صنعت گردشگری در استان قزوین مورد غفلت واقع شده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 91033
تاریخ انتشار: ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۵:۵۴
مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین:
شاخص : مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین گفت: محورهای توسعه استان در صنعت و کشاورزی است درحالی‌که با توجه به قابلیت‌های دیگر استان و شرایط عمومی کشور، صنعت گردشگری نیز باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، محمدعلی حضرتی‌ها صبح امروز در نشست با اصحاب رسانه که در سالن جلسات سازمان میراث فرهنگی،  صنایع دستی و گردشگری استان قزوین برگزار شد، با اشاره به اوضاع کشور در دوران پسابرجام و استفاده از این ظرفیت‌ برای رونق گردشگری کشور اظهار کرد: استان قزوین از لحاظ موقعیت خاص جغرافیایی به ویژه در قلمروی میراث فرهنگی کشور جزو استان‌های مهم تلقی می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین با اشاره به بالا بودن میزان ثبت آثار گردشگری قزوین در فهرست ملی کشور در چند ساله اخیر خاطرنشان کرد: استان قزوین در سال  ۸۴ بالاترین میزان ثبت آثار در کشور را به خود اختصاص داده بود که بعد از آن این روند رشد نزولی داشته تا جایی‌که فقط ۳۰ اثر به ثبت رسانده است.

وی با بیان این‌که همه آثار ثبت شده در فهرست ملی کشور لزوما جزو جاذبه‌های گردشگری تلقی نمی‌شوند، گفت: هزارو سیصدو ۱۰ اثر در فهرست ملی کشور ثبت شده است که از این تعداد هزار و صد مورد مربوط به تپه‌ها و محوطه‌های باستانی هستند که جزو جاذبه گردشگری و توریستی محسوب نمی‌شوند.

حضرتی‌ها تشریح کرد: حوزه جاذبه‌های گردشگری استان قزوین تقریبا با اصفهان برابر است اما با نگاه واقع بینانه خواهیم دید در این عرصه‌ها استان‌هایی موفق هستند که بتوانند داشته‌های خود را با واقعیت‌ها تطبیق دهند .

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین با اشاره به تنوع وسعت آثار تاریخی استان قزوین عنوان کرد: مجموعه کلیساها، مساجد، مدارس، خانه‌های تاریخی، امارت‌های حکومتی و بناهای عام المنفعه از آثار تاریخی استان هستند که این میزان بسیار قابل توجه است.

وی با تاکید بر وجود آثار خارج ازشهر قزوین و در پهنه استان بیان کرد: آثار تاریخی و گردشگری نیز در استان قزوین وجود دارد که شهرت جهانی داشته و برخی قابلیت ثبت در فهرست جهانی را دارند .

این مسئول با بیان اینکه فخر استان در برابر فراوانی آثار باستانی موجب مغفول ماندن آن‌ها شده است، تصریح کرد: بسیاری از آثار در قزوین وجود دارند که مورد مرمت اساسی واقع نشده و برای این کار نیازمند تخصیص اعتبارات متناسب با آثار است.

حضرتی‌ها در ادامه افزود: رویکرد استان قزوین در مقابل استان‌های دیگری که تعداد آثار کمتری دارند اما میزان اعتبارات قابل توجهی را جهت حفظ، نگهداری، مرمت و احیا آثار تخصیص می‌دهند وضعیت نگران کننده‌ای دارد.

مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان قزوین با بیان اینکه مجموعه میراث فرهنگی ، صنعت گردشگری و صنایع دستی در برنامه های توسعه استان جدی گرفته نشده است، اذعان داشت: محورهای توسعه استان در صنعت و کشاورزی است درحالی‌که با توجه به قابلیت‌های دیگر استان و شرایط عمومی کشور، صنعت گردشگری نیز باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی با بیان اینکه گردشگری یک فرایند فرابخشی است و با توجه به وسعت لایه‌های مختلف آن نمی‌توان توقع داشت که یک دستگاه متولی آن باشد، گفت: نظام برنامه‌ریزی کشور، کارگروه‌های گردشگری و میراث فرهنگی را تشکیل داده تا دستگاه‌های مختلف بتوانند با همکاری و هماهنگی یکدیگر جایگاه گردشگری را ارتقاء بخشند.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار