه یا طبقه اجتماعی خاصی نبوده و تمام افراد جامعه را مخصوصا در فصول سرد سال ممکن است درگیر می کند، شیوع این بیماری در کودکان بسیار بیشتر است و در جنس مونث شایع‌تر از جنس مذکر است.
وی در خصوص شیوع شپش در مدارس گفت: اغلب با شروع فصل سرما شپش در مدارس افزایش می‌یابد و از آنجایی که شپش به راحتی و سرعت از فردی به فردی دیگر منتقل می‌شود اگر یک فرد شپش بگیرد چهار یا ۵ نفر از آن فرد مبتلا می‌شوند ما همیشه و هر سال با شیوع سرما با این مشکل مواجه می‌شویم بنابراین باید مراعات‌های بهداشتی در این فصل  کمی بیشتر شود.
عباسی در بیان روند غربالگری شپش در دانش آموزان گفت: طبق روال هر سال فصلی یکبار در مدارس استان و توسط کارشناسان امور بهداشت، غربالگری انجام و اگر مواردی مشکوک به بیماری یافت شود، سریع درمان می شود تا از شیوع بیشتر آن جلوگیری شود.
وی افزود: امسال با توجه به حساسیت های پیش آمده درخواست های متعددی از طرف مسئولان مدارس استان و اولیای دانش آموزان در خصوص غربالگری داده شده است. این مهم ما را بر آن داشته که غربالگری و معاینات پیشگیرانه هرچه سریعتر آغاز شود
عباسی در خصوص نحوه غربالگری دانش‌آموزان و پیشگیری از ابتلا به شپش سر اظهار داشت: در صورتی که اولین مورد شپش سر در کلاسی مشاهده شود، مربیان، تمام کودکان همان کلاس را مورد بررسی قرار می دهند و در صورت مشاهده موارد آلوده به شپش، دانش آموز به مرکز بهداشتی – درمانی ارجاع و خانواده دانش آموز نیز توسط کارکنان و پزشک مرکز، معاینه می شوند و در نهایت نتایج معاینات و اقدامات درمانی، به مدرسه، عدوت داده می شود.
وی همچنین افزود: غربالگری و معاینه دانش آموزان در مدارس ابتدایی معمولا توسط خود مربیان بهداشت آن مدارس صورت گرفته و اگر مواردی یافت شود، سریعا پیگیری کرده و به اطلاع خانواده آن ها می‌رسانند و در مرحله بعد خانواده دانش آموز مبتلا را نیز معاینه کرده و در صورت مشاهده موردی آن را نیز درمان می کنند.
عباسی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای درمان و پیشگیری از ابتلای دانش آموزان دبیرستانی نیز یادآور شد: همکاران ما از طرف دانشگاه‌ علوم پزشکی به مدارس متوسطه ‌رفته و دانش آموزان را معاینه می‌کنند و در صورت مشاهده موردی هم دانش آموز و هم خانواده آن را بار دیگر معاینه کرده و درصد رفع بیماری بر می آیند و در نهایت لوسیون و شامپوی درمان شپش را که وزارت بهداشت تامین می‌کند، به صورت رایگان به آن ها داده و البته در کنار آن نیز آموزش‌های بهداشتی لازم ارائه می‌شود.
رعایت بهداشت فردی عامل موثر در پیشگیری و درمان
عباسی با تأکید بر اینکه رعایت بهداشت فردی مهم است، خاطرنشان کرد: خانواده‌ها باید توجه ویژه‌ای به مسائل بهداشتی دانش‌آموزان داشته باشند و وسایل خواب و وسایل شخصی آن ها را بررسی کنند و از حضور در حمام و استخرهایی که امکان ابتلا به این بیماری وجود دارد، اجتناب کنند.
آگاهی از علائم و نشانه های این بیماری در مهار و حذف آلودگی های آن، مؤثر بوده و شستشوی لباس و ملحفه در آب جوش، رعایت بهداشت فردی (استحمام مرتب)، شانه کردن روزانه موی سر (ترجیحاً با شانه دندانه ریز)، تمیز کردن هر روزه برس و شانه، شستشوی منظم روسری، مقنعه، کلاه و لباس ها، استفاده نکردن از وسایل شخصی دیگران و پرهیز از تماس با اشیاء و لباس های فرد آلوده، از راه های پیشگیری از آلودگی به شپش سر می باشد.
وی با یادآوری این نکته که شپش منحصر به طبقه خاصی نیست و ممکن است تمام اقشار را آلوده کند، گفت که اگر کودکی به این بیماری آلوده شد، بدترین اتفاق دنیا برای او رخ نداده است و مهم ترین نکته این است که خانواده ترسی به خود راه ندهد.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار