صدور هرگونه مجوز جهت ساخت وساز در منطقه هفت‌سنگان قزوین خلاف مقررات است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 102658
تاریخ انتشار: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱:۵۳
رئیس سازمان امور اراضی کشور:
شاخص : رئیس سازمان امور اراضی کشور با اشاره به افزایش 35 درصدی ضریب حفاظت از اراضی ملی طی 2 سال گذشته گفت: راه اندازی یگان‌های حفاظت و سامانه 131 موجب شد تا بتوانیم  ضریب حفاظت از اراضی را از حدود 30 درصد به 65 درصد ارتقاء دهیم.

قباد افشار رئیس سازمان امور اراضی کشور صبح امروز در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، درخصوص زمین‌های کشاورزی منطقه هفت سنگان اظهار کرد: مناطق هفت سنگان و دشت قزوین را نباید برای کاری غیر کشاورزی بپذیریم چراکه تمام مرغوبیت‌های لازم برای کشاورزی را دارد.

صدور هرگونه مجوز جهت ساخت وساز در منطقه هفت سنگان خلاف مقررات است

وی افزود: با توجه به مصوبه شورای عالی شهرسازی تاکید بر این است که مجوزهای صادر شده جهت ساخت و ساز باطل شوند و مجموع دستگاه‌های دولتی نیز بر این عقیده هستند که منطقه هفت سنگان زمین کشاورزی است و صدور هرگونه مجوز در آنجا خلاف مقررات است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص ساخت و سازهای منطقه هفت سنگان گفت: ساخت و سازهایی که مربوط به قبل از سال ۷۴ و وضع قانون هستند مشکلی ندارند اما ساخت و سازهایی از سال ۷۴ تا ۸۵ صورت گرفته  طبق قانون فعلی با پرداخت جرائم باید جهت اخذ مجوز  مراجعه کنند.

افشار در ادامه ابراز داشت: افرادی که بعد از سال ۸۵ در این مناطق ساخت و ساز انجام داده‌اند به خودی خود مشمول قلع و قمع خواهند بود مگر مواردی که مجوز وزارت کشاورزی را داشته باشند که تاکنون مجوزی صادر نشده‌است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور در خصوص اراضی باز گردانده شده به بیت المال بعد از انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: حدود ۴ میلیون هکتار زمین از سوی دولت برای اجرای طرح‌های مختلف کشاورزی و غیر کشاورزی واگذار شده است که تاکنون توانستیم ۲ میلیون هکتار را دقیقا ارزیابی کرده و قراداد ۴۰ هزار هکتار از آن‌ها را فسخ کنیم.

وی اذعان داشت: برای بازگرداندن این اراضی باید هزینه‌هایی پرداخت شود که خوشبختانه تاکنون برای ۵ هزار هکتار تامین اعتبار شده و امید است در سال جاری بتوانیم بودجه باقی‌مانده اراضی را نیز تامین کنیم.

تخصیص ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال  اعتبار برای حفاظت از اراضی ملی

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ۶۰هزار هکتار از اراضی واگذار شده در مرحله ابلاغ و اخطار است، افزود: عوامل نظارتی متشکل از دستگاه‌های مختلف با عزمی راسخ در تمام مناطق کشور پیگیر امورات مربوطه هستند.

افشار تصریح کرد: محیط زیست و حفظ منابع طبیعی به طور جدی از جانب دولت در حال پیگیری است و در سال جاری بیش از ۲میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اعتبار برای حفاظت از اراضی، کاداستر و مدیریت بر زمین در کشور اختصاص داده شده است.

رئیس سازمان امور اراضی کشور در خصوص طرح کاداستر اظهار کرد: در این طرح بنا داریم تا در هر استان برحسب کارکرد بودجه اختصاص داده شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: خوشبختانه استان قزوین تمام زیرساخت‌ها و آمادگی‌ها لازم برای طرح کاداستر را دارد، با توجه به اینکه ابلاغ اولیه برای این طرح  ۳میلیارد تومان است اما ما آمادگی پرداخت تا ۵ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی را داریم.

وی در خصوص سامانه ۱۳۱خاطرنشان کرد: حدودا روزی ۱۰۰۰ گزارش مردمی از طریق این سامانه به سازمان مربوطه می‌رسد که بخشی از آن با مشورت  قابل پیگیری بوده و بخشی دیگر نیز به دستگاه‌های مرتبط جهت پیگیری ارجاع داده می‌شود.

افشار با اشاره به افزایش ۳۵درصدی ضریب حفاظت از اراضی ملی طی ۲ سال گذشته تصریح کرد: راه‌اندازی یگان‌های حفاظت و سامانه ۱۳۱ موجب شد تا بتوانیم ضریب حفاظت از اراضی را از حدود ۳۰درصد به ۶۵درصد ارتقاء دهیم که امید است با تقویت و افزایش نیروها و پایگاه‌های ۱۳۱ و اضافه کردن پایش ماهواره ای بتوانیم این ضریب را به ۸۰ درصد برسانیم.

رئیس سازمان امور اراضی کشوربا اشاره به اینکه در بخش کشاورزی ارائه هرنوع تسهیلاتی امکان پذیرخواهد بود، ابراز کرد: تاسیسات انباری، سامانه آبیاری و استخر از جمله این تسهیلات است.

افشار تصریح کرد: افرادی که تصمیم بر تاسیس گلخانه دارند بدون نیاز به کسب پروانه از شهرداری می‌توانند با اخذ مجوز از جهاد کشاورزی و تسهیلات دریافتی کار خود را آغاز کنند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پایان گفت: همه باید حافظ زمین باشند و سازمان امور اراضی هر نهادی را که بخواهد در جهت حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست اقدام کند را حمایت خواهد کرد.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار