صحیفه سجادیه از روش‌های مبارزاتی امام سجاد(ع) بود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 102343
تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۰۰
رئیس حوزه علمیه قزوین:
شاخص : رئیس حوزه علمیه با بیان اینکه دعا و تدوین صحیفه سجادیه یکی از روش‌های مبارزاتی امام سجاد (ع) بود، گفت: این امام بزرگوار به روشنگری مردم با پیام‎های عاشورایی و ادعیه اهتمام می‌ورزید.

حجت الاسلام علی عباسی، رئیس حوزه علمیه استان قزوین صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص با اشاره به اینکه تقیه یکی از راه‌های حفظ دین توسط امام سجاد (ع) بوده است، اظهار کرد: وقتی دین انسان مورد هجمه قرار گیرد اگر فدا کردن جانش هیچ سود و آثار مثبتی همراه نداشته باشد باید تقیه پیشه کند.

وی با بیان اینکه پیش گرفتن شیوه تقیه در زمانی که مسلمانان از اقتدار برخوردارند معنا ندارد، اذعان داشت: تدوین برخی احکام مطابق روش مخالفین و اجرای روش‌های تبلیغ دین به صورت پنهانی به منظور حساس نکردن دشمنان، تنها در زمان ترس از قدرت و غلبه دشمنان انجام می‌گیرد.

رئیس حوزه علمیه استان قزوین با بیان اینکه دعا و تدوین صحیفه سجادیه نیز یکی دیگر از روش‌های مبارزاتی امام سجاد(ع) بود، عنوان کرد: امامت آن حضرت مصادف با سلطه مستکبرین شد و چون امکان مبارزه نظامی برای آن حضرت وجود نداشت از شیوه فرهنگی بهره بردند.

این مسئول در خصوص روش‌های مبارزه فرهنگی در مقابل دشمن گفت: تبلیغ از راه دین ، هدایت‌گری و نشان دادن راه درست بدون درگیری نظامی را مبارزه فرهنگی یا مبارزه پنهان می‌گویند.

عباسی در ادامه افزود: پرورش افراد اثر گذار جهت ترویج دین در نسل‌های آینده و تشکیل نظام دینی مقتدر از دیگر اهداف مبارزات فرهنگی امام سجاد(ع) بوده است.

وی با بیان اینکه امام سجاد (ع) در مناسبت‌های مختلف شیوه‌های مبارزاتی امام حسین (ع) را بیان می‌کردند، توضیح داد: آن امام بزرگوار با بازگو کردن ظلم ظالمان، افشاگری اقدامات بنی امیه و محکوم کردن آن‌ها در قالب دعا و تبلیغات، فرهنگ عاشورایی را ترویج می‌دادند.

رئیس حوزه علمیه با اشاره به اینکه بیدارگری امام سجاد(ع) موجب هوشیاری جامعه شد، ابراز کرد: روشنگری مردم با پیام‎های عاشورایی و شهادت حجت خدا در کربلا با لب‌های تشنه موجب شد تا مردم بار دیگر مرتکب چنین جنایتی نشوند.

این مسئول با بیان اینکه تنها راه مبارزه با سختی‌ها داشتن صبر و دوراندیشی است، توصیف کرد: حضور امام سجاد (ع) در واقعه کربلا و شهادت اهل بیت ایشان در مقابل چشمان آن حضرت از مصداق‌های صبر در مصائب است.

عباسی با اشاره به بیماری امام سجاد(ع) در واقعه کربلا افزود: بیماری آن حضرت با مصلحت الهی به منظور باقی ماندن نسل امامت و به دست گرفتن هدایت جامعه مسلمین بوده است.

رئیس حوزه علمیه قزوین در پایان با بیان سیاست امام در مقابل حاکمان عصر خود عنوان کرد: امام سجاد(ع) هیچ‌گاه ظلم مستکبرین را برنتابیده و با وجود شرایط موجود به اعتراض فرهنگی و به دور از جنگ و خون‌ریزی به بیدارگری و مبارزه پرداختند.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار