ایران جانبی

» شیوع چراغ خاموش «کرونا» در روستاهای قزوین/ روستائیانی که از میهمانان ناخوانده گلایه‌مند هستند
کد خبر: 205082
تاریخ انتشار: 28 مارس 2020 - 3:13
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : باتوجه به گزارشات مردمی از وضعیت مناطق روستایی، جمعیتی از مناطق شهری برای گذران دوران تعطیلات و ایام نوروز به روستاها پناه برده‌اند که موجب نگرانی روستائیان شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، با توجه به اعلام وزارت بهداشت ایران درتاریخ چهارشنبه ۳۰ بهمن ماه سال ۹۸، رسما دو فرد مبتلا به کروناویروس در قم شناسایی شد. سپس گیلان، مرکزی و تهران اولین استان‌هایی بودند که درگیر ویروس کووید۱۹ شدند، به طوری که ظرف یک هفته ویروس کرونا به علت  فراگیری بالایی که دارد، نیز به اغلب استان‌های ایران سرایت کرد.

دستگاه‌های مختلف به ویژه وزارت بهداشت و سایر دستگاه‌ها و مسئولین و رسانه‌ها از همان ابتدا پای کار آمدند تا از شیوع بیشتر این بیماری پیشگیری کنند و اقداماتی هم کلید خورد که تاکنون ادامه دارد، مسئولین و رسانه‌ها تلاش زیادی در جهت پیشگیری از ترددهای بی‌مورد و اجتماعات کردند و بر منزل ماندن مردم و خودداری از مسافرت تاکید داشتند.

بیشتر مردم بر این مقررات و توصیه‌ها پایبند شدند اما متاسفانه عده‌ای هم بدون توجه به بحرانی بودن شرایط، نیز راهی مسافرت شدند یا بدون رعایت نکات بهداشتی نیز در اجتماعات حضور پیدا کردند.

در روز ششم فروردین ماه، رئیس جمهور با اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی از هشتم فروردین خبر داد و بنا شد که مسافران سریع به خانه‌های خود بازگردند و خودروهای خاطی را توقیف و جریمه کنند.

طبق اعلام آمار از سوی وزارت بهداشت، اکنون تا به امروز ۸۴۱ بیمار مبتلا به کرونا در قزوین به طور قطعی شناسایی شده و ۵۴۹ نفر بهبود یافتند و متاسفانه ۱۰۰ نفر درگذشتند. با یک حساب سرانگشتی میتوان دریافت تقریبا یک دهم جمعیت طی چند هفته به این ویروس مبتلا شده‌اند.

براساس آخرین سرشماری سال ۹۵ بالغ بر ۳۰ درصد جمعیت استان قزوین را روستاییان تشکیل داده‌اند؛ بنابراین در شرایط حاکم که ویروس کرونا شیوع بالایی دارد؛ و باتوجه به محدودیت امکانات در مناطق روستایی نیز می‎طلبد نگاه ویژه‌ای به این مناطق و قشر از جامعه داشته باشیم.

خوشبختانه شاهد ورود نیروهای بسیجی و داوطلب برای کمک رسانی، توزیع اقلام بهداشتی و گندزدایی از بیشتر مناطق روستایی هستیم اما با این وجود مسئولین و دستگاه‌های مربوطه باید امکانات لازم و نظارت بر این مناطق را به طور مداوم در دستور کار قرار دهند.

حساسیت این موضوع از این رو است که بسیاری از شهرنشینان باتوجه به تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها نیز مناطق ییلاقی و روستایی را برای گذراندن تعطیلات خود انتخاب کردند و به نوعی برای در امان ماندن از این ویروس به سمت روستاها گسیل شدند.

و این در حالی است یا خود این افراد در این مناطق دارای منزل و ویلا هستند یا اینکه خانه پدری‌شان را برای مقصد خود انتخاب می‌کنند که اکثر باتوجه به مهاجرت جمعیت جوان از روستاها، نیز بیشتر افراد مسن ساکنین این مناطق را تشکیل می‌دهند که در برابر این بیماری جزو قشر حساس محسوب می‌شوند.

باتوجه به اینکه افراد سالم وجوان باوجود اینکه شاید علائم بیماری را نداشته باشند، اما ممکن است به عنوان ناقل بیماری نیز باعث ابتلای پدر و مادر مسن خود شوند، نیز لازم است تا در خصوص رفت و آمد به منازل بزرگترها احتیاط لازم را اتخاذ کنند.

نگرانی روستائیان از گسیل شهرنشینان به این مناطق/ زیرساخت‌های بهداشتی کافی نیست

اما با این وجود شاهد بودیم که علی رغم توصیه‌ها، متاسفانه عده‌ای اقدام به سفر به خارج از شهر کرده و راهی روستاها شدند که طبیعتا امکانات زیرساختی لازم را هم ندارد. این امر معضلاتی را در سایه عدم نظارت مناسب نیز به وجود آورده که در سکوت در حال رخ دادن است و ممکن است رفته رفته به یک بحران جدی تبدیل شود.

از آنجایی که هیچ طرحی برای مسافت حرکت خودروها در استان تعیین نشده؛ اجرای بسیاری از این طرح‌ها هم چندان دردی را دوا نخواهد کرد چراکه بسیاری معتقد هستند ما مسافرت داخل استانی بویژه به روستاها خواهیم کرد، هرچند تا ۸۰ تا ۱۰۰ کیلومتری مرکز استان باشد.

حتی این امر به گونه‌ای است که نارضایتی و نگرانی برخی از روستاییان را به دنبال داشته و انتظار دارند که در این شرایط قرنطیته، مردم در هر جا که ساکن هستند نیز در منزل خود بمانند و اجازه دهند این شرایط بحرانی با آرامش طی شود.

برخی اخبار و شنیده‌ها حاکی از آن است که شهرنشینان برای در امان ماندن از ویروس کرونا، به روستاها پناه برده‌اند که یکی از شهروندان قزوینی در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، اظهار کرد: پدر و مادرم ساکن روستا هستند که ما به دلیل جلوگیری از گستردگی شیوع ویروس کرونا، به دیدنشان نرفتیم اما ظاهرا بسیاری از هم ولایتی‌هایمان که شهرنشین هستند نیز به روستا پناه برده و همین موضوع سبب نگرانی ما شده است.

وی افزود: اگرچه ما در صحت و سلامتی به سر می‌بریم و علائم بیماری کرونا را نداریم اما به دلیل جمعیت حساس و سالمند روستا، نیز از حضور در این منطقه خودداری کردیم اما متاسفانه به دلیل عدم رعایت برخی از همسایگان بسیار ناراحت هستیم.

خطر کرونا، جمعیت سالمند روستا را تهدید می‌کند/ عده‌ای اقدام به برگزاری جشن عروسی در روستاها می‌کنند!

این شهروند ابراز کرد: اگرچه ممکن است بسیاری از اهالی شهرنشینی که به روستا می‌روند، ادعای سلامتی بکنند، اما این در حالی است که ممکن است ناقل بیماری باشند و از طرفی هیچ تستی از مسافران درون استانی یا کسانی که به شهرستان‌های استان در حال رفت و آمد هستند نیز گرفته نمی‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به اعلام وزارت بهداشت سفر کردن ممنوع است؛ اما متاسفانه برخی مسافرت به روستا را جزو این نوع سفر محسوب نمی‌کنند.

شهروند دیگری نیز در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: با خبر شدیم که یکی از هم روستایی‌های ما که فردی سالمند بود نیز بر اثر بیماری کرونا در بیمارستان بستری و متاسفانه فوت شد، از آنجایی که گویا قطعه ویژه‌ای برای تشییع پیکر این افراد در بهشت فاطمه(س) قزوین در نظر گرفته شده اما علی رغم توصیه‌های اعلام شده، نیز این فرد را به روستا منتقل و دفن کردند که باعث نگرانی سایر اهالی شد.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی از فرزندان و نوه‌های این شخص هم مبتلا به کرونا شدند که مطلع هستیم، یکی از پسرانش نیز دختر خود را که مبتلا شده را به منزل ییلاقی خود در روستا برده تا دوره درمان را آنجا بگذراند. حال سوال ما این است که آیا علوم پزشکی یا سایر دستگاه‌های مربوطه به این موارد نظارت دارند یا خیر؟ آیا این موارد تهدیدی برای سلامت جمعیت روستایی که از امکانات اولیه درمانی هم محرومند، نیست؟

این شهروند بیان کرد: امیدوارم مسئولین چاره‌ای برای این حرکت داشته باشند چراکه محیط روستاها بسیار کوچک و محدود است و ممکن است با ابتلای یک شخص، این ویروس در کل روستا شیوع پیدا کند و به طبع آن نیز به مناطق شهری که از جمعیت بالایی برخوردار است، سرایت کند.

همچنین یکی از ساکنین روستاهای قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، عنوان کرد که متاسفانه برخی از روستائیان بدون توجه به شرایط بحرانی نیز اقدام به برگزاری جشن عروسی می‌کنند که هیچ نظارتی هم روی این موارد نیست.

وی اذعان داشت: حتی در طی یکی از این مجالس با خبر شدیم که سه نفر به کرونا مبتلا شدند؛ متاسفانه عده‌ای آگاهانه یا ناآگاهانه اقدام به برگزاری چنین مجالشی می‌کنند که اجتماعات زیادی هم در پی دارد؛ چرا مسئولین برنامه‌ای برای نظارت بر فضای روستاها ندارند؟

روستاهای قزوین در خطر کرونا قرار دارند

علی فرخزاد در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، با اشاره به اینکه به روستاها کمترین توجه شده است، گفت: برخی روستاها در کانون آسیب پذیری قرار دارند که باید مورد توجه قرار گیرند.

وی بیان کرد: باید به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها ابلاغ شود، از نظر مالی برای تأمین مواد اولیه و هزینه‌های لازم برای ضدعفونی کردن محیط کمک کنند.

معاون عمرانی استانداری قزوین افزود: در توزیع نیازهای اقلام بهداشتی و ضدعفونی کننده نباید فقط به مرکز استان محدود شویم، بلکه لازم است به شهرستان‌ها و سکونتگاه‌های غیررسمی و حاشیه نشین‌ها هم توجه شود.

فرخزاد ادامه داد: روستاهای بزرگ و کوچک استان باید در توزیع مواد ضد عفونی‌کننده و اقلام بهداشتی مبارزه با ویروس کرونا مورد توجه قرار گیرند تا بتوان به صورت هماهنگ و همه جانبه برای مقابله با این بیماری در سطح استان گام برداشت.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: برخی روستاهای قزوین در خطر ابتلا به کرونا قرار دارند که باید مورد توجه قرار گیرند.

انتقال بیماری کرونا به روستاها در سکوت

به گزارش شاخص، باتوجه به گزارشات مردمی از وضعیت مناطق روستایی، جمعیتی از مناطق شهری برای گذران دوران تعطیلات و ایام نوروز به روستاها پناه برده‌اند.

از طرفی برخی از این افراد که شاغل هستند نیز به طور روزانه مسافتی را تا شهر طی می‌کنند که این رفت و برگشت‌ها نیز تهدیدی برای انتقال بیماری به محیط روستا است که غالبا جمعیت پیر و سالمند دارد.

طبیعتا پس از اتمام تعطیلات، باید انتظار بازگشت این جمعیت به شهرها را داشته باشیم که شاید بار دیگر باید با بحران جدید افزایش مبتلایان مواجه شویم.

همچنین باتوجه به آغاز فصل زراعت، کشاورزان بیشتر وقت خود را خارج از منزل می‌گذرانند و مشغول کار با ادوات کشاورزی هستند که باید آموزش‌های لازم بهداشتی و اقلام بهداشتی که این روزها تقریبا کمیاب و گران شده را در اختیار این قشر که به لحاظ اقتصادی هم در مضیغه هستند، نیز قرار دهیم.

بر اساس توصیه‌های اکید از سوی متخصصان و پزشکان برای عدم مسافرت حتی به اندازه مسافت کوتاه یا خارج از شهر نیز باید این مسائل را جدی بگیریم؛ چراکه شاید این شرایط بحرانی که امروز در استان با آن مواجه هستیم نیز به خاطر همین بی‌توجهی به نکات ریز اتفاق افتاده باشد.

طبق توصیه وزرات بهداشت، مردم باید از سفر کردن خودداری کنند حتی اگر ویلا یا منزل شخصی در هرکجای ایران داشته باشند و همچنین با هر تردد و استفاده از پمپ بنزین و گاز ممکن است، چندین فرد مبتلا به این ویروس شوند.

باتوجه به کمبود ظرفیت روستاها در جهت تامین منابع غذایی و عدم وجود امکانات بهداشتی امیدوارم که مسئولین در جهت رفع این مشکل گام برداشته و درجهت تخلیه روستاها از جمعیت شهری تلاش کنند.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار