ایران جانبی

صنعت کشاورزی پربازده‌ترین اقتصاد غیرنفتی برای کشور است/ سیاست‌های دولتی تطابقی با نیازهای کشاورزان ندارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 202284
تاریخ انتشار: 4 فوریه 2020 - 9:17
تولیدکننده برتر کشوری در مصاحبه با شاخص:
شاخص : تولیدکننده برتر کشوری گفت: مشکل اصلی ما عدم تطابق سیاست‌گذاری‌های کلان با سیاست‌های جزء است که به اصلاح ساختاری نیاز دارد و همت همه مسئولین را می‌طلبد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شاخص، کشاورزی یکی از صنعت‌های مهم به لحاظ تامین سلامت و امنیت غذایی مردم است که امروزه به دلیل افزایش جمعیت و پیشرفت تکنولوژی از اهمیت بیشتری برای هر جامعه‌ای برخوردار است، از این رو به توجه و حمایت ویژه‌ای نیاز دارد.

باتوجه به شرایط اقلیمی متنوعی که کشورمان از آن برخوردار است نیز ظرفیت‌های گسترده و غنی برای سرمایه‌گذاری و فعالیت در این حوزه را دارد به طوری که باوجود تمام مشکلات اما هنوز هم تولیدکنندگان بزرگی هستند که با تجهیز به دانش روز و تکنولوژی، به تولید در بخش کشاورزی می‌پردازند.

استان قزوین هم به عنوان یکی از استان‌های مستعد در زمینه کشاورزی است که تولیدکنندگانی در سطح ملی در آن مشغول به فعالیت هستند و سال‌هاست در امر تامین امنیت غذایی استان و کشور تلاش می‌کنند.

شهرام شاهین فر یکی از تولیدکنندگان برتر در سطح کشور و استان است؛ وی که متولد سال ۴۸ و دارای مدرک فوق لیسانس رشته مکانیک است نیز از سال ۷۱ فعالیت در حوزه کشاورزی را شروع کرده و اکنون مدیر یک مجموعه کشت و صنعت است.

این کشاورز نمونه کشوری تاکنون موفق به کسب رتبه‌هایی همچون دو رتبه اولی کشور در کشت محصول کلزا و ۱۶ عنوان استانی و نفر اول استانی در کشت گندم و کلزا شده اشت.

متانسب با دانش روز حرکت می‌کنیم

این تولیدکننده برتر در گفت‌وگو با خبرنگار شاخص، اظهار کرد: فعالیت مجموعه ما در حیطه زراعت، باغبانی، دام سبک، شیلات، تولید بذر و دام صنعتی است؛ در بخش زراعت محصولاتی از جمله گندم، کلزا، جو، یونجه، ذرت علوفه‌ای و ذرت دانه‌ای و بخش محدودی هم از صیفی جات کشت می‌شود و هشت هکتار هم باغ میوه داریم.

وی افزود: ۱۵۰۰ راس میش داریم که کار اصلاح نژادی روی آن انجام می‌شود و نژاد قالب این دام هم نژاد افشار است که با عمل سلکسیون و انتخاب برگزیده در گله نیز گله را به یک گله پربازده تبدیل می‌کنیم و درصد دوقلوزایی را بالا می‌بریم؛ ضمن اینکه از ژن “بوآلا” برای افزایش تعداد بره استفاده می‎کنیم.

شاهین فر با بیان اینکه مساحت اراضی حدود ۲۱۰ هکتار است، ادامه داد: در بخش دام صنعتی هم ۵۰ راس پروار داریم و دام شیری را هم امسال با ۲۰ راس شروع کردیم و در بخش شیلات هم حدود ۱۰ هزار قطعه ماهیان گرم آبی داریم.

تولیدکننده برتر کشوری یادآور شد: سالانه ۹۰۰ تن گندم،۲۰۰ تن کلزا، ۴ هزار تن علوفه و ۱۰۰ تن محصول باغی تولید می‌کنیم و ۲ هزار و ۴۰۰ راس بره و ۱۰ تا ۲۰ تن در بخش شیلات تولید داریم.

این کشاورز نمونه استان قزوین گفت: از دوران کودکی علاقه نسبت به کشاورزی به وجود آمد چراکه فعالیت کشاورزی و دامداری انسان را با طبیعت عجین می‌کند و از طرفی هم ادامه راه پدرم بود.

این تولیدکننده برتر اضافه کرد: ما مکانیزاسیون و دانش روز را وارد مجموعه کردیم چراکه یک مجموعه کشت و صنعت است؛ دانش و فناوری روز لازمه رسیدن به عملکردهای بالاست لذا با ارتباطاتی که با بخش ترویج جهادکشاورزی و سازمان تحقیقات کشاورزی داریم به آخرین دستاوردهای تحقیاتی دسترسی داریم.

وی یادآور شد: تجربیاتی همکارانمان در این حوزه و تجربیات خودمان به ما کمک می‌کند؛ همچنین عضویت در تشکل‌ها و گروه‌های صنفی باعث می‌شود که ارتباطات و دسترسی به دانش روز بیشتر شود.

بخش کشاورزی نقشی در تصمیم‌گیری‌های کلان ندارد

شاهین فر با بیان اینکه اکنون حدود ۲۰ نفر به طور ثابت و در زمان فصل کاری حدود ۲۷ نفر نیروی کار داریم، عنوان کرد: پتانسیل این اشتغالزایی در بخش‌های مختلف وجود دارد و اگر کار در بخش‌های تحقیقاتی توسعه یابد، می‌توانیم اشتغال را بالاتر هم ببریم که نیازمند یکسری سرمایه گذاری‌ها و حمایت‌های جانبی هستیم.

این تولیدکننده باسابقه تصریح کرد: متاسفانه اقتصاد ما اقتصاد دولتی است و حدود ۹۰ درصد تاثیرگذاری‌های اقتصادی از بخش دولتی سرچشمه می‌گیرد و هنوز به سمت واگذاری به بخش خصوصی و پایان تصدی‌گری دولت نرسیدیم بنابراین نقش دولت در حمایت از بخش کشاورزی واضح است.

این کشاورز نمونه استان قزوین ادامه داد: تصدی‌گری دولتی باید به سمتی برود که تشکیلات، صنوف و بنیادهای تخصصی در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داده شوند؛ اکنون مشکلی که داریم این است که عملا بخش کشاورزی نقشی در تصمیم‌گیری‌های کلان ندارد حتی وزارت جهاد کشاورزی در قیمت‌گذاری‌ها و توزیع نهاده‌ها نقش کمرنگی دارد.

وی افزود: اگر بخش خصوصی و کلیه کشاورزان در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داده شوند، ما شاهد شکوفایی در بخش کشاورزی خواهیم بود؛ بیش از ۲۰ درصد اشتغال کشور در بخش کشاورزی است اما نقشی که در کلان اقتصادی داریم بسیار کم است.

شاهین فر ابراز کرد: اکنون سرمایه‌گذاری‌هایی که در بخش کشاورزی صورت می‌گیرد نزدیک به ۳ درصد از کل سرمایه‌گذاری‌هایی است که در سایر بخش‌ها اتفاق می‌افتد؛ با توجه به پتانسیل بخش کشاورزی و نقش آن در صادرات محصولات غیرنفتی، اما متاسفانه هنوز جایگاه ما کمرنگ است.

بخش کشاورزی کمترین وابستگی را به خارج در تامین مایحتاج برای تولید دارد

این تولیدکننده نمونه کشوری در ادامه گفت: ما توانایی افزایش عملکرد در بسیاری از محصولاتمان با استفاده از دانش روز را داریم بنابراین این کار یک همت بزرگی را می‌خواهد تا همه دست به دست هم دهیم و از پتانسیل‌های موجود در این بخش بهره‌مند شویم و به بخش صادرات غیرنفتی کمک کنیم.

وی یادآور شد: باتوجه به نقشی که بخش کشاورزی در امنیت غذایی و تامین خودکفایی ایفا می‌کند اما شاهد هستیم که این نقش‌ها گاهی کمرنگ می‌شود و حمایت‌های لازم از سوی دولت صورت نمی‌گیرد و این در حالی است که بخش کشاورزی تنها بخشی است که به تهیه مواداولیه و تجهیزات پیشرفته از خارج نیاز ندارد.

شاهین فر تاکید کرد: ما هنوز از سیاست‌های برنامه‌ریزی شده دراز مدت در این بخش عقب هستیم و مسلما با شکوفا کردن این پتانسیل‌ها می‌توانیم نقش مهمی را ایفا کنیم چراکه اکنون سالانه تولید حدود ۱۴ میلیون تن گندم در کشور اتفاق می‌افتد که می‌توانیم با افزایش عملکرد به اعداد بالاتری دست یابیم و حتی صادرات داشته باشیم.

کشاورز نمونه استان با تاکید بر اینکه بخش کشاورزی کمترین وابستگی را به خارج در تامین مایحتاج برای تولید دارد، بیان کرد: محصولات باغی کشور سالانه متجاوز از ۲۰ میلیون تن است که نیاز به تامین تسهیلات در این زمینه داریم تا بتوانیم صادرات کافی داشته باشیم.

وی عنوان کرد: شاهد هستیم که قیمت‌های تضمینی با قیمت تمام شده فاصله دارد و باعث دلسردی کشاورزها می‌شود چراکه تورم و افزایش هزینه‌های تولید با قیمت‌های اعلام شده مطابقت ندارد بنابراین باید بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌ها مشارکت داشته باشد.

این تولید کننده برتر کشوری در پایان گفت: مشکل اصلی ما عدم تطابق سیاست‌گذاری‌های کلان با سیاست‌های جزء است که به اصلاح ساختاری نیاز دارد و همت همه مسئولین را می‌طلبد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار