صدور بیش از ۴۱ هزار سند برای واحدهای روستایی/ تخصیص ۳۲ میلیارد و ۸۲۰ هزار تومان اعتبار برای بازسازی شهر اسفرورین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 55741
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردین ۱۳۹۴ - ۷:۰۰
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین خبر داد
شاخص : رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین با اشاره به آسیب‌دیدگی بیش از 2 هزار واحد در اسفرورین گفت:در مجموع 32 میلیارد و 820 هزار تومان اعتبار برای بازسازی این شهر اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حافظ باباپور پیش از ظهر امروز در نشست با خبرنگاران جمعی استان قزوین که در دفتر جلسات اداره کل بنیاد مسکن و شهرسازی استان برگزار شد با اشاره به سالروز تاسیس این نهاد در ۲۱ فروردین ماه سال ۵۸ به عنوان نخستین نهاد سازندگی بعد از انقلاب اظهار کرد: تامین مسکن محرومان، بازسازی مناطق آسیب دیده از جنگ و بلایای طبیعی، صدور سند برای اماکن و واحدهای روستایی و شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر، تملک و واگذاری زمین‌های روستایی از جمله وظایف بنیاد مسکن انقلاب اسلامی طبق اساسنامه سال ۶۶ است.

وی با بیان اینکه تهیه و اجرای طرح‌‌های هادی از سال ۸۴ در دستور کار بنیاد مسکن قرار گرفته است، عنوان کرد: استان قزوین دارای ۸۰۰ روستا می‌باشد که از این میزان ۶۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار می‌باشد و طبق برنامه پنجم توسعه بنیاد مسکن موظف است برای این روستاها طرح هادی تهیه کند.

۶۴۵ روستای بالای ۲۰ خانوار دارای طرح هادی هستند

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی قزوین افزود: در حال حاضر ۶۴۵ روستای بالای ۲۰ خانوار دارای طرح هادی هستند و طبق قانون؛ گازرسانی به روستاهایی فاقد این طرح صورت نخواهد گرفت؛ آخرین منطقه‌ روستایی که پروژه گازرسانی برای آن تعریف نشده است منطقه الموت بوده که به زودی طرح هادی آن تهیه و اجرا خواهد شد.

باباپور با اشاره به عملیات اجرایی طرح هادی در سطح روستاهای استان اذعان داشت: ۳۰۲ طرح هادی تا پایان سال ۹۳ انجام شده و استان قزوین در همین راستا از جایگاه کمی و کیفی خوبی در کشور برخوردار است.

وی به صدور سند برای واحدهای روستایی اشاره کرد و گفت: تاکنون ۴۱ هزار و ۴۸۱ واحد در روستاها سنددار شده‌اند.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین اضافه کرد: سند روستایی هیچ تفاوتی با سند شهری ندارد و افراد می‌توانند برای وثیقه‌گذاری از آن استفاده کنند و با این شرایط بسیاری از اختلافات ملکی کاهش پیدا خواهد کرد.

این مسئول ابراز کرد: طبق آمارها در حال حاضر ۱۲ هزار و ۲۴۰ واحد در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر نیز سنددار شده‌اند.

واگذاری یک هزار و ۶۶۰ قطعه زمین غیرکشاورزی در نقاط مختلف استان

باباپور با بیان اینکه متولی اصلی زمین‌های روستایی با بنیاد مسکن است، گفت: ۱۰ هزار و ۴۷۹ پروانه ساختمانی صادر شده که طبق هیچ تعرضی به زمین‌های درجه ۱ و ۲ کشاورزی نشده است.

وی افزود: با واگذاری یک هزار و ۶۶۰ قطعه زمین غیرکشاورزی در نقاط مختلف استان شاهد رشد ساخت و سازها در روستاها هستیم.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین با بیان اینکه طرح بهسازی واحدهای روستایی از سال ۸۴ آغاز شده است، اظهار کرد: هر ساله ۲۰۰ هزار واحد در کل کشور بهساز می‌شود و از سال ۸۴ تاکنون ۳۶ هزار فقره تسهیلات سهل‌الوصول و ارزان قیمت برای بهسازی به روستاییان ارائه شده است.

باباپور سقف تسهیلات ارائه شده به روستاییان را از ۵ تا ۱۵ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: ۳۰۷ میلیارد تومان اعتبار در این راستا به استان قزوین تزریق شده است.

وی افزود: ۱۶ هزار و ۷۳۵ واحد آسیب دیده از زلزله با اعتبار ۵۳ میلیارد تومانی تاکنون بازسازی شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین خاطرنشان کرد: ۱۰ هزار و ۲۷۰ واحد تسهیلات ودیعه‌گذاری مسکن و ۱۴ هزار و ۹۲۹ فقره وام قرض‌الحسنه تا به امروز داده شده است.

این مسئول با بیان اینکه استان قزوین رتبه اول کشوری را در واگذاری مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفردارد، تصریح کرد: ۵ هزار و ۸۰۰ مورد برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها معرفی شده‌اند.

آسیب‌دیدگی بیش از ۲ هزار واحد در اسفرورین

باباپور با اشاره به طوفان اسفرورین در ۸ فروردین ماه اذعان داشت: همکاران ما از صبح روز یازدهم در منطقه حضور داشتند و تا به امروز آمارگیری انجام دادند که در بررسی‌های نهایی تعداد واحدهای آسیب دیده به ۲ هزار و ۱۶۸ واحد رسیده است و میزان آسیب‌ها از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد است که در این بین به ۶۰۰ واحد مسکونی آسیب ۱۰۰ درصدی وارد شده است.

وی تاکید کرد: ۳۱۵ فقره تسهیلات بازسازی، ۹۰۰ فقره تعمیرات برای کمک به حل مشکلات اسفرورین درنظر گرفته شده است و در مجموع ۳۲ میلیارد و ۸۲۰ هزار تومان اعتبار برای بازسازی شهر اسفرورین لحاظ شده است که کار صفر تا ۱۰۰ عملیات اجرایی را خود مردم انجام خواهند داد.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان قزوین با اشاره به آخرین مصوبه پرداخت تسهیلات اذعان داشت: تسهیلات تعلق یافته به احداثی شهری ۳۰ میلیون تومان، بلاعوض شهری ۵ میلیون تومان، تعمیری شهری ۱۲ میلیون تومان، بلاعوض تعمیری شهری ۲ میلیون تومان، احداثی روستایی ۲۰ میلیون تومان، بلاعوض ۵ میلیون تومان، تعمیری روستایی ۱۰ میلیون تومان و بلاعوض تعمیری روستایی ۲ میلیون تومان می‌باشد.

 این مسئول در پایان اشاره کرد: به استفاده از مصالح بومی در روستاها اشاره کرد و گفت: استفاده از سنگ‌فرش‌ها، کف‌سازی و جداره‌سازی در روستاها با استفاده از مصالح بومی صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/۲۰۰/خ۳/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار