امام سجاد (ع) پیام رسان مکتب حماسی، عرفانی و قرآنی واقعه عاشورا بود
کد خبر: 117361
تاریخ انتشار: ۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۳
معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی قزوین:
شاخص : معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان گفت: صحیفه سجادیه امام گنجینه‌ای از معارف الهی و دینی را در اختیار جویندگان حقیقت قرار می‌دهد.

حجت‌الاسلام عباس نظری معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان قزوین در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با بیان اینکه امام سجاد(ع) در واقعه عاشورا نقش پیام رسانی را عهده‌دار بوده‌اند، اظهار کرد: این امام بزرگوار اجازه ندادند حماسه عرفانی، فرهنگ سرخ حسینی، پیام‌ها و ارزش‌های عاشورا تا ابد خاموش شود و از بین رود.

وی افزود: امام زین‌العابدین(ع) از همان عصر عاشورا مبارزه خود را با بنی‌امیه آغاز و شروع به تبیین قیام و نهضت پدر بزرگوارشان امام حسین(ع) و شهدای کربلا کردند.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان ادامه داد: وقتی کاروان اسرا را از کنار قتلگاه عبور می‌دهند هر کس به سراغ عزیز خود می‌رود اما کوفیان دست و پای امام سجاد(ع) را بسته بودند و اجازه ندادند ایشان پیاده شوند.

نظری اضافه کرد: حضرت زینب(س) وقتی مشاهده کردند که حال امام زیاد مساعد نیست، سوال کردند “این چه حالی است که در تو می‌بینم؟ و  امام سجاد در پاسخ گفتند : عمه مگر ما مسلمان نیستیم؟ این‌ها بدن سربازان خود را دفن کردند درحالی که پدر ما و فرزند پیامبر خدا و عموها و بردارانم بر روی خاک بدون غسل و کفن مانده‌اند!

وی بیان کرد: از آنجا که بنی امیه تبلیغ کرده بودند که اهل بیت(ع) خارجی و بیعت شکن با خلیفه هستند لذا آن امام بزرگوار با این فرمایش هم مسلمان بودن خود را اعلام کردند و هم اینکه پدرشان را به عنوان ذریه پیامبر(ص) به مردم شناساندند و از همان ساعات اولیه شروع به پیام‌رسانی واقعه کربلا کردند.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان گفت: برای مثال امام هر موقع آب می‌نوشید اشک از چشمانشان جاری می‌شد وقتی علت گریه را جویا می‌شدند می‌فرمود؛ به تشنگی پدرم، برادرانم، عموهایم و شهدایی که در روز عاشورا با لبان تشنه توسط یزیدیان به شهادت رسیدند گریه می‌کنم.

صحیفه سجادیه گنجینه‌ای از معارف دینی است

نظری با اشاره به اینکه امام زین‌العابدین (ع) از هر فرصتی برای تبیین پیام‌های عاشورا استفاده می‌کردند، تشریح کرد: در حقیقت امام سجاد (ع) درهای دانشگاه حماسی، عرفانی، اعتقادی و قرآنی امام حسین (ع) را باز نگه داشتند و تا زمانی که زنده بودند دانشجویان زیادی را در این مکتب تربیت کردند.

وی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از شیوه‌های زنده نگهداشتن یاد عاشورا این بود که امام برده‌هایی را می‌خریدند و بعد از آموزش‎‌های دینی در راه رضای خدا آزاد می‌کردند و آن‌ها هم مروجان اسلام در جامعه می‌شدند.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی استان با بیان اینکه یکی از منابع معارف دینی ما کتاب‌های دعا است ابراز کرد: امام سجاد(ع) معارف الهی را در قالب دعا برای جامعه بشریت تبیین کردند و صحفیه سجادیه گنجینه‌ای از این ادعیه است.

وی در ادامه گفت: صحیفه سجادیه امام گنجینه‌ای از معارف الهی و دینی است که  را در اختیار جویندگان حقیقت قرار می‌دهد.

نظری در پایان افزود: امام بنا به مقتضیات زمان خود کار فرهنگی را در قالب دعا ارائه کردند و در صحیفه سجادیه علاوه بر دعا، معارف مورد نیازجامعه را گنجانده‌اند.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار